News


JUDr. Jan Rouček left LOM PRAHA s.p

Jan Rouček on 8.1. 2021 resigned as director of LOM PRAHA s.p. Until a new director is appointed, the deputy director Ing. Bc. Radomír Daňhel, LLM, MBA, Director of Sales and Logistics.


EXTRAORDINARY EMERGENCY MEASURES – COVID-19

EXTRAORDINARY EMERGENCY MEASURES – COVID-19

Dear business partners,
Czech authorities declared a state of emergency on March 12 continuing for the following 30 days. During these extraordinary times many of us are having to work from home or in an office with a much reduced workforce.

Even at this difficult time we want to remain your reliable partner.

Keep safe and healthy everyone.


IDET 2019

IDET 2019

Let us to invite you to the upcoming IDET 2019 fair 29.5.-31.5.2019.

Hall P, № 007, BVV, Brno, Czech Republic


Den letiště Přerov 2018

Den letiště Přerov 2018

Státní podnik LOM PRAHA zve všechny malé i velké fanoušky letectví na Letiště Přerov - Bochoř, které po roce opět otevírá své brány.


Den letiště Přerov 2017

Den letiště Přerov 2017

Státní podnik LOM PRAHA zve všechny malé i velké fanoušky letectví na Letiště Přerov, které po roce opět otevírá své brány. Třetí ročník akce "Den letiště Přerov" se uskuteční už 22. července.


Projekt Remobil pokračuje

Projekt Remobil pokračuje

Celkem čtrnáct státních podniků a příspěvkových organizací Ministerstva obrany se připojilo k projektu Remobil pořádaného ve prospěch Jedličkova ústavu a škol pod heslem „Nehoď mobil vedle, podpoř žáky z Jedle.“


Projekt Remobil

Projekt Remobil

Ministerstvo obrany se i se svými státními podniky zapojilo do projektu Remobil, jehož cílem je sběr mobilních telefonů ve prospěch Jedličkova ústavu a škol.

Next