Dceřiná společnost LOM PRAHA s.p. VR Group jako klíčový dodavatel výcvikového zařízení pro novou flotilu vrtulníků

Společnost Bell Textron Inc. podepsala s vládou USA smlouvu na výrobu leteckého výcvikového řešení k nové flotile vrtulníků AH-1Z pro Českou republiku. Dodávka výcvikového zařízení bude hrát klíčovou roli při integraci nových vrtulníků H-1 do tuzemského letectva.

Zařízení FTD (Flight Training Device) bude sloužit k simulaci a výcviku budoucích pilotů kombinované flotily vrtulníků AH-1Z a UH-1Y. Bell touto dodávkou zajistí, že české letectvo bude mít nepřetržitě k dispozici veškeré odborné znalosti společnosti v rámci celého programu modernizace vrtulníků.

„Hlavním úkolem výcvikového zařízení je poskytnout pilotům účelné nástroje pro to, aby se mohli seznámit s vrtulníky H-1,“ uvedl Mike Deslatte, viceprezident a ředitel programu Bell H-1, a dodal: „FTD zajistí českému letectvu, že veškeré výcvikové aktivity proběhnou hladce a v souladu s dodávkami samotných strojů.“

Bell si jako klíčové subdodavatele vybral společnosti FlightSafety International a VR Group. FlightSafety International, světový lídr v oblasti konstrukce, výroby a podpory leteckých simulátorů, vizuálních systémů a displejů, dodá hardwarové a softwarové produkty pro simulační výcvik, včetně systému vizuálního zobrazení a řídicího načítacího systému.

„Mimořádně nás těší, že budeme pokračovat v dlouhodobé spolupráci s Bellem, a můžeme tak i nadále podporovat program H-1,“ řekl Michael Vercio, senior viceprezident pro simulační systémy ve společnosti FlightSafety. „Výcvikové zařízení pro Českou republiku, na kterém se podílíme, nám umožňuje poskytnout prvotřídní tréninkové řešení novým pilotům.“

Lokální společnost VR Group, která je rovněž do projektu zapojena, disponuje hlubokými odbornými znalostmi v oblasti simulačních technologií a poskytne některé pohyblivé modely pro systém vizuální databáze českého výcvikového zařízení H-1. VR Group bude rovněž zodpovídat za údržbu a podporu zařízení po jeho dodání. Účast VR Group podtrhuje obchodní příležitosti, které místním firmám a organizacím přináší nové flotily vrtulníků společnosti Bell pro Českou republiku.

„Spolupráce s Bellem na dodávce a údržbě zařízení pro letecký výcvik pro novou flotilu vrtulníků České republiky nám otevírá možnost dále posílit naši dlouhodobou vedoucí roli v oblasti simulačních technologií domácích vzdušných sil,“ sdělil Ivo Gamba, technický ředitel VR Group, a pokračoval: „Jako jeden z předních českých poskytovatelů řešení pro výcvik v oblasti obrany jsme nesmírně rádi, že se můžeme podílet na zajištění FTD ve spolupráci s týmem Bellu. Naše odborné znalosti tuzemského prostředí nám umožňují vytvářet zařízení, které je pro české piloty velkým přínosem."

Výroba nové flotily vrtulníků H-1 pro Českou republiku probíhá podle plánu a montážní středisko Bell v texaském Amarillu nedávno obdrželo první kabinu UH-1Y. Společnost Bell předpokládá, že výroba a dodávky nových vrtulníků AH-1Z a UH-1Y pro Českou republiku budou dokončeny do roku 2023.

O SPOLEČNOSTI VR GROUP

VR Group, a.s. je předním českým poskytovatelem komplexních výcvikových řešení pro ozbrojené síly, bezpečnostní složky a orgány krizového řízení. Díky svým dvacetiletým zkušenostem s vývojem, realizací a provozem výcvikových řešení pro ozbrojené a bezpečnostní složky může VR Group, a.s. nabídnout špičková výcviková řešení. Společnost je dceřinou společností státního podniku LOM PRAHA s.p., jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky.

Autor: Kateřina Fričová, Best Communications