LOM PRAHA využívá technologie špičkové úrovně

Závod pohonných jednotek LOM PRAHA s. p. modernizoval své vybavení o vysoce výkonné a přesné souřadnicové měřící zařízení. Jakou lepší značku si státní podnik mohl zvolit než právě tu, za jejíž zrodem a neustálým vývojem stojí etalon leteckých motorů firma Rolls-Royce? V reálu jde o značku Renishaw, která je již 40 let jednou z předních světových společností v oblasti strojírenských a vědeckých technologií!

V návaznosti na složitost měřených dílů padl výběr na nejvyšší řadu Renishaw Agility, konktrétně na Renishaw Agility L122010 s jedním z největších rozsahů měření (X, Y, Z) 1200x2000x1000mm a možností měřit díly o hmotnosti až 500 kg. Kontrola rozměrů dílů letecké techniky si žádá jen to technologicky nejvyspělejší vybavení zařízení, a proto je stroj osazen přesnými vzduchovými ložisky a nejmodernějším pětiosým systémem měření a skenování REVO 2, který nabízí bezprecedentní rychlost a flexibilitu měření bez kompromisů v přesnosti. Ta se i při maximálním využití rozsahu stroje pohybuje za použití opakovaného měření pohybem doteku do 0,002 mm při rychlosti snímání dosahující až 4000 bodů za sekundu.

Dalším technickou perlou v LOM PRAHA s.p. je optická sonda RFP, která přináší na přesný souřadnicový stroj možnost měření a skenování součástí bezdotykovým způsobem pomocí strukturovaného světla. Sonda umožňuje kontrolu a nasnímání libovolných povrchů i těch nejsložitějších geometrických tvarů definovaných následně vysokou hustotou měřících bodů bez použití referenčních značek známých z jiných typů skenerů. Automatická kompenzace sondy zaručuje sofistikované výsledky, s přesností polohy snímaného bodu v prostoru do 0,009mm. Tato přesnost je bez ohledu na materiál, barvu či texturu povrchu, a to bez použití zmatňujících povlaků. Sonda ovšem neumí pouze měřit a porovnávat reálné rozměry dílce s 3D modelem, ale umožňuje shromážděním naskenovaných dat vznik přesného 3D modelu procesem zpětného inženýrství.

Pomyslnou třešničkou je pak už jen možnost využití speciální analýzy virtuálních řezů nasnímaných motorových lopatek, či jinak složitých dílů, jasně znázorňujících přesné rozměry v daném řezu a jako doplňkem pomocí grafické rozměrové mapy operátorové rychle a jasně znázornit přesná místa s odchylujícími rozměry od určených limitů.

Celé toto zařízení nebylo vůbec snadné instalovat podniku. Proto se v sídle divize, a to v pražských Malešicích vybudovalo přímo pro tento účel špičkové a plně klimatizované pracoviště splňující ty nejvyšší nároky na prostředí s široce dimenzovaným prostorem pro teplotní ustálení měřených dílů.

Naprostou nutností a zároveň jistotou je profesionální obsluha tohoto přístroje nejkvalifikovanějšími pracovníky s letitou praxí v nálezové technologii a kontrole jakosti motorových dílů.

Odkaz na náš YouTube kanál s videem 3D skeneru RENISHAW Agility L122010:

3D skener RENISHAW Agility L122010

Text: Václav Šmejkal a Marek Penc

Foto a video: Jitka Šuláková