Obraz „Spojuje nás jedno” jako poděkování všem válečným veteránům představen v Komunitním centru pro válečné veterány Praha

K symbolickému propojení mezi jednotlivými veteránskými generacemi došlo v úterý 27. července v Komunitním centru pro válečné veterány (KCVV) Praha, když byl za účasti náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty slavnostně odhalen obraz akademického malíře Pavla Vavryse Spojuje nás jedno”.

Obraz, který znázorňuje dva vojáky a policistu při jejich nasazení v zahraničních operacích, totiž společně odhalili veterán bojů u Dukly a držitel Řádu Bílého lva generálmajor v.v. Miloslav Masopust a válečný veterán z Iráku kpt. Mattia Bernardini.

Kromě představení nového obrazu bylo na programu také zahájení výstavy výběru obrazů z cyklu Česká paměť” od stejného autora. Na střeleckých terčích malíř znázornil osobnosti velitelů a legionářů.

Akademický malíř Pavel Vavrys už dlouho ve svých dílech připomíná hrdiny armády. Toho si nesmírně ceníme a děkujeme mu za to. Osobní vztah mám k jeho obrazu s názvem „In Memoriam 2018”. Když jsem obraz s tvářemi 29 padlých českých vojáků poprvé uviděl, velmi mě to oslovilo, a to nejen z profesního hlediska, ale i z hlediska osobního, a oslovilo to i ty vojáky, kterých se to dotýká.” připomněl generál Opata a dodal: Děkuji Komunitnímu centru pro válečné veterány za organizaci této vernisáže i celé výstavy a přeji hodně spokojených návštěvníků, ať už válečných veteránů, vojáků, nebo z řad veřejnosti. Je to jedna z důležitých věcí, nezapomínat na naše tradice.”

Při příležitosti zahájení výstavy byla také podepsána s ÚVN dvě memoranda o spolupráci, a to ředitelem státního podniku LOM PRAHA s.p., panem Jiřím Protivou a ředitelem Muzea Policie ČR, panem Radkem Galašem. Oba tímto projevili svůj zájem o problematiku válečných veteránů a chtějí spolupráci s Komunitním centrem pro válečné veterány Praha nadále rozvíjet. V případě LOM PRAHA s.p. se jedná například o zabezpečení programu na dětském táboře pro děti a vnoučata válečných veteránů nebo možnost organizovaných prohlídek jejich provozů ve Kbelích či Malešicích. V Muzeu Policie ČR pak budou mít veteráni vstup do prostoru muzea zcela zdarma a KCVV Praha dostane možnost využívat jejich výstavní prostory.

Zatímco výstava portrétů vojenských osobností a legionářů, na kterou jsou v otevírací době všichni srdečně zváni, bude k vidění v prostorách Komunitního centra pro VV do 7. září, obraz Spojuje nás jedno” už na jeho zdi našel své pevné místo.

Text: KCVV

Foto: Jitka Šuláková, Pavel Lang