Od facebookového přátelství až po generální partnerství Sletu československých letadel

Numerologie charakterizuje 11 jako tzv. mistrovské číslo mezi jehož aspekty patří schopnost realizovat věci a vůle vítězit. I proto přijal státní podnik LOM PRAHA od organizátorů sletů československých letadel tu nejvyšší možnou nabídku spolupráce na 11. ročníku SČSL, a to generální partnerství. Na letošní akci, která se koná na letišti Nové Město nad Metují v termínu 7. až 9. června 2024 se přihlásilo bezmála 90 letadel jak z České republiky, tak ze zahraničí (Německo, Švýcarsko, Maďarsko, Slovensko).

Generálnímu partnerovi náleží odpovídající prezentace. LOM PRAHA ji na LKNM realizoval v maximální možné míře. Přivezl jeden z „emkových“ pístových motorů, jejichž podporu životního cyklu provádí Závod pohonných jednotek LOM PRAHA, statickou stojánku i letový program obohatil cvičným vrtulovým letounem Zlín Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku (pilot Vladimír Bachorík). Mimořádnému zájmu se těšily dva létající exponáty z kbelského Leteckého muzea Zlín Z-381 OK-BSA (pilot Martin Šonka) a Let C-11 OK-JZE (pilot Tomáš Bruštík), které společně prezentují na veřejnosti VHÚ Praha a LOM PRAHA s.p.

Klíčovou roli sehrál LOM PRAHA také při vyhlášení výsledků. Ředitel státního podniku Jiří Protiva předal společně s předsedou a zakladatelem Sletu Michalem Masařem někdejšímu reprezentantovi v letecké akrobacii a dlouholetému trenérovi a leteckému pedagogovi Radomírovi Orlitovi Cenu Jiřího Kobrleho, legendy československého letectví. Slavnostnímu aktu byla osobně přítomna manželka paní Iva Kobrlová. Následně laureát R. Orlita obdržel od ředitele LOM PRAHA také poukaz na let historickou legendou C-11.

Autor: Pavel Lang