První dodávka vybavení a dílů pro nové vrtulníky je v České republice

Ve středu 7. prosince v 10:20 hodin přistál na pardubickém letišti americký velkokapacitní dopravní letoun McDonnell Douglas MD-11 společnosti Western Global, aby dopravil do České republiky první velkou dodávku dílů k projektu H-1 - pro nové moderní americké vrtulníky, které nahradí dosavadní původně sovětské stroje.

Dodávka se skládala z náhradních dílů a součástek, které budou potřeba při první kompletaci vrtulníků, opravě a údržbě vrtulníků Venom a Viper. Dále nám byla poslána kontrolní a měřící technika na měření a vyhodnocení stavu vrtulníků či případné opravy komponentů vrtulníků nebo samotného stroje. Dodávka obsahovala i ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu pro vrtulník a další náhradní díly. 

„Přílet pozemního vybavení a materiálu z USA je hmatatelným důkazem, že se projekt dostává do finální fáze. Touto první dodávkou se přibližujeme k zavedení Venomů a Viperů do výzbroje Armády ČR. Je to další krok směrem od závislosti na ruské a sovětské technice,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová. 

Zaměstnanci LOM PRAHA s.p. zajistili proclení a v pátek se náklad přesunul čtyřmi kamiony z Pardubic na vrtulníkovou základnu do Náměště nad Oslavou. Zde na něj už čekal tým logistiků s potřebným manipulačním zařízením, včetně speciálních vozíků pro vykládku leteckých palet. Z kamionů se materiál vyskladnil do nově vybudovaného moderního multiskladu postaveného právě pro uskladnění systému H-1. LOM PRAHA s.p. předá zakázku armádě přibližně do týdne.

„LOM PRAHA má v tomto klíčovém projektu přezbrojení Armády ČR významný podíl, a to jak po technické stránce, tak v oblasti simulačních technologií,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva.

„S materiálem musíme manipulovat s velkou obezřetností, protože se jedná o citlivé, drahé a nedostatkové součástky. Velký důraz klademe rovněž na bezpečnost při manipulaci, aby nedošlo k nevratnému poškození“, dodává kapitán Jiří Zezula, náčelník zbrojní služby 22. základny vrtulníkového letectva.

Součástí mezivládní smlouvy na pořízení vrtulníků systému H-1 je také dodávka pozemního podpůrného zařízení a náhradních dílů pro vrtulníky Bell UH-1Y a AH-1Z (neboli Venomy a Vipery), což představuje 80 velkých čtyřicetistopových lodních kontejnerů, které budou dodávány postupně. První velký náklad na 17 leteckých paletách, který vážil okolo 24 tun, překonal vzdálenost 8 423 km a z Gulfportu v Mississippi letěl přes 10 hodin. Další dodávka se očekává na začátku ledna 2023.

Text: kpt. Jindřiška Budiková, Jitka Šuláková, Vladimír Barca

Foto: LOM PRAHA s.p a 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou