Světový šampion na Zlínku Z-142C AF a výjimečné dvojice letounů i vrtulníků, to byl LOM PRAHA na pouti aviatiků

Aviatická pouť si získala renomé tím, že prezentuje letadla všech kategorií a roků výroby. V reálu, od legendárního Blériota XI až po víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen.

Tuto tradici dodrželi na letošní televizní pouti aviatiků v Pardubicích příslušníci pozemního a leteckého personálu Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Program AP 2021 obohatili letovou ukázkou výjimečných dvojic letounů a vrtulníků, kterou ukázali minulost a současnost provozované techniky.   

Nejprve společně vzlétly proudový podzvukový cvičný letoun L-39C Albatros pilotovaný Robertem Stejskalem a historický dvoumístný dolnoplošník Let C-11 (Jak-11) z muzejní expozice VHÚ Praha s Tomášem Bruštíkem za kniplem. Jejich společný průlet měl pokračování v display ukázce „cé jedenáctky“.

Následovaly vrtulníky z CLV, a to již legendární stroj Mi-2 (Petr Hladík) a lehký víceúčelový vrtulník Enstrom 480B-G (Jaroslav Špaček). Také jejich společné vystoupení zakončila ukázka manévrovacích schopností „enstromu“, č. 0474 pojmenovaného Arnošt, v podání ředitele Centra leteckého výcviku.

Pomyslnou třešničkou na prezentaci LOM PRAHA s.p. bylo sólo akrobatického mistra světa Martina Šonky na cvičném vrtulovém stroji Zlín Z-142C AF. Některé prvky ze sestavy, a to na letounu, který slouží k základnímu pilotnímu výcviku, se vymykaly zákonům aerodynamiky. „Pro mě to byl velký zážitek. Zlínek je jiná kategorie než akrobatický speciál Extra 300SR, s kterým vystupuji na veřejnosti. Nicméně i s ním se dají dělat náročné manévry. Pilot se musí přepnout a pracovat s jinými výkony a letovými vlastnostmi. Jsem moc rád, že se tato veřejná premiéra uskutečnila právě na pardubickém letišti. Tady jsem se učil létat a dnes tady mohu předávat zkušenosti začínajícím vojenským pilotům,“ říká pilot-instruktor Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. Martin Šonka.

Jedním z hostů televizního speciálu z Aviatické pouti v Pardubicích byl ředitel státního podniku LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva.

Odkaz na celý záznam tohoto televizního speciálu na ČT24 naleznete zde:

Aviatická pouť 2021

Text: Pavel Lang

Foto: Petr Kolmann (Aerohobby) a Jan Čadil (Letectví a kosmonautika)