V LOM PRAHA se uskutečnil první studentský LOMATHON

Po vzoru úspěšných hackathonů a ideathonů, organizovaných v České republice i v zahraničí, zorganizoval státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA jedinečnou strojírenskou výzvu v oblasti letectví, určenou studentům vysokých škol.

Pilotní ročník LOMATHONu se uskutečnil ve čtvrtek 19. května 2022 v malešickém areálu státního podniku. Úkolem studentů bylo vypořádat se s ambiciózní výzvou adaptace vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom pro konkrétní letovou misi. Tyto vrtulníky byly vybrány proto, že se již brzy stanou součástí vrtulníkové platformy Vzdušných sil Armády ČR a státní podnik LOM PRAHA se bude podílet na jejich údržbě a opravách.

O hlavní výhru, let vrtulníkem v pardubickém Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p., se mezi sebou utkaly čtyři týmy talentovaných studentů. Zvítězil tým ÚLeT Michala Mrázka, Matěje Vavřiny a Jana Procházky. Kluci jsou studenty Českého vysokého učení technického, oboru Letecká a kosmická technika. Tým ÚleT se skvěle vypořádal se samotnou adaptací obou vrtulníků, mimo jiné ale také výborně svoji práci odprezentoval. Všichni pracovali týmově a vzájemně si v řešení výzvy pomáhali.

Cenu vítěznému týmu předal v zastoupení ředitele státního podniku LOM PRAHA Jiřího Protivy ředitel závodu pohonných jednotek (ZPJ) Michal Procházka. „Všichni kluci na výzvě zamakali, bylo patrné, že je soutěž bavila. Jsem přesvědčen o tom, že akce tohoto typu napomohou tomu, aby o kvalitní práci, kterou v LOMu děláme, měli zájem také mladí perspektivní lidé,“ říká ředitel ZPJ.  

Výzva LOMATHON prověřila zručnost studentů, stejně jako jejich technické a ekonomické uvažování. Studenti si za účasti hlavního inženýra závodu pohonných jednotek Pavla Pánka prohlédli také odborná pracoviště a prakticky si vyzkoušeli práci s unikátním 3D scannerem, kde si naskenovali právě vrtulníky Viper a Venom.

Vzhledem k velmi kladným reakcím studentů i všech zúčastněných bychom na pilotní ročník LOMATHONu rádi navázali následným pokračováním. O jejich konání a možnostech přihlášení vás budeme informovat prostřednictvím médií LOM PRAHA s.p.

Text: Lucie Paličková

Foto: autorka a Marek Penc