Generálka pístových motorů a vrtulí pro alžírské letectvo

Generální opravy leteckých pístových motorů M 337 AK a vrtulí V 500 A, to je jeden z aktuálních projektů LOM PRAHA s.p. pro zahraničního zákazníka. Opravárenské a servisní práce se realizují v závodu pohonných jednotek státního podniku LOM a ve společnosti Avia Propeller.

Alžírské letectvo provozuje šest desítek cvičných letounů Zlín Z-142, včetně jejich licenčních kopií Fernas-142 a Safir-43, jež je licenční kopií Zlínu Z-43. Všechny tyto stroje pohání pístová motorová jednotka M 337 AK vyráběná v LOM PRAHA s.p. „Zetstočtyřicetdvojky“, a to ve specifikaci C AF, využívá k výcviku pilotů také Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA.

Motor M 337 AK je zážehový, čtyřdobý, vzduchem chlazený invertní šestiválcový motor, s nízkotlakým vstřikováním paliva před sací ventily a rozvodem OHC. Je určen pro cvičná, sportovní, turistická a lehká dopravní jedno nebo více motorová letadla. Motor má olejový systém se suchou klikovou skříní. Vyznačuje se malou čelní plochou, nízkou hmotností, ekonomickým provozem a snadnou údržbou.   

Začátkem října přistál na pardubickém letišti transportní letoun C130H-30 Hercules alžírského letectva, který do LOM PRAHA s.p. přepravil další pístové motory M 337 AK a vrtule V 500 A, které budou v nadcházejících měsících opravovány ve výše zmíněných firmách. Kontrakt pro alžírské vojenské letectvo zprostředkovala dceřiná společnost LOM PRAHA TRADE a předpokládaným termínem jejich předání do Alžíru je první polovina příštího roku.

Z podkladů Michala Kohlerta připravil: Pavel Lang

Foto: archiv LOM PRAHA TRADE