LOM PRAHA s.p. :: Novinky

Novinky

Vytvořeno: 26. 09. 2023

Do pozemního výcvikového systému letounu L-39NG jsou začleněny sofistikované simulační technologie

S aktuální situací výroby pozemních simulačních výcvikových systémů pro podzvukové cvičné letouny L-39NG se ve společnosti VR Group, a.s. seznámil ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva.

Vytvořeno: 23. 09. 2023

LOM PRAHA podpořil letošní ročník E-Day

Tisíce mistrovsky postavených plastikových modelů letadel, bojové techniky, lodí či figur v hale Tankového muzea Milovice a k tomu bohatý doprovodný program i s dynamickými ukázkami vojenské techniky – to byl sobotní E-Day v areálu milovického tankodromu.


 


 


 

Vytvořeno: 20. 09. 2023

Požadavky na „lomáckou“ leteckou školu jsou rok od roku vyšší

Do Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA přicházejí posluchači z druhého ročníku brněnské Univerzity obrany.


 


 


  


 

Vytvořeno: 18. 09. 2023

LOM PRAHA se zapojil do renovace legendárního letounu Slovenského technického muzea v Košicích

Ve čtvrtek 14. září 2023 se uskutečnilo ve Slovenském technickém muzeu – expozici Muzeum letectví Košice slavnostní premiérové představení renovovaného letounu L-39V (trup. č. 0745). 


Vytvořeno: 17. 09. 2023

První den Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR přinesl LOMu PRAHA řadu zajímavých epizod

Letouny L-39NG (AERO Vodochody AEROSPACE, tr. č. 0475, pilot Vladimír Továrek) a L-39C (LOM PRAHA s.p., tr. č. 0113, pilot Kamil Kopáč) při společné letové ukázce

Včerejší den na mezinárodní přehlídce vojenských, bezpečnostních a záchranných jednotek Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky přinesl státnímu podniku LOM PRAHA řadu zajímavých epizod.


 


 

Vytvořeno: 14. 09. 2023

Výzvy moderního leteckého výcviku

Již druhým dnem probíhá pod záštitou velitele Vzdušných sil AČR generálmajora Petra Čepelky významná konference „Future Air Force 2023 – Pilot Training“, která se koná v rámci mezinárodních akcí FUTURE FORCES FORUM.

Vytvořeno: 13. 09. 2023

Ministerstvo obrany spustilo virtuální náborové středisko

Virtuální náborové středisko Ministerstva obrany (VNS) je připraveno přijímat přihlášky prvních armádních rekrutů. 

Vytvořeno: 12. 09. 2023

„Lomácké céčko“ na ostravském nebi společně s „engéčkem“ i s „alkou“

Jedinečná mezinárodní přehlídka vojenských, bezpečnostních a záchranných jednotek Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 16. a 17. září 2023 na Letišti Leoše Janáčka Ostrava.

Vytvořeno: 09. 09. 2023

V Brdech má LOM svůj strom

Devátý zářijový den se konal v lokalitě zaniklé obce Velcí a v těsném sousedství Posádkového cvičiště Jince již druhý ročník dobrovolnické akce Brdské stromsázení.

Vytvořeno: 08. 09. 2023

Pokračující spolupráce mezi LOM PRAHA a SOŠ civilního letectví

Reprezentační akce k 70. výročí založení Střední odborné školy civilního letectví v Praze-Ruzyni se zúčastnila také delegace LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 07. 09. 2023

Prezentace Simulačního centra LOM PRAHA pro velitele slovenských a českých vzdušných sil

Velitelé slovenských a českých vzdušných sil generálmajor Róbert Tóth a generálmajor Petr Čepelka zavítali v rámci pracovní návštěvy 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou také do Simulačního centra státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 06. 09. 2023

LOM PRAHA na prestižním veletrhu obranných technologií MSPO

Včera byl v polských Kielcích slavnostně zahájen Miedzynarodowy Salon Przemyslu Obronnego (MSPO).

Vytvořeno: 05. 09. 2023

Simulační centrum H-1 připraveno

Podporu simulovaného výcviku pilotů vrtulníků AH-1Z a UH-1Y Vzdušných sil Armády České republiky bude zajišťovat státní podnik LOM PRAHA. Bude se tak dít v Simulačním centru H-1 dislokovaném na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.


Vytvořeno: 02. 09. 2023

Veřejná pochvala leteckým legendám C-11 a Z-381 v Lešanech a na Hosíně

Další veřejné pochvaly za udržování leteckých tradic se společně dostalo Vojenskému historickému ústavu Praha a státnímu podniku LOM PRAHA. 

Vytvořeno: 01. 09. 2023

Budoucnost státního podniku LOM PRAHA je spojena s klíčovými modernizačními projekty Armády ČR

Ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva poskytl celostátnímu deníku Hospodářské noviny exkluzivní rozhovor.


 


 


Vytvořeno: 30. 08. 2023

Tři odstíny šedé a jeden odstín zelené

Pro nové vrtulníky Vzdušných sil Armády ČR AH-1Z Viper a UH-1Y Venom bylo třeba vytvořit „českou“ kamufláž.


 

Vytvořeno: 28. 08. 2023

Počínaje definicí požadavků, konče modernizovaným vrtulníkem

Závod modernizací a modifikací (ZMM) je v organizační struktuře státního podniku LOM PRAHA. Vznikl přeměnou oddělení vývoje a konstrukce 1. července 2019.

Vytvořeno: 24. 08. 2023

Fair play, které si zaslouží potlesk a úctu

Milan Záhorský je pilotem v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Profesionální výkony však odvádí nejen ve vzduchu, ale také na zemi. Jelikož se s vervou pustil do automobilových rallye, s nadsázkou lze říct, že kromě víceúčelového vrtulníku Mi-17 naviguje ještě závodní vůz Peugeot 106 S v týmu KS Racing 53.

Vytvořeno: 22. 08. 2023

Z přerovského letiště do Přerovské rokle

Poslední srpnový víkend přivítá legendární závodiště v Přerovské rokli závod FIA Mistrovství Evropy v autokrosu. Nevelikou, ale důležitou podporu, poskytuje tomuto vrcholnému podniku českého motoristického sportu také LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 21. 08. 2023

Brdské stromsázení: Bude tam i LOM a počítá se každý strom

V sobotu 9. září 2023 se bude konat u Jinců na hranici Vojenského cvičiště dobrovolnická akce Brdské stromsázení, jejímž cílem je zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit veřejnost do adaptace lesů na klimatickou změnu. Do celodenního programu se aktivně zapojí také LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 19. 08. 2023

VHÚ a LOM PRAHA připomněly na Military dni Kunovice kus letecké historie

V Kunovicích se dnes sešla vybraná „military“ společnost. Pestrý program samozřejmě neopomněl historická letadla. Možnost prezentace legendy Zlín Z-381 (OK-BSA) společně využily Vojenský historický ústav a LOM PRAHA s.p. Státnímu podniku Ministerstva obrany byl tento muzejní exponát VHÚ zapůjčen na jaře 2021 a od té doby jej udržuje v letuschopném stavu.

Vytvořeno: 17. 08. 2023

Simulační centrum pro vrtulníkovou platformu H-1 posouvá výcvik do nové dimenze

Ministryně obrny Jana Černochová a ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva

V rámci slavnostního ceremoniálu převzetí vrtulníků AH-1Z Viper do výzbroje Armády ČR se uskutečnila prezentace Simulačního centra pro vrtulníkovou platformu H-1. Stavebník, státní podnik LOM PRAHA, vystavěl budovu SIM za necelý rok a zcela dle požadavků americké strany a potřeb pilotů Vzdušných sil Armády České republiky na letecký výcvik. 

Vytvořeno: 15. 08. 2023

Zahraniční počínání LOM PRAHA, které cílí na opravy letadel a letecký výcvik

Sily Powietrzne a Forca Aérea de Moçambique neboli Vzdušné síly Polska a Mosambiku. To jsou dvě aktuální zahraniční aktivity Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 11. 08. 2023

Pozemní simulační výcvikový systém jako součást dodávky letounů L-39NG

SIM L-39NG

Dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA VR Group, a.s. se vývojem a výrobou systémů pro výcvik pilotů věnuje již pětadvacet let.


 


 


 


 

Vytvořeno: 09. 08. 2023

Létající legendy C-11 a Z-381 opět v akci

Na konkrétní otázku, jestli budou v nejbližší době opět k vidění dva letuschopné historické exponáty z muzejních sbírek Vojenského historického ústavu, máme jasnou odpověď: ANO!

Vytvořeno: 07. 08. 2023

Mimořádné vysílání z taktického simulačního centra LOM PRAHA

Každý den vysílá TV Nova ranní televizní pořad, který přináší řadu informací, zajímavostí a rozhovorů z různých oblastí.

Vytvořeno: 03. 08. 2023

Když rozloučení, tak v plné kráse

Oficiální rozloučení s bitevními „čtyřiadvacítkami“, které sloužily ve vojenském letectvu dlouhých sedmačtyřicet roků, se uskuteční na zářijových Dnech NATO & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky. Státní podnik LOM PRAHA a Mi-24V/35 (Hind E) mají hodně společného. Počínaje podporou životního cyklu, konče novou tygří kamufláží. Příklad? Věhlasný Alien Tiger neboli „tygří vetřelec“ 3366!

Vytvořeno: 01. 08. 2023

Co bylo a co bude v halách LOM PRAHA

Lehký víceúčelový vrtulník Mi-2

V roce 1989 byl Ministerstvem obrany České republiky zřízen státní podnik LOM PRAHA. Od této doby primárně provádí vyšší stupně údržby a předepsané práce na vrtulníkové technice čs. vojenského letectva, respektive Vzdušných sil Armády ČR.

Vytvořeno: 28. 07. 2023

Devadesát tisíc letových hodin!

Úctyhodného výkonu dosáhlo Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 27. 07. 2023

LOM PRAHA je důležitou součástí modernizačních projektů české armády

Pracovní návštěva náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Karla Řehky a velitele Vzdušných sil AČR generálmajora Petra Čepelky v LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 24. 07. 2023

Generálka severomakedonských „osmiček“ v LOM PRAHA

V Závodu letadel státního podniku LOM PRAHA se provádí generální oprava a modernizace dvou transportních vrtulníků Mi-8MT pro aliančního partnera, a to Republiku Severní Makedonie.

Vytvořeno: 20. 07. 2023

„Písťáky jsou pro nás srdcovka,“ říká ředitel Závodu pohonných jednotek LOM PRAHA Michal Procházka

V mnoha aeroklubech po celém světě i v mnoha soukromých hangárech můžeme stále najít stopu zlatého dědictví československého leteckého průmyslu.


 


 


 


 

Vytvořeno: 19. 07. 2023

Dva nejvyšší představitelé katolické církve požehnali výcvikové flotile Centra leteckého výcviku LOM PRAHA

Dnes ve středu 19. července se letiště Pardubice proměnilo v centrum pozornosti při jedinečném slavnostním aktu.

Vytvořeno: 17. 07. 2023

„Děkujeme LOM PRAHA za toto výjimečné poznání“, říká ředitel Anglického příměstského tábora

Červencové návštěvy Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se zúčastnilo 62 dětí ve věku od 6 do 14 let a 13 vedoucích z pardubického Anglického příměstského tábora.  


 

Vytvořeno: 13. 07. 2023

V simulačním centru H-1 státního podniku LOM PRAHA se uvádí do provozu trenažér na bitevní vrtulník AH-1Z Viper

Realizace zástavby a uvedení do provozu simulátoru FTD (Flight Training Device) pro bitevní vrtulník AH-1Z Viper v Závodu H-1 státního podniku LOM PRAHA přechází v těchto dnech do další etapy. 

Vytvořeno: 12. 07. 2023

Simulátory na nové pásové obrněnce vyvine dceřiná společnost LOM PRAHA VR Group

V nadcházejících dvou letech bude VR Group, dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA, realizovat projekt simulačních technologií na bojová vozidla pěchoty CV90.

Vytvořeno: 11. 07. 2023

Premiérové jednání České asociace pilotek v LOM PRAHA

Před tři čtvrtě rokem byl založen nový profesní spolek Česká asociace pilotek (ČAP), který si klade za primární cíl podporovat ženy v letectví. V jeho řadách jsou například parašutistka, plachtařka, rogalistka, balonářka nebo pilotka.

Vytvořeno: 10. 07. 2023

Servisní podporu Viperů a Venomů zajistí LOM PRAHA

V červnu informovala ministryně obrany Jana Černochová vládu o zakázce Servisní podpora víceúčelových vrtulníků H-1. V červenci stvrdili svými podpisy představitelé MO ČR a LOM PRAHA s.p. smlouvu na komplexní servis osmi UH-1Y Venom a čtyř AH-1Z Viper.

Vytvořeno: 07. 07. 2023

Velitelé evropských leteckých akademií navštívili Simulační centrum H-1 státního podniku LOM PRAHA

V programu zasedání European Air Force Academies (EUAFA), jehož členy jsou velitelé evropských leteckých akademií a univerzit, byla také návštěva Simulačního centra H-1 státního podniku LOM PRAHA na náměšťské vrtulníkové základně.


   

Vytvořeno: 04. 07. 2023

Dny, které nás inspirují

Na cyrilometodějské slavnosti byl pozván také LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 03. 07. 2023

Letiště Bochoř a obec Bochoř společně

„Děkujeme státnímu podniku LOM PRAHA za jeho výrazný podíl na letošním ročníku HASPO 2023.

Vytvořeno: 30. 06. 2023

V muzejnických počinech také společný projekt LOM PRAHA a Leteckého muzea Koněšín

Renovátorské renomé LOM PRAHA s.p. potvrdila celonárodní anketa Českého svazu letectví „Muzejnický počin roku 2022“.

Vytvořeno: 29. 06. 2023

„Lomácká“ gratulace k třicátinám Armády České republiky na náplavce

Prvního ledna 1993 vznikla nejen samostatná Česká republika, ale i její armáda. U příležitosti třicátých narozenin AČR se koná celá řada prezentačních akcí. Výjimečnou lze nazvat tu, která se uskutečnila 28. června na obou březích Prahy 2 a 5 (Rašínovo a Hořejší nábřeží) i na Vltavě, protože měla bezprostřední souvislost s počínáním na vodě.

Vytvořeno: 26. 06. 2023

Nezávazně o vzájemných ambicích ve vesmírném výzkumu

Setkání ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy a záložního astronauta Evropské kosmické agentury (ESA – European Space Agency) Aleše Svobody nebylo pouze neformální výměnou informací, ale i dialogem o možných profesních ambicích strategického státního podniku Ministerstva obrany ČR a vojenského pilota Vzdušných sil Armády ČR.

Vytvořeno: 26. 06. 2023

V portfoliu LOM PRAHA nejsou jen vrtulníky, ale nově i bojová vozidla pěchoty CV90

Na konci května schválila vláda nákup 246 švédských BVP CV90, na jejichž výrobě se bude minimálně 40 procenty podílet český obranný průmysl.

Vytvořeno: 23. 06. 2023

Do České republiky dorazila další zásilka náhradních dílů pro servis nových amerických vrtulníků H-1

Ve čtvrtek 22. června v ranních hodinách přistál na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni velkokapacitní dopravní letoun Boeing B747F, který vzlétl z amerického Doveru. 


 


 

Vytvořeno: 23. 06. 2023

LOM PRAHA mezi stovkou nejvýznamnějších firem České republiky

V prostorách Španělského sálu Pražského hradu se ve čtvrtek 22. června 2023 uskutečnilo vyhlášení nejvýznamnějších firem České republiky za rok 2022.

Vytvořeno: 21. 06. 2023

Vrtulníkový instruktor Milan Záhorský na startu automobilových rallye

Devětadvacet let služby v armádním letectvu, devět zahraničních misí v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu, nespočet cvičení doma i v zahraničí. 

Vytvořeno: 20. 06. 2023

Je nutné být v centru dění

Druhým dnem pokračuje na pařížském letišti Le Bourget maraton jednání předních světových společností leteckého a kosmického průmyslu. P

Vytvořeno: 19. 06. 2023

Prestižní aerosalón Paris Air Show byl zahájen

Před několika hodinami byl na nejstarším civilním pařížském letišti Le Bourget zahájen 52. ročník prestižního mezinárodního aerosalónu.

Vytvořeno: 17. 06. 2023

Trochu radosti pro tělesně postižené

Charitativní akce „Open Skies for Handicapped“, kterou pořádají Letecké služby Hradec Králové, umožňuje našim spoluobčanům se zdravotním znevýhodněním zážitek z letu letadlem.

Vytvořeno: 16. 06. 2023

Osobní setkání je základem úspěchu

Pět společností, k tomu střední letecká škola, Moravský letecký klastr a letecké muzeum – to byl program dvoudenní mise představitelů LOM PRAHA s.p., v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou, do významných lokalit tuzemského leteckého průmyslu na jihovýchodě Moravy. 


 

Vytvořeno: 13. 06. 2023

Po opravě historického letounu Avia CB-33 předal LOM PRAHA do Leteckého muzea Kbely také jeho renovovaný motor M-42

Po mimořádně náročné renovaci cvičného bitevního letounu Avia CB-33 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha byla před státním podnikem LOM PRAHA další restaurátorská výzva.

Vytvořeno: 12. 06. 2023

Výstava kreslených vtipů Miloslava Martenka „Sláva letu“ v LOM PRAHA

Ve státním podniku LOM PRAHA byla nedávno ve spolupráci se Sdružením čs. zahraničních letců – Východ instalována výstava kreslených vtipů legendárního karikaturisty Miloslava Martenka (90).

Vytvořeno: 08. 06. 2023

Českou republiku na Paris Air Show bude reprezentovat také státní podnik LOM PRAHA

Předposlední červnový týden se na Paris Air Show 2023 setká světová špička leteckého a kosmického průmyslu.


 


 

Vytvořeno: 07. 06. 2023

Double o LOM PRAHA

Letectví a kosmonautika patří mezi odborné časopisy, v němž jsou již pravidelně publikovány články o LOM PRAHA s.p. V červnovém vydání tohoto nejdéle vycházejícího a nejvíce čteného leteckého média v Česku a na Slovensku, si můžete přečíst dvě zajímavé reportáže.

Vytvořeno: 05. 06. 2023

V Náměšti bude jediný a nejmodernější simulátor systému H-1 v Evropě

Instalace prvního simulátoru FTD (Flight Training Device) pro bitevní vrtulník AH-1Z Viper v Závodu H-1 státního podniku LOM PRAHA se dostává do finální fáze.


 


 


 

Vytvořeno: 02. 06. 2023

LOM PRAHA s.p. zahajuje projekt, zaměřený na úspory energií

V průběhu dubna letošního roku se státnímu podniku LOM PRAHA s.p. podařilo zrealizovat poslední z potřebných kroků nutných pro zahájení projektu „Úspory energie ve státním podniku LOM PRAHA s.p. – areál Malešice“.

Vytvořeno: 31. 05. 2023

DRILLFEST s podporou LOM PRAHA

Účastnictví na jakékoliv akci má různou podobu. Vždy se však skládá ze samotných aktérů a dále z těch, kteří jejich úsilí podporují.

Vytvořeno: 29. 05. 2023

Létající C-11 nad lešanským muzeem a na pardubické pouti aviatiků

Od tisíců diváků, a to na dvou rozličných místech, sklidila potlesk létající muzejní legenda VHÚ letoun Let C-11 pilotovaná zástupcem ředitele Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA Tomášem Bruštíkem.

Vytvořeno: 27. 05. 2023

Do jedinečné letecké show se zapojili také piloti Centra leteckého výcviku LOM PRAHA

První den Aviatické pouti přinesl mnoho nezapomenutelných zážitků. Svým nemalým dílem k tomu přispěli také piloti Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 25. 05. 2023

Společný postup průmyslové společnosti a technické univerzity

Ve čtvrtek 25. května 2023 na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET stvrdili svými podpisy ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva a rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček dva významné dokumenty.

Vytvořeno: 24. 05. 2023

První den nabitý událostmi

Po slavnostním otevření expozice LOM PRAHA s.p. a VR Group, a.s., které provedli ředitel veletrhu IDET, PYROS a ISET Michalis Busios, Jiří protiva a Vít Ryška se uskutečnila celá řada pracovních jednání.

Vytvořeno: 23. 05. 2023

Zítra na viděnou

Příprava expozice státního podniku LOM PRAHA a akciové společnosti VR Group, a.s. na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET vstoupila do své finální fáze.


 


 

Vytvořeno: 23. 05. 2023

Dobrých fotek není nikdy dost

Máme radost z pozitivních ohlasů na jedinečná vystoupení pilotů Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na čáslavském Dni otevřených dveří. 

Vytvořeno: 21. 05. 2023

Do otevřených dveří letiště Čáslav vstoupilo i Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA

Důstojná prezentace Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na čáslavském Dni otevřených dveří měla bonus navíc.

Vytvořeno: 17. 05. 2023

Vítězná sestava se nemění, vědí i v Centru leteckého výcviku LOM PRAHA

Pardubická pouť aviatiků je akcí s jedinečnou podívanou na zemi i ve vzduchu. Již neodmyslitelnou součástí pětihodinového bloku letových ukázek bývá prezentace Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p.  


 

Vytvořeno: 16. 05. 2023

Zástupcům MATC byly prezentovány výcvikové možnosti SIM a TSC

S nadcházejícími výcvikovými možnostmi i aktuálním stavem výstavby simulátoru pro bitevní vrtulník AH-1Z Viper se v simulačním centru Závodu H-1 LOM PRAHA s.p. seznámili zástupci Mnohonárodního střediska leteckého výcviku.


 


 

Vytvořeno: 15. 05. 2023

Není soused jako soused

O tom, jak to chodí mezi sousedy toho bylo napsáno mnoho, ale o těch dobrých vztazích se mohly děti z naší základní školy přesvědčit sami. Stačilo několik telefonátů a skvělá akce byla na světě.

Vytvořeno: 11. 05. 2023

Výcviková platforma LOM PRAHA bude pokračovat na „devětatřicítkách“

Velký zájem odborné veřejnosti provází zpráva o zahájení výroby letounů L-39NG pro Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. 

Vytvořeno: 10. 05. 2023

Zahájení výroby L-39NG pro LOM PRAHA je již realitou

Desátý květnový den se zapíše do novodobé historie státního podniku LOM PRAHA. 


 


 


    

Vytvořeno: 09. 05. 2023

Buďte na veletrhu IDET 2023 s námi

LOM PRAHA s.p., společně s dceřinou společností VR Group a.s., vás zvou do své expozice na 30. ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se bude konat od 24. do 26. května 2023 na výstavišti v Brně.

Vytvořeno: 09. 05. 2023

LOM PRAHA finišuje s výstavbou moderního Simulačního centra H-1

Jan Čadil a Tomáš Souček z časopisu Letectví a kosmonautika se přesvědčili na vlastní oči, že práce na instalaci letového simulátoru FTD (Flight Training Device) pro bitevní vrtulník AH-1Z Viper v Simulačním centru státního podniku LOM PRAHA, vstoupily do finální fáze.

Vytvořeno: 06. 05. 2023

Oprava vichřicí poškozeného letadla z akrobatické skupiny Biele Albatrosy

Díky technické podpoře LOM PRAHA s.p. Slovenskému technickému muzeu – Muzeu letectva v Košicích bude renovace letounu L-39V t.č. 0745 zanedlouho dokončena.

Vytvořeno: 05. 05. 2023

LOM PRAHA je klíčovou opravárenskou institucí pro opravy pístových motorů alžírského vojenského letectva

Po třinácti měsících opět přijela do největšího afrického státu Alžírské demokratické a lidové republiky delegace vedení státního podniku LOM PRAHA vedená ředitelem Jiřím Protivou.

Vytvořeno: 04. 05. 2023

Studenti z kutnohorské průmyslovky v LOM PRAHA

Devětadvacet studentů, doprovázených pedagogy Zbyňkem Válou a Milošem Novotným, z oboru elektrotechnika Střední průmyslové školy v Kutné Hoře zavítalo do státního podniku LOM PRAHA.


 

Vytvořeno: 02. 05. 2023

LOM PRAHA na čáslavském DOD

Předposlední květnovou sobotu se na 21. základně taktického letectva v Čáslavi uskuteční Den otevřených dveří. Akci organizuje 21. zTL ve spolupráci se spolkem Jagello 2000, který byl vybrán na základě výběrového řízení.

Vytvořeno: 28. 04. 2023

Jak se cvičí vojenští piloti

Exkluzivní pohled do zákulisí Taktického simulačního centra a Střediska pozemního a syntetického výcviku v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se naskytl dalšímu médiu.

Vytvořeno: 26. 04. 2023

Spolupráce LOM PRAHA se středními školami pokračuje

Pracovní jednání zástupců pražských Vyšších odborných škol a Středních odborných škol ve státním podniku LOM PRAHA z března tohoto roku nese své ovoce.


 

Vytvořeno: 25. 04. 2023

V LOM PRAHA byla Snídaně s Novou

Dnešní ranní televizní pořad Snídaně s Novou odvysílal dva živé vstupy z kbelského Závodu letadel LOM PRAHA s.p. Moderátor TV Nova Jakub Slavík v nich zpovídal ředitele státního podniku Jiřího Protivu.


 

Vytvořeno: 24. 04. 2023

Odboroví předáci navštívili Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA

Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů a Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády Josef Středula a Michal Petrovka přijali pozvání vedení podniku a základní organizace ČMOSA v Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. k neformální pracovní návštěvě.

Vytvořeno: 24. 04. 2023

Výluka nic neubrala na intenzitě leteckého výcviku v LOM PRAHA

Doposud nezveřejněné informace a záběry z dočasného působení vrtulníků Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na letišti Přerov-Bochoř si můžete přečíst, respektive zhlédnout, v reportáži odborného internetového magazínu CZ Defence.

Vytvořeno: 21. 04. 2023

LOM PRAHA na prestižním veletrhu leteckého průmyslu

Delegace LOM PRAHA s.p. v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou se ve dnech 20. až 22. dubna 2023 zúčastnila největšího evropského veletrhu leteckého průmyslu AERO Friedrichshafen.


 

Vytvořeno: 20. 04. 2023

Kontinuita leteckého výcviku zachována

Dočasné působení vrtulníkové techniky Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na letišti Přerov-Bochoř vstoupilo do závěrečné třetiny. 

Vytvořeno: 19. 04. 2023

Ředitel LOM PRAHA obdržel ocenění Manažer roku 2022

Vydavatelství MS Line s.r.o. jako zakládající člen Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a redakce Review pro obranný a bezpečnostní průmysl udělily ocenění „Manažer roku 2022“ řediteli státního podniku LOM PRAHA Jiřímu Protivovi. 

Vytvořeno: 18. 04. 2023

Nové Simulační centrum H-1 se rozběhne v létě. Nabídne nejen výcvik krizových situací či taktické manévry

Až 3 000 hodin ročně bude v provozu nové Simulační centrum H-1 při 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. 

Vytvořeno: 17. 04. 2023

Exkluzivně ze Simulačního centra vrtulníkové platformy H-1

V programu pracovní návštěvy ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy v náměšťském Závodu H-1 bylo také jednání s velitelem 22. základny vrtulníkového letectva brigádním generálem Rudolfem Strakou.

Vytvořeno: 17. 04. 2023

Poznej práci svých rodičů

Do projektu pražské Základní školy Lupáčova „Poznej práci svých rodičů“ se aktivně zapojil také LOM PRAHA s.p. Žáci 5. C navštívili jednu z odborných divizí státního podniku, a to Závod letadel ve Kbelích.

Vytvořeno: 14. 04. 2023

Poslední let „nula osm set dvacet osmičky“

Facebook Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. zveřejnil zprávu o posledním letu čísla „0828“. Na této „sedmnáctce“ (kódové označení NATO „Hippo“) měly možnost sloužit stovky příslušníků létajícího a technického personálu.

Vytvořeno: 13. 04. 2023

Severomakedonské „sedmnácky“ přijely na generální opravu do LOMu

Z letiště Skopje-Petrovec do státního podniku LOM PRAHA byly přepraveny dva transportní vrtulníky Mi-8MT (v kódu NATO „Hip H“) z výzbroje Letecké brigády republiky Severní Makedonie. 

Vytvořeno: 12. 04. 2023

Odborná praxe techniků LOM PRAHA na platformu H-1

Specialisté státního podniku LOM PRAHA absolvovali ve Spojených státech instruktáž na vyšší stupně oprav vrtulníků H-1. Minulý týden úspěšně ukončili odbornou přípravu ve společnosti General Electric.


 

Vytvořeno: 11. 04. 2023

Co je k vidění v „lomáckém“ hangáru č. 2

Podpora životního cyklu letecké techniky prioritně pro Vzdušné síly Armády České republiky – to je stálý úkol pro jednu z odborných divizí státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 05. 04. 2023

Vzpomínka na zesnulého hrdinu

Včerejší poslední sbohem leteckému hrdinovi z 310. čs. stíhací perutě RAF armádnímu generálovi Emilu Bočkovi vyvolalo řadu nezapomenutelných vzpomínek. Jedna z nich souvisí také s Centrem leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 04. 04. 2023

Na nadzvukovou stíhačku stačila hrubá síla s kartáčem

Ke každoročním rituálům v české kotlině patří jarní úklid. Za svůj si jej vzali také v LOM PRAHA. Zaměstnanci ze Závodu H-1 se pustili, a to hrubou silou a kartáčem, do očisty nadzvukového stíhacího letounu „Fishbed“ trup. č. 0506, který se nachází v malešickém areálu státního podniku.

Vytvořeno: 03. 04. 2023

Na nové americké vrtulníky H-1 jsme připraveni.

V simulačním centru našeho státního podniku LOM PRAHA již probíhá instalace prvního simulátoru bitevního vrtulníku AH-1Z Viper, na kterém budou piloti 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou cvičit.

Vytvořeno: 03. 04. 2023

„I státní podnik dokáže být moderní firmou,“ říká ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva

Diskusní pořad CZ DIALOGY vysílá rozhovory s osobnostmi, které jsou spojeny s ozbrojenými silami i obranným a bezpečnostním průmyslem České republiky.

Vytvořeno: 30. 03. 2023

Vrtulníková platforma H-1 má svoje pokračování

Z amerického přístavu Norfolk (stát Virginie) přes německý Hamburk na vrtulníkovou základnu u Náměště nad Oslavou.

Vytvořeno: 29. 03. 2023

T700 v centru pozornosti

Skupina techniků ze Závodu H-1 LOM PRAHA s.p. absolvovala ve společnosti General Electric první část odborného kurzu souvisejícího s technickou údržbou pohonné jednotky bitevního vrtulníku AH-1Z Viper i víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom.

Vytvořeno: 28. 03. 2023

Důležitý krok k poznání opravárenské praxe

Státní podnik LOM PRAHA nedávno navštívili posluchači úseku přípravy inženýrské letecké služby z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov.

Vytvořeno: 27. 03. 2023

Ředitel LOM PRAHA bilancoval pro časopis Reportáže z průmyslu

Jiří Protiva stojí v čele LOM PRAHA s.p. něco málo přes dva roky a pod jeho vedením došlo ve státním podniku Ministerstva obrany k širokým a významným změnám.


  

Vytvořeno: 23. 03. 2023

Specialisté LOM PRAHA absolvují ve Spojených státech instruktáž na technickou údržbu vrtulníků H-1

Pohonnou jednotkou bitevního vrtulníku AH-1Z Viper i víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom je dvojice turbohřídelových motorů T700-GE-401C. 

Vytvořeno: 21. 03. 2023

Služba vlasti je to nejcennější

Jedenadvacátý březnový den se v Arcibiskupském paláci v Praze setkal ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva s arcibiskupem pražským a primasem českým Janem Graubnerem a Dominikem kardinálem Dukou, emeritním arcibiskupem pražským.


 

Vytvořeno: 20. 03. 2023

Spolupráce LOM PRAHA se středními školami

V pondělí 20. března 2023 se ve státním podniku LOM PRAHA uskutečnila pracovní návštěva zástupců několika pražských Vyšších odborných škol a Středních odborných škol. 

Vytvořeno: 17. 03. 2023

Zbrojíři v leteckých opravnách

Skupina letecké výzbroje ve státním podniku LOM PRAHA existuje již třiadvacet let. Vznikla v roce 2000 ještě v tehdejších Leteckých Opravnách Kbely (LOK), a to jako součást technického úseku. Její profesní curriculum vitae lze rozdělit na několik etap.

Vytvořeno: 15. 03. 2023

Propojení průmyslového a akademického potenciálu

Společná řešení aktuálních otázek ve vědecko-výzkumné činnosti a rozvíjení znalostí a schopností při výchově a vzdělávání špičkových odborníků, to je strohý popis Smlouvy o spolupráci mezi LOM PRAHA s.p. a Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Vytvořeno: 13. 03. 2023

Vizualizace bojového nasazení pilotů

Bojové mise prostřednictvím nejmodernějších simulačních technologií umožňujícími téměř reálnou vizualizaci nasazení pilota letounu. To je zadání taktického simulačního centra, které je součástí státního podniku LOM PRAHA. V kokpitech JAS-39 Gripen, F-16 Fighting Falcon, L-159 ALCA či L-39 Albatros zde cvičí nejen piloti z NATO, ale také z dalších vojenských letectev světa.

Vytvořeno: 12. 03. 2023

Co pro LOM PRAHA znamená dodání simulátoru na bitevní vrtulník AH-1Z Viper?

Na výše položenou otázku je jasná odpověď. Státní podnik LOM PRAHA bude realizovat Smlouvu o podpoře simulovaného leteckého výcviku na trenažéru AH-1Z, kterou uzavřel s Ministerstvem obrany České republiky. 

Vytvořeno: 09. 03. 2023

Létáme, opravujeme, modernizujeme v nových trendech

Vrtulníková platforma H-1, výcvik na letounech L-39NG, zapojení do potenciálního pořízení bojových letounů F-35, dodávky sofistikovaných systémů do Centra simulačních a trenažérových technologií, projekt taktického systému bezpilotního letadla, opravy vrtulníků řady Mi „národní cestou“ pro AČR a vojenská letectva NATO – to jsou dílčí programy portfolia spojeného s budoucností LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 08. 03. 2023

Vážíme si hrdinství a odkazu čs. válečných veteránů

Osmý březnový den si připomínáme 80. výročí bojů u ukrajinského Sokolova. Tuto historickou událost, kdy se poprvé dostala československá vojenská jednotka na východní frontě do boje s německými okupanty, připomíná řada akcí.

Vytvořeno: 08. 03. 2023

Lepší dvakrát než vůbec

Ať je 8. března nebo 14. května 2023, sluší se popřát matkám, manželkám, družkám, přítelkyním či kolegyním v práci vše nejlepší k svátku. Tak rádi činíme…  

Vytvořeno: 06. 03. 2023

Posily se zatím plně osvědčují

Do výcviku posluchačů Univerzity obrany Brno a pilotů Vzdušných sil Armády České republiky v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se hned od začátku roku 2023 naplno zapojily i další dva nově pořízené vrtulníky Enstrom 480B-G č. 0515 a 0516.

Vytvořeno: 02. 03. 2023

Výroční kamufláž Mi-171Š

První březnový den odletěl z LOM PRAHA vrtulník Mi-171Š trupového čísla 9868 s ojedinělou kamufláží. Tento stroj prošel ve státním podniku druhou generální opravou.

Vytvořeno: 01. 03. 2023

Thajští piloti gripenů absolvovali taktický simulovaný výcvik v LOM PRAHA

LOM PRAHA a Thajské královské letectvo pokračují ve spolupráci, která se datuje již od roku 2015. Primárně je zaměřena na taktický simulovaný výcvik pilotů bojových letounů JAS-39 Gripen. V pardubickém specializovaném pracovišti si thajští letci zdokonalovali svoje profesní návyky v únorovém týdenním kurzu.


 

Vytvořeno: 28. 02. 2023

„Technická kooperace s LOM PRAHA zvýší bojovou připravenost naší letecké brigády,“ říká ministryně obrany Severní Makedonie Slavjanka Petrovska

Ministryně obrany ČR Jana Černochová dnes přijala svůj protějšek z Republiky Severní Makedonie Slavjanku Petrovskou. Obě ministryně spolu diskutovaly o bezpečnostní situaci v Evropě i o bilaterální obranné a obranně-průmyslové spolupráci. 

Vytvořeno: 24. 02. 2023

Jubilejní stovka armádního generála Emila Bočka

Armádní generál ve výslužbě Emil Boček

Český válečný veterán, příslušník čs. letectva ve službách Royal Air Force (RAF) armádní generál ve výslužbě Emil Boček oslaví v sobotu 25. února 2023 krásných sto let.


Vytvořeno: 23. 02. 2023

Kamery ČT živě z přerovského letiště

Tříměsíční dočasné působení (15. února až 15. května 2023) vrtulníkové techniky Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na letišti Přerov-Bochoř vzbudilo zájem nejen obyvatelstva přilehlých lokalit, ale také médií. O vzletech, přistáních či letových misích strojů Mi-17 a Enstrom 480B-G informují regionální deníky, internetové portály, rozhlas, televize.

Vytvořeno: 22. 02. 2023

Prezentace LOM PRAHA v Security & Defence Technologies Catalogue

Společnost MS Line, s.r.o. vydala Katalog českých bezpečnostních a obranných technologií pro roky 2023 a 2024. Mezi osmdesáti profily firem a institucí má svoje nezastupitelné místo také LOM PRAHA s.p. Státní podnik čtenářům prezentuje svůj hlavní druh činnosti, dále zahraniční vztahy a obchodní nabídky.


Vytvořeno: 21. 02. 2023

Servis pístových a proudových motorů pro zahraniční zákazníky

Opravy motorů ve státním podniku LOM PRAHA jsou ze strany civilních zákazníků stále žádoucí a velký zájem o ně projevují také provozovatelé ze zahraničí. A to jak z Evropy, tak i ze zámoří. V malešickém Závodu pohonných jednotek (ZPJ) LOM PRAHA s. p. aktuálně prochází generální opravou například pístový motor M-137A z Finska, nebo M-137A z Aeroklubu Kralupy nad Vltavou.


 


 

Vytvořeno: 20. 02. 2023

Modernizace, ale i navýšení kapacit

Od ekonomických výsledků státního podniku za rok 2022, přes tzv. národní cestu v provádění generálních oprav vrtulníků řady Mi pro Armádu ČR a zahraniční letectva, až po strategické záměry – to byla klíčová témata bilančního rozhovoru ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy s šéfredaktorem časopisu Letectví a kosmonautika Janem Čadilem.

Vytvořeno: 17. 02. 2023

Na Hanou se vrátil výcvik armádních pilotů, dočasně

Pětice Enstromů (trup. č. 0459, 0474, 0484, 0515, 0516) a dvojice „sedmnáctek“ (trup. č. 0836, 0828) provozovaných Centrem leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA přelétla z LKPD na LKPO. Z pardubického na přerovské letiště byly dočasně dislokovány ze dvou důvodů. 

Vytvořeno: 16. 02. 2023

Prestižní magazín Vertical píše o státním podniku LOM PRAHA

Vrtulník AH-1Z Viper

Přední světové médium, které se zabývá tématy vrtulníků, kanadský magazín Vertical zveřejnil článek Chrise Thatchera „Czechs prepare for the Venom and Viper“ o nadcházejícím přezbrojení Armády České republiky na novou vrtulníkovou platformu H-1. Dílčí část textu popisuje i podíl státního podniku Ministerstva obrany ČR LOM PRAHA s.p. na tomto klíčovém projektu.

Vytvořeno: 14. 02. 2023

První velkou renovací byl „ohař“, nyní se opravuje „laň“

Již desátým rokem opravují ve státním podniku LOM PRAHA exponáty muzejních sbírek Vojenského historického ústavu. Renovátorskému týmu v čele s Lukášem Syrovým prošly rukama letecké unikáty jako například prototyp letounu Albatros L-39 X-02, dále Avia CB-33 nebo vrtulník SM-2. 

Vytvořeno: 13. 02. 2023

Odlet třemi letovými trasami

Tříměsíční uzávěra letiště Pardubice, kde je dislokováno Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA, je příčinou, proč se letouny a vrtulníky CLV vydaly na tři různá letiště. Do pražských Kbel, konkrétně Leteckého muzea VHÚ, odletěly historické unikáty Let C-11 a Zlín Z-381 „Basa“, na čáslavskou základnu taktického letectva cvičné proudové L-39C Albatros a vrtulové Zlín Z-142C AF a do Přerova-Bochoře vrtulníky Mi-17 a Enstrom 480B-G.

Vytvořeno: 10. 02. 2023

Dva roky poté

Ani jsme nepostřehli, jak ten čas letí. Mise nového managementu LOM PRAHA s.p. završila svůj druhý rok. Ohlédnutí je to příjemné, protože dnes lze konstatovat, že se státní podnik dostal z hospodářského propadu do černých čísel, stal se garantem podpory životního cyklu letecké techniky i leteckého výcviku a začlenil se do modernizačních projektů Armády České republiky…


 

Vytvořeno: 09. 02. 2023

Česko-kanadská spolupráce

Přední kanadský časopis o obraně a armádě Canadian Defense Review zveřejnil reportáž o spolupráci mezi kanadským a českým obranným průmyslem. Své odborné portfolio v ní představil také státní podnik LOM PRAHA.


 

Vytvořeno: 07. 02. 2023

LOM PRAHA dokončil výstavbu haly pro simulátory na vrtulníky Viper a Venom

Sedmý únorový den obdržel LOM PRAHA s.p. kolaudační souhlas s užíváním haly SIM vrtulníkové platformy H-1, která byla vybudována na 22. zVrL Náměšť nad Oslavou. Novostavba je určena pro umístění simulátorů AH-1Z Viper a UH-1Y Venom a rovněž zahrnuje potřebné zázemí pro podporu simulačního výcviku létajícího a technického personálu na systému H-1.


Vytvořeno: 06. 02. 2023

Zimní létání má své kouzlo

V Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se při nedávném výcvikovém letu potkaly nad Orlickými horami vrtulníky Mi-2, Enstrom 480B-G a Mi-17. Zatímco typ Mi-2, vyráběný polským podnikem WSK PZL Świdnik, začal v Československu létat před jedenapadesáti léty, tak americký vrtulník Enstrom 480B-G létá v CLV Pardubice od roku 2018. 

Vytvořeno: 06. 02. 2023

LOM PRAHA na profesní křižovatce

V současné době vstupuje LOM PRAHA s.p. do klíčového období. Státní podnik se postupně začíná transformovat na jinou techniku i technologie než na tzv. východní provenience. Exkluzivní pohled do zákulisí širokého spektra změn i nových trendů v odborném portfoliu vám přináší rozhovor ředitele LOM PRAHA Jiřího Protivy do mediální platformy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky časopisu Review.

Vytvořeno: 02. 02. 2023

Opravdový zážitek pro letecké fajnšmekry

V organizační struktuře Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA je uvedeno jako Oddělení oprav letecké techniky. Slangově tomuto logistickému pracovišti, které provádí údržbu provozovaných letounů a vrtulníků CLV, říkají Hangár.

Vytvořeno: 01. 02. 2023

Diskuse o nových trendech

Za účasti poradce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádního generála Petra Lančiho informoval ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva velitele Vzdušných sil Armády ČR brigádního generála Petra Čepelku o aktuálním stavu realizace klíčových projektů státního podniku pro AČR. Součástí jednání, které se uskutečnilo v kbelském Závodu modernizací a modifikací, byla také prezentace dílčích pracovišť a některých odborných činností na vrtulníkové technice.


Vytvořeno: 30. 01. 2023

Podívejte se s námi do LOMu

Ve spolupráci s bývalým Svazem českého leteckého průmyslu (SČLP) a platformou AIRZONE.TV, což je 1. česká letecká televize, proběhlo v minulém roce natáčení v jednotlivých odborných divizích státního podniku LOM PRAHA.


Videomedailonky se zabývají tématy jako je např. historie podniku, jeho unikátní schopnosti, klíčové projekty pro Armádu ČR, zaměstnanci, nebo také sofistikované technologie, výzkum, vývoj, modernizace a nové trendy do budoucna.

Vytvořeno: 27. 01. 2023

Avionické přístroje rozumem, motor srdcem

Jedním z mnoha zajímavých pracovišť státního podniku LOM PRAHA s.p. je avionická dílna neboli Provoz 2 v kbelském Závodu letadel. Pokud motor je srdcem vrtulníku, tak jeho mozkem jsou avionické přístroje. A právě generálními opravami a repasy všech avionických agregátů v rámci oprav vrtulníků řady Mi, se toto oddělení zabývá.

Vytvořeno: 25. 01. 2023

„Aktivně reagujeme na připravované přezbrojení Armády ČR na západní platformu H-1,“ říká ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva

Aktuální vydání magazínu českého průmyslu a obchodu Czech Industry zveřejnil rozhovor s ředitelem LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 23. 01. 2023

Co bylo a co bude?

Technický pokrok nezastavíš. LOM PRAHA s.p. není v tomto směru výjimkou. Před více než třiceti lety začal opravovat a modernizovat stroje Hoplite (Mi-2). První generální opravu armádní „dvojky“ provedl v březnu 1992 na č. 8746.

Vytvořeno: 20. 01. 2023

Není nad osobní setkání

Od roku 2013 je provozovatelem vnitrostátního veřejného a mezinárodního neveřejného letiště Přerov LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 18. 01. 2023

Renovace leteckých unikátů v LOM PRAHA má pokračování

Na webových stránkách a v odborném dvouměsíčníku Security magazín byl zveřejněn rozhovor s vedoucím pracoviště draků letadel Závodu letadel státního podniku LOM PRAHA Lukášem Syrovým.

Vytvořeno: 16. 01. 2023

Kvalita a smysl pro detail

Kvalita a smysl pro detail, to je know-how a základní motto Závodu pohonných jednotek státního podniku LOM PRAHA, který vede ředitel ZPJ Michal Procházka.

Vytvořeno: 13. 01. 2023

Bilance ředitele LOM PRAHA

Ve správný čas, tj. na přelomu roků 2022/2023 a na správném místě, tj. na ředitelství státního podniku, kterému se v posledních dvou letech daří.

Vytvořeno: 10. 01. 2023

Testovací boxy v lesích u „Brandejsa“

Severně od města s nejdelším názvem v České republice se v tamních lesích nachází unikátní testovací pracoviště. Zkušebny jsou součástí Závodu pohonných jednotek státního podniku Ministerstva obrany LOM PRAHA.

Vytvořeno: 06. 01. 2023

V managementu LOM PRAHA je reprezentantka Česka

Již sedmým rokem pracuje ve státním podniku LOM PRAHA, z toho poslední dva roky jako vedoucí řízení modernizačních programů a zástupkyně ředitele pro zahraniční projekty Závodu modernizací a modifikací. Její pracovní život se tedy neustále točí kolem vrtulníků, letadel a létání... 

Vytvořeno: 04. 01. 2023

Další informace k možnému pořízení letounů F-35

Internetový zpravodajský web Seznam Zprávy přináší další zprávy o případném pořízení amerických bojových letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II pro Vzdušné síly Armády České republiky.

Vytvořeno: 02. 01. 2023

„Jsme připraveni transformovat podnik na nové výzvy,“ říká ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva

Jedenáct otázek časopisu Security magazín a jedenáct odpovědí ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy. 

Vytvořeno: 26. 12. 2022

Pour Féliciter 2023

Přejeme jasný horizont a klidný průlet rokem 2023

Vytvořeno: 23. 12. 2022

Píšou o nás

„Státní letecké opravny očekávají při obratu 1,2 miliardy korun zisk 3 miliony korun. Čeká se na americké vrtulníky“ – píše Jan Hrbáček z redakce Ekonomického deníku.


Vytvořeno: 22. 12. 2022

Česká škola pro piloty budí zájem v cizině

Zpravodajský ekonomický deník E15 zveřejnil pod titulkem „Česká škola pro piloty budí zájem v cizině. Přidává stovky letových hodin a chystá výcvik pro F-35“ reportáž, která čtenářům nabízí unikátní pohled do Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 21. 12. 2022

Správná a rychlá reakce na rostoucí požadavky výcviku vojenských pilotů

Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se intenzivně připravuje na rok 2023, kdy je očekáván vyšší nálet především na vrtulnících. V reálu se bude jednat zhruba o 3 tisíce hodin. Proto byla rozšířena flotila vrtulníků Enstrom 480B-G o dva další stroje na celkový počet osmi provozovaných vrtulníků tohoto typu.

Vytvořeno: 19. 12. 2022

„Zmije“ se již zcela začlenila do simulovaného taktického výcviku

Již jedenáct roků provádí unikátní pracoviště Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. simulovaný taktický výcvik jak pro české, tak zahraniční piloty a radarové řídící bojového použití s podporou předsunutých leteckých návodčích.

Vytvořeno: 16. 12. 2022

Další rotace na sever Afriky

Dlouhodobá a úspěšná spolupráce LOM PRAHA s.p. s alžírským vojenským letectvem má další pokračování. V polovině prosince přistál na pardubickém letišti transportní letoun C-130 Hercules se dvojím úkolem – vyložit 12 pístových motorů M 337 AK a 15 vrtulí V 500 A a následně naložit osm těchto motorů a jednu vrtuli po provedené generální opravě.

Vytvořeno: 14. 12. 2022

Zima nezima, jedeme pořád na 100 procent

V Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA provádějí poslední výcvikové lety letošního roku. V nedalekém hangáru pak probíhá revize “C” letounu Z-142C AF, kterou naši zruční technici provádějí samostatně poprvé.

Vytvořeno: 13. 12. 2022

Portfolio LOM PRAHA zaujalo studenty české technické univerzity

Na závěr zimního semestru akademického roku 2022/2023 se ve státním podniku LOM PRAHA konala odborná exkurze pro posluchače 2. ročníku navazujícího magisterského studia Fakulty strojní z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze.


 


 

Vytvořeno: 12. 12. 2022

První dodávka vybavení a dílů pro nové vrtulníky je v České republice

Ve středu 7. prosince v 10:20 hodin přistál na pardubickém letišti americký velkokapacitní dopravní letoun McDonnell Douglas MD-11 společnosti Western Global, aby dopravil do České republiky první velkou dodávku dílů k projektu H-1 - pro nové moderní americké vrtulníky, které nahradí dosavadní původně sovětské stroje.

Vytvořeno: 09. 12. 2022

Poprvé se uskutečnilo první jednání zástupců resortu obrany, Lockheed Martin a vedení státního podniku LOM Praha

Zástupci resortu obrany a LOM Praha vedli v Praze první oficiální jednání se společností Lockheed Martin ohledně potenciálu průmyslové spolupráce při pořízení letounů F-35. 

Vytvořeno: 08. 12. 2022

LOM PRAHA začal s přestavbou dvou vrtulníků Mi-17 na komfortnější přepravní verzi

Zástavba  vrtulníku Mi-17 č. 0849 by měla být dokončena v květnu 2023

Státní podnik LOM PRAHA pracuje na další úpravě transportních vrtulníků Mi-17 z výzbroje kbelské 243. vrtulníkové letky. Relativně jednoduchou zástavbou moderních sedadel umožní komfortnější přepravu cestujících, přičemž všechny stávající užitné vlastnosti zůstanou zachovány. 

Vytvořeno: 06. 12. 2022

Uzavřená kolektivní smlouva v LOM PRAHA

Několikaměsíční vyjednávání odborových předáků z odborných divizí a managementu státního podniku LOM PRAHA dospělo do zdárného konce. 

Vytvořeno: 01. 12. 2022

LOM PRAHA spolupracuje na renovaci legendárního letadla L-39V z akrobatické skupiny Biele Albatrosy

Poskytnutí materiální a technické podpory v renovaci legendárního československého letadla L-39V, ev. č. 0745, bylo hlavním tématem jednání mezi státním podnikem LOM PRAHA a Slovenským technickým muzeem v Košicích.

Vytvořeno: 29. 11. 2022

Hledáme nové kolegy do LOM PRAHA

Hledáme nové kolegy do státního podniku LOM PRAHA. Přidejte se k nám!


Vytvořeno: 28. 11. 2022

Další informace k nové vrtulníkové platformě H-1

 „První výrobní série vrtulníků H-1 pro potřeby americké námořní pěchoty byla objednána v roce 1962 a výrazně změnila způsob, jakým dnes mariňáci bojují,“ uvedl Mike Deslatte, viceprezident a programový ředitel platformy H-1 ve společnosti Bell.

Vytvořeno: 25. 11. 2022

Zástupci LOM PRAHA informovali velitele Vzdušných sil AČR o výstavbě nové haly simulačního centra pro vrtulníky Venom a Viper

V programu pracovní návštěvy velitele Vzdušných sil Armády České republiky brigádního generála Petra Čepelky na 22. základně vrtulníkového letectva v Sedlci u Náměště nad Oslavou byla i prohlídka výstavby nové haly simulačního centra H-1.

Vytvořeno: 23. 11. 2022

„Lomácké“ Enstromy přes objektiv

Flotilu vrtulníků Enstrom 480B-G provozuje Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA čtyři roky. První dva stroje, a to č. 0473 (Pernštejn) a č. 0474 (Arnošt) jsou v pardubickém CLV od června 2018, další dva „enstromy“ č. 0459 (Kašpar) a č. 0460 (Taxis) od srpna 2018.

Vytvořeno: 21. 11. 2022

LOM PRAHA předal Aeroklubu ČR opravený pístový motor M-137A

Závod pohonných jednotek státního podniku LOM PRAHA dokončil generální opravu pístového motoru M-137A, S/N 854562 z akrobatického letounu Zlín Z-50M (OK-TRM, S/N 053), jehož majitelem a provozovatelem je Aeroklub České republiky.

Vytvořeno: 17. 11. 2022

LOM PRAHA nabízí svoje profesní know-how do společenství leteckých a kosmických institucí

Asociace leteckého a kosmického průmyslu České republiky (ALKP), to je nová oborová komunita, která bude prosazovat uplatnění know-how svých členů v civilních i obranných aplikacích, včetně zapojení do významných mezinárodních projektů. 

Vytvořeno: 14. 11. 2022

LOM PRAHA a AERO Vodochody podepsaly kontrakt na dodávku nových proudových letounů L-39NG

Ředitel LOM PRAHA J. Protiva a prezident AERO Vodochody V. Sotona při podpisu smlouvy

Na Ministerstvu obrany ČR podepsali dne 14. listopadu 2022 představitelé společnosti AERO Vodochody AEROSPACE a státního podniku LOM PRAHA kontrakt na dodávku čtyř nových proudových letounů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky.

Vytvořeno: 11. 11. 2022

LOM PRAHA byl i letos na oslavě Dne válečných veteránů

Náčelník generálního štábu AČR genmjr. K Řehka a ředitel LOM PRAHA J. Protiva uctili památku válečných veteránů

LOM PRAHA s.p. se i v letošním roce zúčastnil oslavy Dne válečných veteránů. Ta proběhla již po osmé na náměstí Míru v Praze 2.

Vytvořeno: 11. 11. 2022

O spolupráci na stíhačkách F-35 mají zájem LOM PRAHA či Omnipol

Pod tímto titulkem si můžete ve zpravodajském ekonomickém deníku E15 přečíst článek o případných ambicích státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 09. 11. 2022

Špičkový výcvikový systém pro nové letouny

Exkluzivní informace o pozemním výcvikovém systému cvičného proudového letounu L-39NG si můžete přečíst v listopadovém čísle prestižního odborného časopisu Letectví a kosmonautika.

Vytvořeno: 07. 11. 2022

Nové technologie v LOM PRAHA

Jedna z divizí státního podniku LOM PRAHA, malešický závod pohonných jednotek (ZPJ), svůj strojový park obohatil o nejmodernější 5-osé CNC UMC-1000 od společnosti Haas Automation. 

Vytvořeno: 03. 11. 2022

Andělé v zeleném: Nová výstava je poctou čs. vojenským zdravotnicím za 2. světové války

V komunitním centru pro válečné veterány nedaleko pražské Ústřední vojenské nemocnice dnes byla slavnostně otevřena výstava Andělé v zeleném.

Vytvořeno: 01. 11. 2022

Neobyčejná výhra za správnou odpověď

Bezmála tisícovka čtenářů zpravodajského webu iDNES Premium se přihlásila do unikátní soutěže ke Dnům NATO a Dnům Vzdušných sil Armády ČR. Hlavní cenu nesoucí název „Zažijte výcvik armádního pilota vrtulníku“ dodal státní podnik LOM PRAHA.


Vytvořeno: 31. 10. 2022

Český rozhlas si k mikrofonu pozval ředitele LOM PRAHA

„Českému zbrojnímu průmyslu se rok od roku daří líp. Týká se to i státního podniku LOM Praha, který se specializuje na renovaci a modernizaci vrtulníků…“, říká na úvod redaktorka zpravodajství Českého rozhlasu Iveta Vávrová.

Vytvořeno: 28. 10. 2022

LOM PRAHA se zapojí do vzpomínkových akcí ke Dni válečných veteránů

Za pár dní uctíme památku padlých, kteří obětovali svůj život za naši svobodu a bezpečnost. U příležitosti Dne válečných veteránů se uskuteční řada vzpomínkových akcí. Do některých se zapojí také státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA.

Vytvořeno: 26. 10. 2022

Dvě těžké váhy ve vzduchu

Třináctitunový transportní vrtulník Mi-17 (v kódovém označení NATO „Hip“) a dvoutunové břemeno. Tyto dvě „těžké váhy“ z Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA byly hlavními indiciemi při nedávném výcviku armádních pilotů v létání s nákladem v podvěsu.

Vytvořeno: 24. 10. 2022

LOM PRAHA – podnik plný perspektivních změn

Magazín Reportáže z průmyslu, který mapuje svět tuzemského průmyslu a seznamuje odbornou veřejnost s vývojem v jeho jednotlivých odvětvích nedávno navštívil LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 21. 10. 2022

LOM PRAHA bude provádět údržbu a servis motorů na vrtulníky Venom a Viper

LOM PRAHA s.p. se stává klíčovou průmyslovou společností, která bude provádět pravidelnou technickou údržbu a servis motorů T700-GE-401C u vrtulníků Bell UH-1Y a AH-1Z z výzbroje Vzdušných sil Armády České republiky. 

Vytvořeno: 20. 10. 2022

Future Forces Forum dnes pokračovalo druhým dnem

Jednu z divizí LOM PRAHA, s.p. Centrum leteckého výcviku Pardubice (CLV) dnes ve své přednášce na Future Forces Forum New Generation Aircraft conference představil jeho zkušený pilot Robert Stejskal, který prezentoval odborné komunitě zkušenosti z taktického výcviku na cvičných proudových letounech Albatros.

Vytvořeno: 19. 10. 2022

Představujeme národní schopnosti na mezinárodním veletrhu FFF 2022

Expozice LOM PRAHA s.p. se nachází v hale č.3 pod č. 325

Jsme rádi, že vás po čtyřleté pauze způsobené covidovou pandemií můžeme opět osobně potkat. „Future Forces Forum je pro nás jedna z nejvýznamnějších platforem k setkání odborné komunity, která reaguje na nejnovější technologie a trendy v oblasti obrany a bezpečnosti na národní i mezinárodní úrovni.

Vytvořeno: 17. 10. 2022

Další krok ve spolupráci se slovenskými ozbrojenými silami

Prezentace špičkových simulačních technologií a informace o systému výcviku, to byla hlavní náplň pracovní návštěvy profesionálů Ozbrojených sil Slovenské republiky v Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p.


 

Vytvořeno: 14. 10. 2022

Historické exponáty C-11 a Z-381 budou létat i v příštím roce

ANO! To je odpověď z LOM PRAHA s.p. na četné dotazy organizátorů leteckých dnů, zda bude státní podnik i v roce 2023 prezentovat na veřejnosti dva létající historické unikáty z muzejních sbírek VHÚ: Let C-11 (OK-JZE) a Zlín Z-381 (OK-BSA).  


Vytvořeno: 12. 10. 2022

Ohlédnutí za Dny NATO

Aktuální číslo časopisu Letectví a kosmonautika se vrací k nedávným Dnům NATO a Dnům Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti. 

Vytvořeno: 10. 10. 2022

Simulovaný taktický výcvik iráckých pilotů

O simulovaný taktický výcvik v pardubickém Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. je stále velká poptávka.

Vytvořeno: 06. 10. 2022

Přijďte za námi na FFF 2022

Future Forces Forum je jednou z nejvýznamnějších platforem k setkání odborné komunity, která reaguje na nejnovější technologie a trendy v oblasti obrany a bezpečnosti na národní i mezinárodní úrovni.

Vytvořeno: 06. 10. 2022

„Děkuji firmám českého obranného průmyslu za jejich pomoc Ukrajině,“ uvedla ministryně Jana Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová poděkovala zástupcům obranného průmyslu za jejich pomoc Ukrajině. Česká republika dosud dodala materiál v hodnotě 4,2 miliard korun a nyní patří mezi pětici největších podporovatelů.


Vytvořeno: 04. 10. 2022

„Lomácké“ Turbolety přes objektiv

Do provozované techniky Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA patří také dvoumotorový, turbovrtulový dopravní a transportní letoun určený pro přepravu osob a nákladů na krátké vzdálenosti L-410UVP-T Turbolet. 


 

Vytvořeno: 03. 10. 2022

Nouzové přistání vrtulníku, požár motorů, únik paliva. Cvičně!

Pět minut po deváté hodině informuje kapitán transportního vrtulníku Mi-17 pardubickou letištní řídící věž o technické závadě během cvičného letu. 

Vytvořeno: 29. 09. 2022

Totální proměna koněšínské „Laně“

Nedávná prezentace bitevního vrtulníku Mi-24D (v označení NATO „Hind“, česky „Laň“) trup. č. 0140, který společným úsilím zrenovovali zaměstnanci státního podniku LOM PRAHA a Leteckého muzea Koněšín, vyvolala velkou pozornost. 

Vytvořeno: 27. 09. 2022

Společná renovace unikátního bitevního vrtulníku Mi-24D do muzejní expozice

Unikátnost renovace vrtulníku Mi-24D trupové č. 0140, který byl ve výzbroji čs. voj. letectva v letech 1981 až 1994 spočívá v tom, že do konce své životnosti létal v původní kamufláži od výrobce.

Vytvořeno: 26. 09. 2022

Simulátory pozemního výcvikového systému pro „engéčko“

V rámci pracovní návštěvy ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy v dceřiné společnosti státního podniku VR Group, a.s. byly prezentovány rozpracované simulátory pozemního výcvikového systému pro podzvukový cvičný letoun L-39NG (Next Generation).

Vytvořeno: 22. 09. 2022

Počet zobrazení: 113 701

I když je to jen číslo, přece jen to o něčem vypovídá. Média státního podniku LOM PRAHA mají vzestupnou tendenci sledovanosti.

Vytvořeno: 20. 09. 2022

Nové výzvy, se kterými si LOM umí poradit

V předcházejících dnech se v LOM PRAHA stalo několik událostí, které měly zásadní význam na zabezpečování kompletní podpory životního cyklu vrtulníků.

Vytvořeno: 18. 09. 2022

Letová i pozemní prezentace LOM PRAHA na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR

Na největší bezpečnostní přehlídce ve střední Evropě Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky se prezentuje také LOM PRAHA, s.p., a to jak ve vzduchu, tak na zemi.

Vytvořeno: 16. 09. 2022

Seskupení “Albatrosů” také s LOMem PRAHA

Státní podnik LOM PRAHA je posledním tuzemským provozovatelem vojenských proudových podzvukových cvičných letounů Aero L-39 Albatros. V jeho pardubickém Centru leteckého výcviku, a to na verzi C (Cvičná), se provádí letecký výcvik českých a zahraničních pilotů od roku 2004.

Vytvořeno: 15. 09. 2022

Výstavba Závodu H-1 vstupuje do své finální fáze

Z nedávné návštěvy magazínu CZ DEFENCE ve státním podniku LOM PRAHA vznikl exkluzivní rozhovor. Šéfredaktora Michala Pivoňku a redaktora Jana Zilvara informovali ředitel Závodu H-1 Milan Obr a ředitel Závodu modernizací a modifikací Jan Kalita o aktuálním dění v nově budované instituci.

Vytvořeno: 14. 09. 2022

Jedním z hlavních partnerů filmu Good Old Czechs je i LOM PRAHA

Film Good Old Czechs režiséra Tomáše Bojara, který vznikl k 82. výročí bitvy o Británii, měl patnáctý zářijový den svoji premiéru v kině Lucerna.

Vytvořeno: 13. 09. 2022

Očekávaný vývoj leteckého a obranného průmyslu v ČR a ve světě

Pod tímto názvem se uskutečnil třetí ročník odborné konference, na níž si představitelé leteckého a obranného průmyslu vyměnili osobní i profesní zkušenosti o aktuálních trendech, o zavádění inovací nebo nových technologiích ve svých odvětvích.

Vytvořeno: 11. 09. 2022

Prezentace LOM PRAHA na LKLB a LKVO

Také druhou zářijovou sobotu se státní podnik LOM PRAHA prezentoval na veřejnosti. Stalo se tak na letištích LKLB u příležitosti 30 let od vzniku Letecké záchranné služby Liberec (Kryštof 18) a na letišti LKVO při Dni zaměstnanců AERO Vodochody.


 


 

Vytvořeno: 09. 09. 2022

Dánští mechanici v LOMu

V pátek 9. září navštívila státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA skupina čtyřiceti mechaniků z dánského klubu mechaniků MEKANIKERKLUBBEN. Tento spolek, který profesně sdružuje mechaniky z různých dánských strojírenských podniků, byl založen v Aarhusu již v roce 1914.

Vytvořeno: 07. 09. 2022

LOM PRAHA se zúčastnil prestižního mezinárodního veletrhu

Miedzynarodowy Salon Przemyslu Obronnego (MSPO) v polských Kielcích slaví svoje „třicátiny“ s tím, že jej lze již zařadit do prestižního seskupení evropských veletrhů obranného a bezpečnostního průmyslu jako například londýnský Defence System Equipment International (DSEI) nebo pařížské Eurosatory.


   

Vytvořeno: 06. 09. 2022

Zažijte výcvik armádního pilota vrtulníku v unikátní soutěži ke Dnům NATO

Začlenění státního podniku LOM PRAHA do letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky nespočívá pouze v letových ukázkách, a to jak v sobotním i v nedělním slavnostním zahajovacím průletu s účastí „lomáckých“ zlínů či ve špičkové akrobacii pilota-instruktora CLV Martina Šonky na Z-142C AF.

Vytvořeno: 05. 09. 2022

Významná mezinárodní spolupráce mezi Velkou Británií a Českou republikou

Ve středu 31.8.2022 byla podepsána smlouva mezi společností Draken Europe a státním podnikem LOM PRAHA. Na základě této smlouvy bude LOM PRAHA poskytovat výcvik na simulátorech pilotům proudových letadel firmy Draken na čáslavské základně taktického letectva Vzdušných sil AČR. 

Vytvořeno: 01. 09. 2022

Pozemní simulační výcvikový systém pro maďarské letectvo

Dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA VR Group, a.s. se bude významným způsobem podílet na dodávce cvičných letounů L-39NG pro Maďarsko. VR Group, a.s. dodá maďarskému letectvu pozemní simulační výcvikový systém.

Vytvořeno: 31. 08. 2022

„Lomácké“ Zlíny na největší evropské bezpečnostní přehlídce

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jejich další ročník se uskuteční na mošnovském letišti ve dnech 17. a 18. září 2022.


   

Vytvořeno: 29. 08. 2022

LOM PRAHA by měl získat nové L-39NG v roce 2024, smlouvu uzavře na podzim

Cvičný proudový letoun L-39NG

O nové technice v Centru leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. se hovoří již několik let. Nadcházející období konečně přinese průlom – státní podnik podepíše s AERO Vodochody v příštích týdnech smlouvu na nákup čtyř letounů L-39NG. První stroje by měly být dodány do pardubického CLV v roce 2024, další o rok později.


Vytvořeno: 26. 08. 2022

LOM PRAHA poskytne další technickou podporu slovenským vzdušným silám

Česko-slovenská spolupráce LOM PRAHA s.p. a Leteckých opraven Trenčín, a.s. v zajištění životního cyklu víceúčelových dopravních vrtulníků Mi-17 a cvičných proudových letounů L-39 Albatros z výzbroje Vzdušných sil Ozbrojených sil SR.

Vytvořeno: 23. 08. 2022

„Lomácké“ Albatrosy přes objektiv

V leteckém výcviku má „Albík“ neboli cvičný proudový podzvukový letoun L-39 Albatros nezastupitelnou roli. Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA provozuje verzi C (Cvičná) od roku 2004.  

Vytvořeno: 22. 08. 2022

Vítězný tým prvního ročníku LOMATHONu si převzal hlavní výhru

Vítězové historicky prvního ročníku strojírenské výzvy v oblasti letectví LOMATHON, kterou státní podnik LOM PRAHA uspořádal pro studenty vysokých škol v květnu tohoto roku, si vybrali hlavní výhru, a to let dopravním vrtulníkem Mi-17. Na organizaci soutěže se významně podílel malešický závod pohonných jednotek v čele s ředitelem Michalem Procházkou.

Vytvořeno: 19. 08. 2022

Dar osmi vrtulníků

K již avizované dodávce osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř bitevních Viper od americké společnosti Bell přibude dalších šest strojů AH-1Z a dva UH-1Y. 

Vytvořeno: 17. 08. 2022

Další zajímavosti k přezbrojení na vrtulníky Venom a Viper

O významném podílu státního podniku LOM PRAHA na přezbrojení Vzdušných sil Armády České republiky americkými vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper informují sdělovací prostředky často. Tentokrát s dalšími zajímavostmi přichází Ekonomický deník.

Vytvořeno: 15. 08. 2022

LOM PRAHA má národní cestu jako řešení

Státní podnik se na tuto možnou skutečnost dlouhodobě připravoval a nemohu říci, že by nás zaskočila.  Prakticky od února letošního roku, tedy od zahájení války na Ukrajině, a vzhledem k reakcím Ruské federace na uvalené sankce, bylo jen otázkou času, kdy tato situace nastane.

Vytvořeno: 12. 08. 2022

„Lomácké“ Zlíny přes objektiv

Příprava vojenských pilotů v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA běží již osmnáct let. Od samého začátku je mezi provozovanou technikou cvičný vrtulový letoun Zlín Z-142C AF. K jeho prvnímu letu v pardubickém CLV došlo 23. března 2004, kdy se na něm začali rozlétávat tamní instruktoři. 

Vytvořeno: 10. 08. 2022

Lakýrníci z LOM PRAHA dokončili nový nátěr unikátní Bety

Taktéž státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA s.p. se zapojil do unikátního projektu „Beta opět poletí“. Podnět dostat Betu zpět do vzduchu dal spolek leteckých nadšenců sdružených v Air Service Pilot Klubu na letišti Strunkovice nad Blanicí po nehodě tohoto ojedinělého historického exponátu patřících do sbírek VHÚ.

Vytvořeno: 08. 08. 2022

Modifikace kbelských vrtulníků Mi-17 na pasažérskou verzi

Dne 27. července 2022 byla vláda České republiky na svém jednání informována ministryní obrany Janou Černochovou o veřejné zakázce k modifikaci dvou vrtulníků Mi-17 na pasažérskou verzi. Jedním z důvodů je postupné vyřazování flotily „salónních“ vrtulníků Mi-8S (č. 0834, 0835, 0836), které provozuje 24. základna dopravního letectva v Praze-Kbelích.


Vytvořeno: 05. 08. 2022

Běh života jednoho létajícího exponátu

Nedávno jsme zveřejnili v médiích LOM PRAHA s.p. článek „Dvě generace pilotů společně v C-11“. Let Tomáše Bruštíka a Antonína Dytrycha vzbudil velký ohlas veřejnosti. V nejednom komentáři nás žádáte o vícero informací k jedinému tuzemskému létajícímu historickému unikátu „cé jedenáct“.

Vytvořeno: 03. 08. 2022

Spolupráce LOM PRAHA a kunovického Leteckého muzea má jenom samá pozitiva

Spokojenost Danečka je očividná, což ukazuje i typickým leteckým pozdravem

Jsme v polovině léta a školních prázdnin, které patří zejména dětem. Letecké muzeum v Kunovicích má dětem i dospělým hodně co nabídnout a stopy státního podniku LOM PRAHA zde najdete na každém kroku.

Vytvořeno: 01. 08. 2022

O historii a renovaci českého unikátu

„Vrátili mu mladistvý vzhled i kondici. Vrtulník SM-2 je český unikát, k vidění jen ve Kbelích“, to je titulek článku ve zpravodajském portálu Blesk (Regiony, Praha). Informuje vás nejen o zajímavé historii tohoto jediného stroje svého druhu v tuzemsku.

Vytvořeno: 28. 07. 2022

Výpomoc slovenským kolegům nasazeným na hašení požáru v Českém Švýcarsku

Státní podnik LOM PRAHA poskytl technickému personálu z Leteckého útvaru Ministerstva vnitra Slovenské republiky logistické zázemí k provedení předepsaných prací na vrtulníku Mi-171E „OM-BYH“.


 


 

Vytvořeno: 26. 07. 2022

Přerovské letiště začíná postupně ožívatJe zřejmé, že letiště Přerov-Bochoř, jehož provozovatelem je státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA, začíná pomalu ožívat. Ještě před nedávnem tomu tak nebylo. Ztrátovost v řádech milionů korun, roční výnosy z nájmů, pronájmů a dalších souvisejících služeb ani nepokrývaly náklady na zabezpečení provozu LKPO.Vytvořeno: 25. 07. 2022

Generálky Hindů v LOMu skončily

LOM PRAHA převzal Mi-35 č. 3365 do generální opravy v roce 2019

Poslední plánovanou generální opravu bitevního vrtulníku Mi-24V/Mi-35 (kódové značení NATO „Hind-E“) z výzbroje Vzdušných sil Armády ČR provedl LOM PRAHA s.p. na stroji č. 3365. Tato nedávná generálka v kbelském závodu letadel je významným podnikovým milníkem, a to ukončením vyšších stupňů oprav na Hindech. 

Vytvořeno: 22. 07. 2022

LOM PRAHA a AERO Vodochody jsou před podpisem smlouvy o dodávce nových cvičných letounů L-39NG

Po sedmi letech odkladů je ve finální fázi připravena k podpisu smlouva mezi LOM PRAHA s.p. a AERO Vodochody a.s. o dodávce nových podzvukových cvičných letounů L-39NG, které budou provozovány v pardubickém centru leteckého výcviku.

Vytvořeno: 21. 07. 2022

Nevelká, ale důležitá stopa LOMu na jedné z největších leteckých akcí

Podpis dodatku k projektu o industriální spolupráci mezi LOM PRAHA a americkou společností Bell, který je dalším krokem v nadcházející technické údržbě a vyšších stupňů oprav v tzv. západní vrtulníkové platformě H-1, byl jedním z klíčových bodů programu delegace státního podniku na Farnborough International Airshow 2022.

Vytvořeno: 20. 07. 2022

LOM PRAHA s.p. získal dotační podporu, bude realizovat energeticky úsporná opatření

Státní podnik LOM PRAHA obdržel kladné rozhodnutí ministryně životního prostředí a bude tak moci realizovat zamýšlený projekt „Úspory energie ve státním podniku LOM PRAHA s.p. – areál Malešice“.

Vytvořeno: 18. 07. 2022

Projekt simulace nočního vidění pro piloty L-159

Vývoj a výroba funkčního vzoru systému simulace nočního vidění (NVG – Night Vision Goggles) pro simulátory TL-159 a LS-159, to je vývojový projekt pro tým odborníků z dceřiné společnosti státního podniku LOM PRAHA VR Group. 

Vytvořeno: 14. 07. 2022

Píšou o nás v Review

Mediální platforma Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR) časopis Review zveřejnil v letošních dvou vydáních některé zajímavosti z odborného portfolia státního podniku LOM PRAHA. Konkrétně v č. 1/2022 článek s titulkem „LOM PRAHA nabízí zákazníkům i široké portfolio produktů a služeb v nevojenské oblasti“ a v č. 2/2022 článek „Nové středisko pozemního a syntetického výcviku v LOM PRAHA“.

Vytvořeno: 12. 07. 2022

Zaměstnanecká politika jako hlavní téma diskuse

Pravidelná jednání s různorodými tématy, to je základní princip neformálních setkání ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy a předsedy Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády Michala Petrovky.

Vytvořeno: 11. 07. 2022

Dvě generace pilotů společně v Let C-11

To, že státní podnik LOM PRAHA provozuje na základě dohody s Vojenským historickým ústavem jediný létající exponát Let C-11 (imatrikulace OK-JZE, v. č. 171511), je již obyčejnou zprávou. Mimořádným sdělením je však společný let dvou pilotů „Cé jedenáctky“, a to služebně i věkem nejstaršího a služebně i věkem nemladšího Antonína Dytrycha a Tomáše Bruštíka.

Vytvořeno: 08. 07. 2022

Exkluzivní reportáž o Závodu H-1

V červencovém čísle odborného časopisu Letectví a kosmonautika si můžete přečíst exkluzivní informace předního leteckého publicisty Tomáše Souška o další fázi výstavby Závodu H-1. 

Vytvořeno: 06. 07. 2022

Příspěvek k poznání vojenské historie

Osm tipů redaktora Olomouckého deníku Michala Krestýna, kde si můžete v České republice prozkoumat letadla, tanky, tvrze či opevnění se setkalo s pozitivním ohlasem také v LOM PRAHA s.p. 


          

Vytvořeno: 04. 07. 2022

LOM PRAHA přijal pozvání na Velehrad a podpořil setkání lidí dobré vůle na Cyrilometodějských slavnostech

Z baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje ve Velehradu na Uherskohradišťsku na malešické ředitelství LOM PRAHA s.p. doputovala pozvánka k účasti jeho představitele na Cyrilometodějských slavnostech 2022. Této čestné role se ujal ředitel státního podniku Jiří Protiva.


Vytvořeno: 29. 06. 2022

Společný zájem na zvýšení intenzity spolupráce s thajským královským letectvem

Neformální pracovní jednání ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy a designovaného velvyslance České republiky v Thajském království Pavla Pitla cílilo jak na aktuální spolupráci státního podniku s thajským královským letectvem, tak na potenciální obchodní příležitosti.

Vytvořeno: 28. 06. 2022

Kromě odborných činností umí LOM PRAHA dělat i něco navíc

Vrtulník Mi-2 z CLV státního podniku LOM PRAHA na akci HASPO 2022 v Bochoři

Kromě oprav, výroby, údržby, modernizace, leteckého výcviku či simulované taktické přípravy dělají v LOM PRAHA s.p. nemálo nad rámec svých odborných činností. Často jsou partnery nebo aktivními zástupci státního podniku na akcích obecně nazvaných „prezentace na veřejnosti,“ kde ukazují nejen svoje profesní mistrovství, ale také dílčí projekty svého unikátního portfolia.


Vytvořeno: 27. 06. 2022

Výcvik nouzových postupů na CPT simulátoru pro polské piloty

Další příklad opodstatnění, proč mít ve státním podniku LOM PRAHA simulační pracoviště pro piloty vrtulníků k nácviku a procvičování standardních a nouzových postupů za letu i na zemi, jakož i k výcviku navigace za všech povětrnostních podmínek – výcvik pilotů vrtulníků Mi-2 ze Vzdušných sil Polské republiky na CTP (Cockpit Procedures Trainer) simulátoru ve středisku pozemního a syntetického výcviku CLV Pardubice.


Vytvořeno: 25. 06. 2022

Krajně nepříznivé počasí a nezpůsobilá dráha „pustily“ do vzduchu pouze vrtulníky. „Lomácký“ Enstrom byl u toho také…

Enstrom 480B-G z Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA

Poslední červnový víkend se koná na roudnickém letišti další ročník jedné z největších letecko společenských akcí svého druhu v tuzemsku – Memorial Air Show. Letošní svátek, který je poděkováním bývalým vojenským pilotům Royal Air Force z II. světové války, má tři dobové milníky.

Vytvořeno: 24. 06. 2022

Odborná praxe studentů Univerzity obrany v závodech LOMu

Zájem různých institucí o reálné poznání činností a portfolia státního podniku LOM PRAHA s.p. má vzestupnou tendenci. Další příklad? Státní podnik ve svých třech závodech v uplynulých dnech přivítal jedenáct studentů z brněnské Univerzity obrany na jejich odbornou praxi zaměřenou na opravárenskou činnost armádní letecké techniky.

Vytvořeno: 22. 06. 2022

Slovensko-české jednání o spolupráci při opravách a technické podpoře letecké techniky VzS OS SR

V úterý 21. června se v Bratislavě setkaly delegace Ministerstva obrany Slovenské republiky a Ministerstva obrany České republiky, aby jednaly o mezinárodní spolupráci při opravách a technické podpoře letecké techniky Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Vytvořeno: 18. 06. 2022

LOM PRAHA podporuje akce připomínající historii letectví

Společně s největšími tuzemskými a zahraničními unikáty se na 13. Dobovém leteckém dni (Historical Airshow 2022) v Mladé Boleslavi představily také létající historické exponáty, které na základě dohody s Vojenským historickým ústavem provozuje LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 14. 06. 2022

LOM PRAHA se podělil o svoje zkušenosti na setkání českých firem

V jihočeské Bechyni se uskutečnilo pracovní setkání českých firem, na němž jednali představitelé několika ministerstev vlády České republiky, Hospodářské komory ČR a významných tuzemských podniků.

Vytvořeno: 13. 06. 2022

Užijte si létání, zbytek zařídíme za vás…

Enjoy flying, we will arrange the rest for you – pod tímto titulkem si můžete přečíst článek o státním podniku LOM PRAHA v unikátním katalogu Českých strategických technologií, který vznikl ve spolupráci Ministerstva obrany ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Hospodářské komory ČR a Senátu Parlamentu ČR.

Vytvořeno: 10. 06. 2022

LOM PRAHA se více otevírá odborné veřejnosti

Čím více covidová epidemie zeslabuje, tím více zesiluje zájem různých organizací o reálné poznání odborných činností a portfolia LOM PRAHA s.p. Státní podnik se této prezentaci ve svých závodech nebrání a v rámci interních možností vychází odborné veřejnosti nebo vzdělávacím institucím vstříc.


Vytvořeno: 08. 06. 2022

"Vrtulníky jsou pro mne jasná volba," říká letecká mechanička z LOMu PRAHA

Přišla v montérkách, a to přímo z haly plné vrtulníků určených k opravě. Nebojí si ušpinit ruce a dává přednost technickým bulletinům před „romantickým“ čtením. K rozhovoru jsem si pozvala Sabinu Novákovou, která do LOM PRAHA s.p. nastoupila před šesti lety. Má dvě děti a v současnosti pracuje ve kbelském Závodu letadel (ZLD) jako letecký mechanik drak-motor.

Vytvořeno: 06. 06. 2022

LOM PRAHA uvádí příklad k úspěšné obranně-průmyslové spolupráci s alžírskými ozbrojenými silami

Dva dny po pracovní návštěvě Smíšené česko-alžírské komise v LOM PRAHA s.p. přistál na pardubickém vojenském letišti letoun Lockheed C-130H-30 alžírských vzdušných sil, který do České republiky přivezl osm pístových motorů M337AK.

Vytvořeno: 02. 06. 2022

LOM PRAHA podporuje výjimečné armádní akce, tentokrát DRILLFEST

LOM PRAHA s.p. dlouhodobě podporuje aktivity Ministerstva obrany i Armády České republiky pořádané na veřejnosti. Dalším aktuálním příkladem byl tzv. DrillFest 2022 neboli mezinárodní přehlídka exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží středoevropského a jihoevropského regionu.

Vytvořeno: 01. 06. 2022

Dceřiná společnost LOM PRAHA VR Group prezentovala komplexní výcviková řešení na bezpečnostním a obranném veletrhu BSDA 2022

Mezinárodní výstavy Black Sea Defense, Aerospace and Security (BSDA 2022) v rumunské Bukurešti se zúčastnila také dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA VR Group.

Vytvořeno: 30. 05. 2022

„Lomácká“ letová reminiscence za Aviatickou poutí

Velký ohlas veřejnosti k prezentaci Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA na Aviatické pouti nás vede k tomu, abychom následně zveřejnili další fotografie z jejich letových vystoupení.

Vytvořeno: 28. 05. 2022

Přední světový pilot v „lomáckém“ Zlínku a jedinečné dvojice letounů a vrtulníků z CLV na pouti aviatiků

Akrobatický pilot Martin Šonka v letounu Zlín Z-142C AF z Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p.

Parádní entrée do 30. ročníku Aviatické pouti pro LOM PRAHA s.p. Cvičný vrtulový stroj Zlín Z-142C AF (č. 0558), který provozuje pardubické Centrum leteckého výcviku je hned na úvod středem pozornosti tisíce diváků.

Vytvořeno: 25. 05. 2022

Další impuls ve spolupráci s alžírským zákazníkem

V rámci jednání smíšené česko alžírské komise v České republice navštívila alžírská delegace také LOM PRAHA s.p. 

Vytvořeno: 23. 05. 2022

„Stejsyho“ letecké curriculum vitae

Ojedinělé nahlédnutí do profese pilota vám nabízí článek o instruktorovi Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA Robertovi Stejskalovi. Nedělní Blesk zevrubně popisuje milníky jeho letecké kariéry, počínaje plachťáky, přes stíhací JAS-39 Gripen a konče podzvukovými cvičnými letouny L-39C Albatros.    

Vytvořeno: 20. 05. 2022

V LOM PRAHA se uskutečnil první studentský LOMATHON

Po vzoru úspěšných hackathonů a ideathonů, organizovaných v České republice i v zahraničí, zorganizoval státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA jedinečnou strojírenskou výzvu v oblasti letectví, určenou studentům vysokých škol.


 

Vytvořeno: 19. 05. 2022

Vzájemná informovanost je důležitá a potřebná

Sdělení informací o podnikových produktech LOM PRAHA s.p. a možná nabídka odborných služeb souvisejících s výcvikovými možnostmi, to byla hlavní témata premiérového jednání ředitele státního podniku Jiřího Protivy a generálního ředitele HZS ČR generálporučíka Vladimíra Vlčka. 


    

Vytvořeno: 18. 05. 2022

Přeškolení na Enstrom 480B-G, to je výzva pro Kateřinu Kardosovou

Profesní curriculum vitae, a ještě něco navíc od Kateřiny Kardosové z 243. vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva Praha Kbely, si můžete přečíst v odborném dvouměsíčníku Security magazín.


Vytvořeno: 16. 05. 2022

LOM PRAHA se zúčastnil prezentace nejmodernějších obranných technologií na veletrhu IDEB

Nejmodernější obranné technologie z 15 zemí světa od úterý 10. do čtvrtka 12. května 2022 zaplnily výstaviště Incheba v Bratislavě.

Vytvořeno: 11. 05. 2022

Další potřebný krok v zajištění životního cyklu českých Venomů a Viperů

„Postoupili jsme zase o kus dál“, konstatovali po podpisu dokumentů potřebných k zajištění provozu a podpory životního cyklu českých vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom představitelé LOM PRAHA s.p. a Bell Textron.

Vytvořeno: 09. 05. 2022

Simulátory v LOM PRAHA pro kvalitnější výcvik

Nedávno bylo v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA otevřeno nové Středisko syntetického a pozemního výcviku, a to jak pro létající a pozemní personál Vzdušných sil Armády České republiky, tak i pro příslušníky zahraničních letectev.

Vytvořeno: 05. 05. 2022

LOM PRAHA byl úspěšně certifikován

V průběhu roku 2021 ředitel státního podniku LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva rozhodl o zavedení systémů řízení ochrany životního prostředí dle ISO 14001, řízení BOZP dle ISO 45001 a řízení bezpečnosti a ochrany informací dle ISO 27001.

Vytvořeno: 04. 05. 2022

V LOM PRAHA se začaly uzavírat první pracovní smlouvy s vybranými specialisty do nového vrtulníkového závodu H-1 pro Vipery a Venomy

Inzerát v médiích LOM PRAHA s.p. „Hledáme letecké mechaniky pro vrtulníky Viper a Venom, kterými budou přezbrojeny Vzdušné síly Armády ČR“, našel svoji odezvu. 


Vytvořeno: 02. 05. 2022

Na zahájení 54. sezóny Leteckého muzea Kbely byl LOM PRAHA hodně vidět

Vrtulník SM-2

Poslední dubnovou sobotu se uskutečnilo slavnostní zahájení 54. sezóny Leteckého muzea Kbely a státní podnik LOM PRAHA byl samozřejmě u toho.

Vytvořeno: 29. 04. 2022

Třicátiny LZS AČR Líně i s „lomáckou“ dvojkou

Víceúčelový vrtulník Mi-2

Letecká záchranná služba v Česku zahájila činnost oficiálně 1. dubna 1987. Mezi prvními provozovanými vrtulníky byly lehké víceúčelové Mi-2.  

Vytvořeno: 26. 04. 2022

Simulované vyzvednutí sestřeleného pilota za hranicí FLOT (Forward Line of Own Troops) na produktovém videu

Dceřiná společnost LOM PRAHA s.p. VR Group natočila produktové video v jednom ze špičkových pracovišť státního podniku a my byli přitom. 


 

Vytvořeno: 23. 04. 2022

Leteckého svátku v Žatci se zúčastnil také LOM PRAHA

Prologem sobotních akcí v bezděkovském Leteckém muzeu Korea-Merkur a na žateckém letišti Macerka byl slavnostní podpis Memoranda o vzájemné spolupráci mezi LOM PRAHA s.p. a Českým svazem letectví z.s., který za státní podnik podepsal jeho ředitel Jiří Protiva a za ČsSL jeho předseda Václav Vašek. 

Vytvořeno: 21. 04. 2022

Rozhovor ředitele státního podniku LOM PRAHA Jiřího Protivy pro odborný internetový magazín CZ Defence

Roční bilance ředitele LOM PRAHA s.p. Jiřího Protivy pro odborný internetový magazín CZ Defence, zabývající se primárně činností Armády České republiky a děním v českém obranném průmyslu, necílí pouze na konkrétní kroky restartu a následného vzestupu státního podniku, ale zabývá se i aktuálními projekty. 

Vytvořeno: 18. 04. 2022

Šedesátiletý exemplář jako nový

V bývalém Československu létal pouze jeden stroj tohoto typu. Vyrobil jej polský závod ve Swidniku. Jeho zálet provedl 15. listopadu 1962 pilot Stanislaw Wiacek a o několik měsíců později byl předán do tuzemska.

Vytvořeno: 14. 04. 2022

Branně-bezpečnostní komunita ocenila vzestup LOM PRAHA

V konferenčním sálu hotelu DAP (Dům armády Praha) se dne 13. dubna 2022 uskutečnilo předávání ocenění osobnostem, společnostem a produktům obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky za uplynulý rok.


      

Vytvořeno: 13. 04. 2022

Prezentace a ukázky v LOM PRAHA pro vzdělávací instituce z Dánska a Keni

Dánské království a Keňskou republiku dělí od sebe bezmála deset tisíc kilometrů. Přesto je, s nadsázkou řečeno, minulý týden jedno spojilo, a to poznání jejich vzdělávacích institucí o činnost a odborné portfolio LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 11. 04. 2022

Rozhovor ředitele státního podniku LOM PRAHA Jiřího Protivy do časopisu Ministerstva obrany České republiky A report

Co udělalo nové vedení LOM PRAHA s.p. v čele s Jiřím Protivou, aby dostalo státní podnik z hospodářského propadu a vrátilo mu profesní renomé? Jak se LOM PRAHA připravuje na novou vrtulníkovou platformu H-1? Jaké odborné portfolio může nabídnout civilním institucím? Proč má LOM PRAHA v českém obranném a bezpečnostním průmyslu svoje nezastupitelné místo?

Vytvořeno: 08. 04. 2022

„Oceňuji vysokou úroveň poskytovaného leteckého i taktického simulačního výcviku v LOM PRAHA,“ říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky

Prezident AOBP ČR Jiří Hynek s ředitelem CLV Jaroslavem Špačkem (napravo)

Ve čtvrtek 7. dubna 2022 se v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA uskutečnilo zasedání prezidia Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR). Jeho úvodní část patřila prezentaci pardubického CLV.

Vytvořeno: 06. 04. 2022

Třetí krok v ambiciózním plánu mezinárodní letecké spolupráce

V rámci třetího zasedání řídícího výboru mezinárodního programu NATO Flight Training Europe (NFTE), jehož podstatou je zefektivnit výcvik pilotů zemí NATO na evropském kontinentu, se uskutečnila prezentace Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 05. 04. 2022

Další zahraniční piloti absolvovali simulovaný taktický výcvik v LOM PRAHA

O simulovaný taktický výcvik ve státním podniku LOM PRAHA mají velký zájem jak piloti Vzdušných sil Armády České republiky, tak létající a pozemní personál mnoha zahraničních vojenských letectev.

Vytvořeno: 01. 04. 2022

LOM PRAHA renovuje další historické unikáty

Spolupráce státního podniku LOM PRAHA a Vojenského historického ústavu Praha v renovaci historických unikátů z muzejních sbírek trvá bezmála deset roků.

Vytvořeno: 31. 03. 2022

Delegace LOM PRAHA jednala v Alžírsku o dalších možnostech spolupráce

Ve dnech 28. až 30. března 2022 navštívila delegace LOM PRAHA s.p., v čele s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou, Alžírsko, aby zde prezentovala odborné portfolio a jednala o dalších možnostech jak opravárenské, tak modernizační spolupráce.

Vytvořeno: 25. 03. 2022

Reagovat jen na trendy, je málo

Pod tímto titulkem si můžete přečíst v aktuálním čísle prestižního čtvrtletníku Be the Best, který obsahuje nadčasové příběhy úspěšných českých podnikatelů, expertů, vědců a dalších osobností, rozhovor šéfredaktora Petra Karbana s ředitelem státního podniku LOM PRAHA Jiřím Protivou.

Vytvořeno: 22. 03. 2022

Zkušebny uprostřed staroboleslavských lesů

Zkušebna E2 s nastrojeným motorem TV3-117

V lesích, severně od souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, se nachází unikátní odborné pracoviště státního podniku LOM PRAHA – zkušebny proudových motorů.

Vytvořeno: 21. 03. 2022

Viper a Venom se blíží

Další informace o přezbrojení Vzdušných sil Armády České republiky na vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom naleznete v březnovém čísle časopisu Letectví a kosmonautika.

Vytvořeno: 18. 03. 2022

Ojedinělé nahlédnutí na převoz Bety

Velký zájem veřejnosti a médií vyvolal náš včerejší článek „Historický exponát dostane nový nátěr“. Žádáte nás o další informace, respektive fotografie z převozu repliky historického čs. letounu Beta Minor Be 50 do lakovny státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 17. 03. 2022

Historický exponát dostane nový nátěr

Ve čtvrtek 17. března 2022 byl do kbelského závodu letadel LOM PRAHA s.p. přepraven historický exponát – Beta Minor Be 50 s imatrikulací OK-EAA. V tamní tzv. velké lakovně státního podniku dostane tento jedinečný čs. letoun zcela nový nátěr.


 

Vytvořeno: 15. 03. 2022

Nové středisko pozemního a syntetického výcviku v LOM PRAHA

Simulátor kabinových postupů pro vrtulníky Mi-171

Středisko pozemního a syntetického výcviku je novou součástí pardubického Centra leteckého výcviku, které je organizační složkou státního podniku LOM PRAHA. Jeho provoz byl zahájen na začátku března.

Vytvořeno: 14. 03. 2022

Konec nejistých časů u „enstromů“

Konec nejistoty. Enstrom má nového majitele, a to společnost MidTex, a vše se tzv. vrací do starých kolejí. V reálu to znamená, že stávajícím provozovatelům těchto lehkých víceúčelových vrtulníků budou nejenže poskytovány náhradní díly, ale také zabezpečena jejich technická podpora životního cyklu.

Vytvořeno: 11. 03. 2022

LOM PRAHA reprezentoval Českou republiku na mezinárodním veletrhu obranné techniky IQDEX 2022

Prezentace odborného portfolia LOM PRAHA s.p., pracovní jednání o možnostech spolupráce při opravách i údržbě vrtulníků řady Mi, nabídka výcviku leteckého a technického personálu – to byl cíl delegace státního podniku na mezinárodním veletrhu obranné techniky The Iraq Defense Exhibition (IQDEX) v Bagdádu.   


Vytvořeno: 09. 03. 2022

Kdo z vás přistane na LKPO?

Obliba „lomáckých“ soutěží prudce roste. Tentokrát se otázka týká letiště Přerov (LKPO), jehož provozovatelem je státní podnik LOM PRAHA.


 

Vytvořeno: 07. 03. 2022

O jaké portfolio LOM PRAHA začal být větší zájem?

Odpověď na výše položenou otázku si můžete přečíst v prestižním odborném časopisu Letectví a kosmonautika.

Vytvořeno: 04. 03. 2022

Ministrovi obrany Gabonu byly představeny možnosti leteckého výcviku

V rámci návštěvy České republiky zavítal ministr obrany Michael Moussa-Adamo s armádní generalitou Gabonské republiky také do státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 03. 03. 2022

Zajímavost na letové stojánce

To, že Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA poskytuje výcvik pilotů na letounech Z-142C AF, L-39C, L-410 i vrtulnících Mi-17 a Enstrom 480B-G, není pro odbornou veřejnost neznámá informace.

Vytvořeno: 01. 03. 2022

Zvyšovat obranyschopnost ČR je náš společný cíl

Mimořádná doba vyžaduje mimořádné počiny. Jedním z nich bylo také nedávné jednání vrcholných představitelů resortu MO v čele s ministryní obrany Janou Černochovou a zástupců obranného průmyslu ČR.

Vytvořeno: 28. 02. 2022

Bell zahájil výrobu bitevních vrtulníků AH-1Z Viper pro Armádu ČR

Společnost Bell Textron sdělila, že ve svém montážním středisku v texaském Amarillu zahájila výrobu prvního ze čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper pro Armádu České republiky.

Vytvořeno: 23. 02. 2022

LOM PRAHA prezentoval Národnímu technickému muzeu formy možné spolupráce

Za pár minut jednání padlo tabu, co mohou mít LOM PRAHA s.p. a Národní technické muzeum v Praze společného. Rozřešení přivezl ředitel státního podniku Jiří Protiva, který informoval generálního ředitele NTM Karla Ksandra o formách možné spolupráce.

Vytvořeno: 21. 02. 2022

Servis pístových motorů řady M v LOM PRAHA

LOM PRAHA má další důkaz, že je servis pístových motorů řady M pro civilní zákazníky žádoucí. Potvrzuje se, že restart tohoto programu v portfoliu státního podniku, byl krok dobrým směrem. 

Vytvořeno: 16. 02. 2022

Po motorech palubní desky letounů a vrtulníků

A

Okamžitě po zveřejnění soutěže, v níž jste měli ke čtyřem typům provozované letecké techniky v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA přiřadit typ motoru, jsme byli doslova zavaleni vašimi maily.

Vytvořeno: 15. 02. 2022

Odboroví předáci byli informováni o aktuálních postupech v oblasti lidských zdrojů a ekonomické prosperity LOM PRAHA

V úterý 15. února 2022 se v LOM PRAHA s.p. uskutečnila pracovní návštěva odborových předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (ČMOSA) v čele s předsedy Josefem Středulou a Michalem Petrovkou.

Vytvořeno: 11. 02. 2022

Historické exponáty ve vzduchu

Pokud to technický stav letadel, a především proticovidová opatření dovolí, bude státní podnik LOM PRAHA i v roce 2022 prezentovat na veřejnosti dva létající historické exponáty: Let C-11, OK-JZE a Zlín Z-381, OK-BSA.

Vytvořeno: 10. 02. 2022

Premiérový rok ve funkci

Čas rychle běží a leckomu už mohou dny splývat jeden do druhého. Jiřímu Protivovi, řediteli LOM Praha s.p. se to však nestalo, protože rozsáhlost a rozmanitost podnikového portfolia tomu nedovolila. Pro každý úkol platil časový limit a každý úkol představoval originál.

Vytvořeno: 08. 02. 2022

„Čím intenzivnější spolupráce, tím dřívější dosažení společného cíle,“ řekl po návštěvě vojenského přidělence USA ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva

Náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR Jan Havránek a vojenský přidělenec pro obranu a vzdušné síly na Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR plukovník James Hackbarth uskutečnili dne 8. února 2022 pracovní jednání v LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 04. 02. 2022

Buďte u toho s námi – hledáme letecké mechaniky pro nově zaváděné vrtulníky Viper a Venom do AČR.

Chcete se zúčastnit jedinečného, historického okamžiku zavádění nové moderní letecké techniky do výzbroje Vzdušných sil Armády České republiky?

Vytvořeno: 03. 02. 2022

LOM je doyenem pěti státních podniků Ministerstva obrany

LOM PRAHA s.p.

LOM PRAHA, VOP CZ, Vojenské lesy a statky ČR, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav.


 

Vytvořeno: 01. 02. 2022

Výcvik thajských stíhacích pilotů a radarových řídících v LOM PRAHA

I přes přísná protiepidemická opatření pokračuje v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA výcvik příslušníků zahraničních vojenských letectev z různých koutů světa.

Vytvořeno: 31. 01. 2022

Rozhovor v neutajovaném módu

Nahlédnutí do režimového pracoviště státního podniku LOM PRAHA, kde se provádí výcvik v utajovaném módu bylo umožněno redaktorům odborného časopisu Security magazín.

Vytvořeno: 28. 01. 2022

Dětský vrtulník v barvách „lomáckého“ CLV

Za podpory Ministerstva kultury vybudovalo Letecké muzeum v Kunovicích edukativní interaktivní zónu pro malé návštěvníky.

Vytvořeno: 26. 01. 2022

Systém konstruktivní simulace WASP se stále rozvíjí

Simulační systém WASP, určený k výcviku vojenských i civilních krizových štábů, je projektem dceřiné společnost státního podniku LOM PRAHA VR Group.

Vytvořeno: 24. 01. 2022

Soutěž nejen pro fajnšmekry letectví

Centrum leteckého výcviku v Pardubicích je součástí státního podniku LOM PRAHA. Od dubna 2004 zajišťuje kompletní výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky.

Vytvořeno: 21. 01. 2022

Nové informace k vrtulníkům Viper a Venom

Se zaujetím jsem si přečetl rozhovor s ředitelem Global Military Sales and Strategy pro Evropu, Blízký východ, Střední Asii, Afriku a Ameriku Joelem Bestem ze společnosti Bell.

Vytvořeno: 19. 01. 2022

Nabídka pronájmu budov na letišti Přerov

Státní podnik LOM PRAHA s.p. vyhlásil Veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na nájem b. č. 98 v areálu LOM PRAHA s.p. – letiště Přerov.

Vytvořeno: 18. 01. 2022

V Evropě bezkonkurenční

Po tímto titulkem si můžete v časopisu Ministerstva obrany A report přečíst reportáž šéfredaktora Michala Vosky o unikátních odborných schopnostech taktického simulačních centra, které se součástí Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 18. 01. 2022

Jednání nabírají na intenzitě

Spolupráce LOM PRAHA s.p. a velitelství Vzdušných sil Armády České republiky nabývá na intenzitě.

Vytvořeno: 17. 01. 2022

Ábíčko a vetřelčí vrtulník v LOM PRAHA

V lednovém čísle časopisu ABC (1/2022), který každých čtrnáct dnů přináší zajímavé informace ze světa techniky, vědy a moderních technologií, si můžete přečíst na str. 42–44 reportáž „Tygří vetřelec na obloze“.

Vytvořeno: 12. 01. 2022

Další informační tok z LOM PRAHA

Závod pohonných jednotek (ZPJ), jako jedna z klíčových součástí státního podniku LOM PRAHA, s. p., dnes spouští nové webové stránky https://www.zpjlompraha.com/

Vytvořeno: 11. 01. 2022

Špičkové výcvikové řešení pro zahraničního zákazníka

Koncem loňského roku dokončila dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA VR Group, a.s. další instalaci u zahraničního zákazníka. Jednalo se o doplnění stávajícího taktického simulačního systému o další pracoviště, konkrétně o tři simulační kokpity, tři pracoviště radarových operátorů a jedno pracoviště řídící věže.

Vytvořeno: 10. 01. 2022

„Pro rok 2021 se nám naše záměry podařilo realizovat, což se promítlo do kladného hospodářského výsledku,“ říká ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva

Pod tímto titulkem je zveřejněn v aktuálním čísle magazínu českého průmyslu a obchodu Czech Industry rozhovor s ředitelem státního podniku LOM PRAHA Jiřím Protivou.

Vytvořeno: 05. 01. 2022

LOM PRAHA prezentuje klíčové projekty loňského roku

Jedním z klíčových faktorů, že LOM PRAHA s.p. dosáhl po dvou letech kladného hospodářského výsledku byla úspěšná realizace obchodních případů, respektive zacílení na zvládnutí odborných projektů.

Vytvořeno: 03. 01. 2022

Výcvik zahraničních pilotů a techniků pandemie ovlivnila, ale nezastavila

Letecký, pozemní a simulovaný taktický výcvik provádí Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA pro příslušníky zahraničních letectev již deset let.


 

Vytvořeno: 27. 12. 2021

Pour Féliciter 2022

Létáme, Opravujeme, Modernizujeme. Buďte u toho s námi i v roce 2022.

Vytvořeno: 20. 12. 2021

LOM dosáhne kladného výsledku hospodaření

Co bylo před deseti měsíci vizí, stalo se realitou. Státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA se vymanil ze záporných hospodářských výsledků a dostal se do černých čísel.


    

Vytvořeno: 15. 12. 2021

Nejenom že Létáme Opravujeme Modernizujeme

Za sloganem LOMu neboli Létáme Opravujeme Modernizujeme se skrývá nemálo rozličných činností. V posledních dnech to byla i podpora unikátní iniciativy, jež spočívala v „záchraně“ letadel.

Vytvořeno: 14. 12. 2021

Dceřiná společnost LOM PRAHA s.p. VR Group jako klíčový dodavatel výcvikového zařízení pro novou flotilu vrtulníků

Společnost Bell Textron Inc. podepsala s vládou USA smlouvu na výrobu leteckého výcvikového řešení k nové flotile vrtulníků AH-1Z pro Českou republiku.

Vytvořeno: 09. 12. 2021

Český Top Gun. NATO vybralo centrum v Pardubicích pro výcvik svých pilotů

Desítka členských zemí NATO vybrala pardubické Centrum leteckého výcviku za jedno ze dvou prvních míst, kde bude trénovat své vojenské piloty. 

Vytvořeno: 08. 12. 2021

V LOM PRAHA byla podepsána Kolektivní smlouva na rok 2022

Sedmý prosincový den byla v LOM PRAHA s.p. podepsána Kolektivní smlouva na rok 2022.


  

Vytvořeno: 07. 12. 2021

Ohlédnutí za ojedinělým „přeletem“

„Dobrý den pane mluvčí, mohl byste nám říct trasu, po které z Prahy do Kunovic pojede ta nadzvuková stíhačka. Chceme si udělat fotku nebo jim aspoň zamávat,“ ptali se mě v pátek a sobotu co chvíli v mobilu. 

Vytvořeno: 04. 12. 2021

Tři sta kilometrový „přelet“ nadzvukové stíhačky

Patnáct roků sloužil v čs. vojenském letectvu, konkrétně v letech 1979 až 1994 na letištích v Bechyni, Žatci a Českých Budějovicích. 

Vytvořeno: 03. 12. 2021

Odborná příprava lotyšských palubních techniků v LOM PRAHA

Svou osobitou činností přispívá ke spolupráci českých a lotyšských ozbrojených sil také státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA.

Vytvořeno: 01. 12. 2021

Limitovaná nabídka zajímavých leteckých kousků

Nejen pro letecké nadšence jsme "made by LOM PRAHA s.p." připravili první limitovanou nabídku zajímavých leteckých kousků na našem e-shopu. 

Vytvořeno: 29. 11. 2021

Vzdušný boj na zemi

Simulovaný výcvik taktiky při použití raket vzduch-vzduch za hranicí viditelnosti nebo úderů na pozemní cíle řízenou a neřízenou municí s podporou předsunutých leteckých návodčích. 

Vytvořeno: 26. 11. 2021

Nadzvuková stíhačka s měnitelnou geometrií křídel „poletí“ z Prahy do Kunovic

Naprosto profesionální výkon odvedla skupina muzejníků z kunovického leteckého muzea při demontáži nadzvukového stíhacího letounu s měnitelnou geometrií křídel MiG-23MF, který se nachází v areálu LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 24. 11. 2021

Demontáž před vzdušným transportem

Demontáž vrtulníku proběhla v hangáru CLV Pardubice

Sundáním pěti listů nosného a tří listů vyrovnávacího (ocasního) rotoru počínaje a demontáží koncového nosníku vrtulníku konče. Mezitím sejmutí vnějších podvěsných a přídavných nádrží, ocasní ostruhy, stabilizátoru i antén a vyzvednutí hlavního reduktoru VR-14.


     

Vytvořeno: 22. 11. 2021

První desítka unikátního pracoviště LOM PRAHA

S unikátními výcvikovými možnostmi jednoho z režimových pracovišť státního podniku LOM PRAHA se seznámili pracovníci sdělovacích prostředků. Stalo se tak v rámci tzv. mediálního dne, konaného u příležitosti 10. výročí činnosti taktického simulačního centra.

Vytvořeno: 18. 11. 2021

Speciální zakázka pro Národní muzeum

Důvodem nedávné návštěvy štábu České televize v LOM PRAHA s.p. bylo natáčení na jednom z pracovišť malešického závodu pohonných jednotek. Bylo tomu tak v galvanovně, kde se pořizovala video dokumentace odborných prací, které státní podnik provádí pro Národní muzeum.

Vytvořeno: 15. 11. 2021

Létající historické exponáty v LOMu PRAHA

Státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA provozuje na základě dohody s VHÚ dva historické letouny, a to Let C-11 a Zlín Z-381 „Basa“.

Vytvořeno: 11. 11. 2021

Společná premiéra na Dni válečných veteránů

Jedenáctý listopad je Dnem válečných veteránů. Oslavy tohoto významného dne probíhají, tak jako každoročně, na mnoha místech po celém světě. Ani Praha není výjimkou.

Vytvořeno: 09. 11. 2021

Cvičná letecká nehoda „sedmnáctky“

Prudké dosednutí dopravního vrtulníku Mi-17 z Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. na plochu pardubického letiště má závažné následky.

Vytvořeno: 08. 11. 2021

Taktika vzdušného boje pod drobnohledem

Koncem listopadu 2021 tomu bude deset let, kdy bylo slavnostně otevřeno nové taktické simulační centrum. Působí na letišti Pardubice, a to v rámci Centra leteckého výcviku, které je jednou z divizí státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 03. 11. 2021

Generálka GHF 697 v LOM PRAHA

Kontrakt na generální opravu ghanského vrtulníku Mi-171Sh ve státním podniku Ministerstva obrany LOM PRAHA dospěl ke konci. Stroj s registrací GHF 697 prošel procesem pozemního a letového ověření v závodu letadel v pražských Kbelích a následně přelétne na letiště Pardubice.

Vytvořeno: 01. 11. 2021

LOM PRAHA má ojedinělou schopnost úpravy kovových materiálů

Kulový čep spojky reduktoru - kadmium, chrom a měď

Státní podnik LOM PRAHA nabízí mimo vojenské portfolio širokou škálu dalších produktů a služeb, například elektrochemickou a chemickou povrchovou úpravu kovových materiálů. Jedná se o rozsáhlý sortiment nabízených úprav prováděných buď hromadně nebo individuálně na závěsech včetně odrezování a odstranění okují z martenzitických ocelí. 

Vytvořeno: 27. 10. 2021

Ministerstvo obrany a LOM PRAHA podepsaly smlouvu o podpoře simulovaného leteckého výcviku na trenažéru AH-1Z

Ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva s vizualizací simulačního centra

Zabezpečit technickou podporu simulovaného leteckého výcviku s využitím zařízení FTD a systému CBT a zabezpečit poskytování doprovodných služeb simulačního centra na letovém výcvikovém zařízení AH-1Z Viper.


   

Vytvořeno: 25. 10. 2021

Noční létání „lomáckých“ vrtulníků na LKPO

Výcvik létání s vrtulníkem v noci má svoje specifika zapříčiněná omezenou viditelností země, horizontu a dalších referenčních bodů, které ztěžují prostorovou orientaci.

Vytvořeno: 22. 10. 2021

LOM PRAHA se připravuje na vrtulníkovou platformu H-1

Na leteckých základnách ve světě není výjimkou, že na nich kromě samotných vojenských útvarů působí i průmyslová partneři podporující provoz moderní techniky.

Vytvořeno: 20. 10. 2021

Obnovení dialogu po třech letech

Na letišti v Přerově – Bochoři, které je integrální součástí státního podniku LOM PRAHA s.p., dnes proběhlo setkání se starosty okolních obcí a hlavními leteckými provozovateli.

Vytvořeno: 18. 10. 2021

Generálka pístových motorů a vrtulí pro alžírské letectvo

Generální opravy leteckých pístových motorů M 337 AK a vrtulí V 500 A, to je jeden z aktuálních projektů LOM PRAHA s.p. pro zahraničního zákazníka.


 

Vytvořeno: 15. 10. 2021

Výcvik techniků „sedmnáctek“ nigerijského letectva

V Centru leteckého výcviku LOM PRAHA intenzivně pokračuje také odborná příprava pozemního personálu, zahraničního nevyjímaje.

Vytvořeno: 14. 10. 2021

Ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva: státní podnik je stabilizovaný a svým partnerům má co nabídnout

Během veletrhu IDET 2021 poskytl Security Magazínu rozhovor ředitel státního podniku LOM PRAHA, pan Jiří Protiva. 

Vytvořeno: 11. 10. 2021

Nová modernizace vrtulníků Mi-171Š v LOM PRAHA

Ve speciálním vydání časopisu Letectví a kosmonautika: Vzdušné síly Armády České republiky (Ročenka 2021) si můžete přečíst reportáž redaktora Tomáše Souška.

Vytvořeno: 08. 10. 2021

„LOMácké“ ohlédnutí za IDETem

Prezentace aktuálních projektů z odborného portfolia pro nejvyšší představitele Ministerstva obrany České republiky a Generálního štábu AČR.


 

Vytvořeno: 06. 10. 2021

IDET a LOM PRAHA: Den první

Ministr obrany L. Metnar, gen. E. Boček a ředitel LOM PRAHA J. Protiva

IDET 2021 je po delší době znovu příležitost potkat se s obrannou a bezpečnostní komunitou nejenom ze strany státních organizací, ale i z českého zahraničního průmyslu.

Vytvořeno: 05. 10. 2021

Brněnská mise započata

Před zahájením mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021 (Brno, 6. - 8. října) navštívil ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva Univerzitu obrany a dceřinou společnost VR Group a.s.

Vytvořeno: 05. 10. 2021

První kroky v přípravě na klíčový projekt H-1

Memorandum o společném záměru ve spolupráci podepsali v úterý 5. října 2021 ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva a generální ředitel Vlastimil Čepička z Bell Textron Prague a.s. 


 

Vytvořeno: 29. 09. 2021

Unikátní zástavba kulometu FN MAG ve vrtulnících Mi-17/171

Státní podnik Ministerstva obrany LOM PRAHA premiérově představí na Mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2021 unikátní řešení zástavby kulometu FN MAG®58M připravené pro využití na palubách transportních vrtulníků Mi-17 a Mi-171.


 

Vytvořeno: 24. 09. 2021

Kunovická „alej MiGů“ se díky LOM PRAHA opět rozroste

Expozice Leteckého muzea v Kunovicích se brzo rozšíří o další exponát – sovětský stíhací letoun MiG-23 MF, který do muzea zapůjčí státní podnik LOM PRAHA.  

Vytvořeno: 23. 09. 2021

Významný projekt LOM PRAHA v nejmladší alianční členské zemi

Ve čtvrtek 23. září 2021 se uskutečnilo na ředitelství LOM PRAHA pracovní jednání ředitele státního podniku Jiřího Protivy a velvyslance České republiky v Severní Makedonii Miroslava Tomana.


 


 

Vytvořeno: 21. 09. 2021

Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA posiluje

Zářijové číslo nejčtenějšího leteckého časopisu vydávaného v České a Slovenské republice přináší rozsáhlou reportáž z odborného portfolia LOM PRAHA s.p.

Vytvořeno: 19. 09. 2021

Dny NATO a Dny VzS AČR? Kromě dynamických ukázek techniky také setkání obranné a bezpečnostní komunity

Víceúčelový letoun F-35A Lightning

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky, to nejsou pouze atraktivní dynamické a statické ukázky vojenské, policejní a záchranářské techniky či letecká vystoupení pilotů.

Vytvořeno: 16. 09. 2021

LOM PRAHA renovuje další historický exponát

LOM PRAHA rozšiřuje svoje portfolio renovací pro Vojenský historický ústav. Nedávno závod letadel státního podniku zrenovoval letouny Aero L-29 Delfín ve speciální kamufláži a Avia CB-33. 

Vytvořeno: 14. 09. 2021

Pracovní schůzky v působišti českého leteckého průmyslu

Cílem další pracovní cesty představitelů LOM PRAHA s.p. bylo významné místo českého leteckého průmyslu – Kunovice. Delegace státního podniku v čele s ředitelem Jiřím Protivou zde ve společnostech Aircraft Industries, Evektor a AIR TEAM service jednala o nových možnostech vzájemné technické spolupráce.       

Vytvořeno: 13. 09. 2021

LOM PRAHA a Thajské královské letectvo plánují pokračovat v taktickém simulovaném výcviku pilotů gripenů a „efšestnáctek“

Začátek spolupráce mezi státním podnikem LOM PRAHA a Thajským královským letectvem (Kongtap Agard Thai) se datuje již od roku 2015. 

Vytvořeno: 10. 09. 2021

Reminiscence na Kielce

Zajímavých poznatků z 29. ročníku mezinárodního veletrhu MSPO (Miedzynarodowy Salon Przemyslu Obronnego) v polských Kielcích získala delegace LOM PRAHA s.p. celou řadu.

Vytvořeno: 09. 09. 2021

Českým firmám umíme nabídnout zajímavé možnosti

Je Jiří Protiva resuscitátorem státních podniků Ministerstva obrany? Nakolik se bude LOM PRAHA podílet na přezbrojení AČR americkými vrtulníky? Co může resortní podnik nabídnout civilnímu privátnímu sektoru?

Vytvořeno: 07. 09. 2021

LOM PRAHA se prezentuje na prestižním zahraničním veletrhu

Více než 400 vystavovatelů z 28 zemí prezentuje v polských Kielcích nejnovější vojenské technologie a zbraňové systémy pro ozbrojené síly a bezpečnostní sbory.

Vytvořeno: 06. 09. 2021

Polští piloti „dvojek“ cvičí na CPT simulátoru

Po roční „covidové“ přestávce pokračuje ve státním podniku LOM PRAHA výcvik příslušníků Vzdušných sil Polské republiky (Sily Powietrzne). V pardubickém Centru leteckého výcviku absolvují piloti vrtulníků Mi-2 cvičení standardních a nouzových postupů na CTP (Cockpit Procedures Trainer) simulátoru.


 


     

Vytvořeno: 03. 09. 2021

Pracovní jednání tří prezidentů v LOM PRAHA

Náhoda tomu chtěla, že se ve státním podniku LOM PRAHA během čtyřiadvaceti hodin postupně uskutečnily pracovní schůzky tří prezidentů: policejního prezidenta generálmajora Jana Švejdara, prezidenta Aeroklubu České republiky Vlastimila Dvořáka a prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiřího Hynka.

Vytvořeno: 01. 09. 2021

LOM PRAHA se připravuje na generální opravy a modernizaci severomakedonských vrtulníků

V návaznosti na memorandum schválené Ministerstvem obrany České republiky a Ministerstvem obrany a vnitra Severní Makedonie se první zářijový den uskutečnila ve státním podniku LOM PRAHA pracovní schůzka.

Vytvořeno: 01. 09. 2021

LOM PRAHA má nový E-SHOP

Prvním zářijovým dnem spouští LOM PRAHA s.p. nový E-SHOP jako moderní obchodní nástroj podniku primárně určený pro prodej náhradních dílů na pístové motory řady M.

Vytvořeno: 31. 08. 2021

Rozličnost nebrání ve spolupráci

Jde o zcela odlišné organizace s unikátní činností. Hradní stráž, která je vojenským útvarem brigádního typu, jež zajišťuje ostrahu a obranu Pražského hradu. 

Vytvořeno: 29. 08. 2021

Simulační výcvik zahraničních pilotů

Na základě usnesení vlády České republiky (č. 824 z 29. listopadu 2017) pokračuje příprava příslušníků iráckých vzdušných sil simulačním výcvikem.

Vytvořeno: 26. 08. 2021

„Sedmnáctka“ z LOMu bude v 1. misi

Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA přispělo svým malým dílem při natáčení seriálu 1. mise, který bude vysílán od neděle 29. srpna 2021 v televizi Prima. 


 

Vytvořeno: 25. 08. 2021

LOM přiletí na slet československých letadel s C-11

LOM PRAHA s. p., jako jeden z hlavních partnerů sletu československých letadel, obohatí tuto prestižní akci novinkou. Bude to premiérová účast historického cvičného letounu Let C-11, též známého pod označením Jak-11. 

Vytvořeno: 23. 08. 2021

„Tygří vetřelec“ v hale číslo dva

V opravárenských halách státního podniku LOM PRAHA, kde probíhá podpora životního cyklu letecké techniky, lze spatřit mnoho zajímavého. 

Vytvořeno: 19. 08. 2021

LOM PRAHA přispěl do programu tábora pro děti válečných veteránů

Zástupci státního podniku LOM PRAHA navštívili tábor ve Vojenské zotavovně Měřín organizovaný Komunitním centrem pro válečné veterány Praha (KCVV). Tento letní tábor je určen pro děti a vnoučata z rodin válečných veteránů.

Vytvořeno: 18. 08. 2021

Renovace vrtulníku jediného svého druhu v Česku

Další unikátní exponát z muzejních sbírek kbelského leteckého muzea Vojenského historického ústavu čeká náročná oprava. Renovaci vrtulníku SM-2 OK-RUV provedou zaměstnanci závodu letadel státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 16. 08. 2021

Píšou o nás

Zprávy o činnosti státního podniku LOM PRAHA vzbuzují zájem nejen veřejnosti, ale i médií. Aktuálním příkladem je informace o zdárně ukončené výcvikové misi pilotů vzdušných sil Nigérie, kterou zveřejnily internetové zpravodajské portály iDNES.cz a Seznam Zprávy.

Vytvořeno: 13. 08. 2021

Výcviková mise nigerijských pilotů v LOM PRAHA byla zdárně dokončena

Po více než roce skončila mise pilotů Nigerijské federativní republiky v České republice. V pátek 13. srpna 2021 se na ředitelství státního podniku LOM PRAHA uskutečnilo slavnostní vyřazení tří studentů a jedné studentky po ukončení výcviku v CLV Pardubice.


Vytvořeno: 12. 08. 2021

Unikátní pohled do zákulisí taktického simulačního centra (část II.)

Během uplynulých 10 let měli zahraniční zákazníci včetně Armády ČR příležitost ověřit si, že taktické simulační centrum nespí na vavřínech. Personál TSC průběžně připravuje na základě vyhodnocení zkušeností z probíhajících kurzů a požadavků zákazníků návrhy na vylepšení stávajících schopností a vytvoření nových schopností.

Vytvořeno: 09. 08. 2021

Simulační centrum Katedry letectva Fakulty vojenských technologií na Univerzitě obrany

Simulační centrum Univerzity obrany je výsledkem skvělé spolupráce univerzity s dceřinou společností LOM PRAHA s.p. VR Group, která vyvíjí simulátory i pro naše Taktické simulační centrum CLV v Pardubicích. V referencích má VRG vedle simulátorů L-39, L-159, JAS-39 Gripen i F16 nebo En-480.

Vytvořeno: 06. 08. 2021

Legenda po boku technologického pokroku

Legendární vrtulník Mi-2, v kódovém označení NATO Hoplite, je představitel staré generace. Poslední letuschopnou „dvojku“, trupového čísla 0711, lze spatřit na stojánce Centra leteckého výcviku LOM PRAHA s.p. Do služby čs. letectva byl tento stroj uveden před třiatřiceti lety a ve stavu CLV Pardubice je od roku 2004.  


 


 

Vytvořeno: 04. 08. 2021

První cíl pro letošní rok? Vzestupný trend podniku!

O konkrétních opatřeních vedoucí k tomu, aby LOM PRAHA s.p. měl už v letošním roce vzestupný trend, hovořil šéfredaktor magazínu českého průmyslu a obchodu Czech Industry František Petružalek s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou.

Vytvořeno: 02. 08. 2021

Nové maximum pro spokojenost klíčového zákazníka

Systém vlastní ochrany na letounu CASA C-295M

Už z běžného pohledu na fotografie je zřejmé, o jakých profesních tématech velitel Vzdušných sil Armády České republiky a ředitel LOM PRAHA s.p. spolu hovořili. Jednalo se o premiérovou schůzku v jejich nových pracovních pozicích, která se uskutečnila na ředitelství státního podniku v pražských Malešicích. 

Vytvořeno: 29. 07. 2021

Krok dopředu v poskytování leteckého výcviku

Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA se prvním červencovým dnem letošního roku stalo oprávněnou výcvikovou organizací Approved Training Organisation (ATO). Náročný proces přechodu na novou legislativu byl zahájen již v listopadu 2019, kdy byl vydán metodický pokyn ředitele Odboru dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR. Tím začal dlouhodobý proces pro vytvoření struktury, podmínek a zejména dokumentace k organizaci a provozu nové výcvikové organizace.

Vytvořeno: 27. 07. 2021

Obraz „Spojuje nás jedno” jako poděkování všem válečným veteránům představen v Komunitním centru pro válečné veterány Praha

Memorandum o spolupráci s KCVV Praha podepsali Daniela Kamarádová a Jiří Protiva

K symbolickému propojení mezi jednotlivými veteránskými generacemi došlo v úterý 27. července v Komunitním centru pro válečné veterány (KCVV) Praha, když byl za účasti náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty slavnostně odhalen obraz akademického malíře Pavla Vavryse Spojuje nás jedno”.

Vytvořeno: 26. 07. 2021

Jednání o možnostech spolupráce LOM PRAHA a základny taktického letectva Čáslav

Na začátku briefing, po pár hodinách vyhodnocení. To je standardní scénář primární činnosti na letecké základně, kterou je letová akce. Stejně tak proběhla i pracovní návštěva ředitele LOM PRAHA s.p. na základně taktického letectva „Zvolenské“ v Čáslavi.

Vytvořeno: 22. 07. 2021

Výbor pro obranu byl informován o opatřeních ke stabilitě a ekonomické prosperitě podniku

V opravárenské hale č. 2 státního podniku LOM PRAHA se ve středu 21. července uskutečnilo výjezdní zasedání sněmovního výboru pro obranu. 


Vytvořeno: 20. 07. 2021

Fabrika na špičkové vojenské piloty

Exkluzivní reportáž z Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA zveřejnil odborný internetový magazín CZ Defence.

Vytvořeno: 19. 07. 2021

Čtvrtý v pořadí

Čtvrtý v pořadí, taková je již bilance výcvikových cyklů pro MATC neboli Multinational Aviation Training Center, který se uskutečnil v pardubickém taktickém simulačním centru státního podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 16. 07. 2021

Od plánovače po vedoucího provozu letadel, aneb devětačtyřicet let v LOMu PRAHA

Ing. Josef Krupička

Po bezmála padesáti letech práce ve státním podniku LOM PRAHA odchází Ing. Josef Krupička do důchodu. Za svoje dlouholeté svědomité úsilí si, a to nejen od svých spolupracovníků, zaslouží velký obdiv a úctu. Tady je jeho stručné osobní i profesní curriculum vitae.

Vytvořeno: 15. 07. 2021

Rozhovor ředitele LOM PRAHA s.p. pro Hospodářské noviny

Celostátní deník Hospodářské noviny zveřejnil článek „Přechod na americké vrtulníky je akce číslo jedna, říká šéf LOM Praha“. Rozhovor ředitele státního podniku Ministerstva obrany Jiřího Protivy si můžete přečíst na následujícím odkazu.   

Vytvořeno: 14. 07. 2021

Prezentace LOM PRAHA TRADE na veletrhu IMDEC v Ghaně

Slavnostní přestřižení

Minulý týden se v ghanské Akkře konala již druhá mezinárodní výstava a konference o námořní obraně (IMDEC – International Maritime Defence Exhibition and Conference), na nichž se úspěšně prezentovala dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA, a to LOM PRAHA TRADE.

Vytvořeno: 13. 07. 2021

Důraz na efektivní a kvalitní součinnost

Další jednotkou v podřízenosti velitelství Vzdušných sil Armády České republiky, kterou navštívil ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva, byla 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely.


Vytvořeno: 09. 07. 2021

Unikátní pohled do zákulisí taktického simulačního centra (část I.)

V listopadu 2021 si připomeneme 10. výročí zahájení provozu Taktického simulačního centra v Pardubicích (dále jen TSC). Taktické simulační centrum je stále nejmladší součástí LOM PRAHA s. p. Zahájení jeho provozu se datuje k 16.11.2011. Ačkoliv je TSC jednou z nejmenších organizačních jednotek podniku, a to jak velikostí, tak počtem personálu, dosáhlo za uplynulé období významných výsledků. V prvé řadě se simulovaný taktický výcvik stal nedílnou součástí výcviku pilotů taktického letectva vzdušných sil AČR. Postupně se daří rozšiřovat výcvik i pro zahraniční zákazníky, o čemž svědčí provedení více než 120 týdenních výcvikových kurzů pro AČR a téměř 50 výcvikových kurzů pro 10 zahraničních zákazníků.

Vytvořeno: 07. 07. 2021

Opravna pro vrtulníky z USA za stamiliony

Středeční vydání deníku Právo zveřejnilo článek o podílu státního podniku LOM PRAHA na vybudování dvou specializovaných objektů, a to centra simulovaného leteckého výcviku a hangáru pro údržbu, opravy a modifikace, v souvislosti s pořízením amerických vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Vytvořeno: 05. 07. 2021

Píšou o nás

Úspěšná spolupráce státního podniku LOM PRAHA s odborným časopisem Letectví a kosmonautika pokračuje. V červencovém čísle si čtenáři mohou přečíst zajímavý článek, který je společným dílem Jaroslava Špačka, ředitele Centra leteckého výcviku, Lukáše Syrového, vedoucího pracoviště draků letadel a Jana Čadila, šéfredaktora časopisu. 

Vytvořeno: 02. 07. 2021

Nejkrásnější pohled na svět je z kabiny letounu

I některé citáty se mohou v praktickém životě přeměnit. Ten o nekrásnějším pohledu na svět není výjimkou. Zvláště pro četné přátele letectví.


Za příklad, nechť poslouží proudový podzvukový cvičný letoun L-39C Albatros provozovaný Centrem leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p. Samozřejmě, že hodnocení, zda jde o podívání ze sedla nebo ze sedačky, necháváme plně na vás…

Vytvořeno: 30. 06. 2021

Šedivkou to nekončí, na řadě je „třiadvacítka“

Stav při zahájení restaurování

V úterý 29. června 2021 byl oficiálně představen nový exponát ve sbírkách Leteckého muzea v Kunovicích – stíhací nadzvukový letoun MiG-21 verze MF tzv. šedivka. Partnerem tohoto projektu byl také státní podnik LOM PRAHA s. p.

Vytvořeno: 28. 06. 2021

Společný zájem o efektivnější spolupráci

Není nad osobní setkání. Tento osvědčený postup přivedl ředitele státního podniku LOM PRAHA Jiřího Protivu na 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. V rámci pracovní návštěvy jednal s velitelem plukovníkem gšt. Rudolfem Strakou, navštívil 223. letku oprav letecké techniky a zúčastnil se předávání výcvikového systému operátorů FLIR, které je společným dílem LOM PRAHA a společnosti AIR TEAM defence, s.r.o.

Vytvořeno: 25. 06. 2021

První společný projekt LOMu a Komunitního centra pro válečné veterány Praha

Nedávné on-line setkání zaměstnance státního podniku LOM PRAHA se studenty pražských středních škol vzbudilo velký zájem. Protentokrát byl živě streamovaný program rozšířen o novodobého veterána – profesionála z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Jedná se o první z mnoha společných projektů LOM PRAHA s.p. a Komunitního centra pro válečné veterány Praha.

Vytvořeno: 24. 06. 2021

Nejsme sériová výroba. Každá oprava a modernizace je unikátní

Odborný internetový magazín CZ Defence přináší unikátní pohled do státního podniku LOM PRAHA. O aktuálních úkolech modernizace a modifikace hovoří s autorem článku Janem Zilvarem ředitel ZMM Jan Kalita a manažerka modernizačních projektů Markéta Procházková.

Vytvořeno: 23. 06. 2021

Podpis Smlouvy o strategické spolupráci mezi LOM PRAHA s.p. a AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Jiří Protiva a Dieter John (vpravo)

Smluvní strany, LOM PRAHA s.p. a AERO Vodochody AEROSPACE a.s., dokončily vyjednávání a dnem 23. června 2021 podepisují Smlouvu o strategické spolupráci. Ve smlouvě deklarují vzájemnou součinnost při prodloužení provozní doby proudových podzvukových cvičných letounů L-39C, možnost pověření LOM Praha opravami proudových motorů AI-25TL pro L-39 v rámci průmyslové spolupráce a zavádění letounů L-39NG do výcvikového systému pilotů v Centru leteckého výcviku.

Vytvořeno: 21. 06. 2021

Netradiční zážitek pro média z Centra leteckého výcviku LOM PRAHA

Robert Stejskal v kokpitu cvičného proudového stroje L-39C

Vzhledem k rostoucímu zájmu médií o výcvikové možnosti Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA byl minulý týden zorganizován press day přímo na letové stojánce pardubického letiště. Níže máte možnost si přečíst jeden z mnoha zveřejněných článků v celostátních denících.  

Vytvořeno: 21. 06. 2021

LOM opět jednal s Bellem

Erwin Boone (vlevo) a Jiří Protiva

V pátek 18. června 2021 se na ředitelství státního podniku v Malešicích uskutečnilo další pracovní jednání mezi představiteli LOM PRAHA s.p. a společnosti Bell Helicopter Textron ve věci zajištění technické podpory nových amerických vrtulníků pro Armádu České republiky.

Vytvořeno: 16. 06. 2021

Unikátní videoklip skupiny T-BASS z LOMu PRAHA

Víte, co má společného víceúčelový dvoumotorový vrtulník Mi-17 z Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA a taneční skupina T-BASS z Pardubic? Soutěžní videoklip!
      

Vytvořeno: 14. 06. 2021

V LOMu PRAHA se jednalo o dalších krocích spolupráce s Vězeňskou službou ČR

Jedním ze sedmi bezpečnostních sborů v České republice je Vězeňská služba ČR. Její některé úkoly přímo nesouvisí se zajištěním výkonu vazby a výkonu trestu odnětí svobody, ale mají širší bezpečnostní rozsah. V něm je dílčím způsobem možné spolupracovat se státním podnikem LOM PRAHA, který provozuje také odborné činnosti tzv. ne vojenského zaměření. 


Vytvořeno: 11. 06. 2021

Rekordních 716 hodin ve vzduchu

Odlétaných 716 hodin a 25 minut. To je úctyhodný výkon Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Reprezentuje další profesní metu při poskytování leteckého výcviku pro Vzdušné síly Armády ČR, tentokrát za měsíc květen 2021. Za posledních dvanáct roků nebyl obdobný ukazatel vyšší.


  

Vytvořeno: 10. 06. 2021

Perspektivu LOM PRAHA s.p. určitě má, říká jeho ředitel Jiří Protiva

Pod tímto titulkem zveřejnil odborný internetový magazín CZ Defence rozhovor s ředitelem státního podniku LOM PRAHA s.p. Jiřím Protivou. Redaktor magazínu Jan Zilvar se v něm dotazuje mimo jiné např. na konkrétní opatření k rozvoji LOMu, jak se podnik připravuje na přezbrojování Armády České republiky americkými vrtulníky, nebo na opatření k navyšovaní požadavků na letecký výcvik v CLV Pardubice.

Vytvořeno: 08. 06. 2021

LOM PRAHA nabízí zajímavé obchodní příležitosti pro firmy i bezpečnostní sbory

3D skener Renishaw Agility L122010

Nedávný článek o tom, že státní podnik LOM PRAHA disponuje také schopnostmi mimo vojenskou sféru, vyvolal řadu dotazů. Proto vám přinášíme další informace z nejčastěji kladených otázek.


Vytvořeno: 07. 06. 2021

Prezident AOBP se seznámil s opatřeními ke stabilizaci a rozvoji LOM PRAHA s.p.

S konkrétními opatřeními ke stabilizaci a rozvoji státního podniku, s modernizačními projekty pro vzdušné síly Armády ČR a novými obchodními příležitostmi v tuzemsku i zahraničí seznámil ředitel státního podniku LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiřího Hynka. Na jejich pracovním jednání se dále hovořilo o zefektivnění spolupráce obou institucí jak v profesní, tak v informační činnosti.


Vytvořeno: 03. 06. 2021

LOM buduje novou schopnost pro podporu západní vrtulníkové platformy

Pod tímto titulkem si můžete v prestižním časopisu Letectví a kosmonautika přečíst reportáž o novinkách v odborném portfoliu státního podniku LOM PRAHA s.p. Redaktoři Jan Čadil a Petr Korbel dále popisují nové obchodní příležitosti, odborné činnosti tzv. nevojenské sféry nebo posílení výcvikové flotily Centra leteckého výcviku.

Vytvořeno: 02. 06. 2021

Prezentace nevojenského portfolia LOM PRAHA na Hospodářské komoře ČR

Prezentace nevojenského portfolia LOM PRAHA s. p., to bylo hlavní téma pracovního jednání ředitele státního podniku Jiřího Protivy s prezidentem Hospodářské komory České republiky Vladimírem Dlouhým. Důvod byl nasnadě, HK ČR je nejvýznamnějším reprezentantem podnikatelské sféry, jejímž posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.


Vytvořeno: 31. 05. 2021

Státní podnik LOM PRAHA s.p. vyhlašuje Veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na pronájem haly č. 115.

Předmětem nájmu je budova haly č. 115 - centrální sklad, ve které jsou umístěny vnitřní skladovací prostory o výměře 4.969 m2, které se nachází na 1. nadzemním podlaží budovy a administrativní (kancelářské) prostory o výměře 410 m2, které se nachází na 1. a 2. nadzemním podlaží severní přístavby budovy haly č. 115, která je součástí pozemku parc. č. 723/95 v k. ú. Malešice, obec Praha, Tiskařská 270/8, Malešice, 108 00 Praha 10.

Vytvořeno: 31. 05. 2021

Světový šampion na Zlínku Z-142C AF a výjimečné dvojice letounů i vrtulníků, to byl LOM PRAHA na pouti aviatiků

Martin Šonka v letounu Z-142C AF

Aviatická pouť si získala renomé tím, že prezentuje letadla všech kategorií a roků výroby. V reálu, od legendárního Blériota XI až po víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen.


Tuto tradici dodrželi na letošní televizní pouti aviatiků v Pardubicích příslušníci pozemního a leteckého personálu Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Program AP 2021 obohatili letovou ukázkou výjimečných dvojic letounů a vrtulníků, kterou ukázali minulost a současnost provozované techniky. 

Vytvořeno: 28. 05. 2021

Zákulisí nové „tygří“ kamufláže

Nedávná informace o nové „tygří“ kamufláži bitevního vrtulníku Mi-24/35 s trupovým číslem 3369 se setkala s velikým zájmem. Svým dílem k unikátnímu nástřiku „čtyřiadvacítky“ přispěl také LOM PRAHA, kde se dílo uskutečnilo. V prostorách státního podniku se provedly základní přípravné práce, počínaje umytím a odmaštěním stroje, přes rozbroušení starého nátěru a konče nástřikem vrtulníku základní barvou. Tygří kamufláž pak metodou airbrush vytvořil Vladimír Hirscher, český street-artový umělec. Tento profesní počin doplňujeme několika unikátními fotografiemi a videem.


Vytvořeno: 27. 05. 2021

LOM PRAHA podpoří činnost Komunitního centra pro válečné veterány

Ve čtvrtek 27. května 2021 se uskutečnila na ředitelství LOM PRAHA s. p. pracovní schůzka ředitele státního podniku Jiřího Protivy s představiteli pražského Komunitního centra pro válečné veterány npor. Tomášem Vopálenským a Štěpánem Vykypělem, kterého se zúčastnil i náměstek ředitele ÚVN-VFN Praha plk. Zdeněk Brabec.


Jednání bylo zaměřeno na možné zapojení LOM PRAHA do různých forem poradenských, volnočasových, náborových i rekvalifikačních aktivit KCVV Praha, a to nejen pro válečné veterány, ale i jejich rodinné příslušníky. „LOM Praha je strategický podnik, a proto je v našem zájmu, oslovit jej jako první v resortu MO ke vzájemné spolupráci,“ říká plk. Z. Brabec. 

Vytvořeno: 24. 05. 2021

Výrazný podíl LOMu na prestižní letecké pouti

Do letošního ročníku Aviatické pouti se opět zapojí Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p. Součinnost CLV s pořadateli této prestižní letecké akce, Sdružením AP, cílí jak na pozemní logistické zabezpečení, tak na letový program. Ten se uskuteční bez diváků a bude odvysílán v sobotu 29. května 2021 přímým přenosem na programu ČT24 České televize od 14 hodin.

Vytvořeno: 21. 05. 2021

LOM streamuje do škol

Státní podnik LOM PRAHA s.p. navázal spolupráci s dobrovolníky ze spolku CETAS, jež se zabývá propojováním středních škol a firem, aby možnosti praxe studentů a jejich budoucího uplatnění byly co největší a nejsnáze dosažitelné.


V současné pandemické situaci CETAS připravil živě streamovaný program Mentoři do škol, který se koná každý měsíc. V jednom z těchto on-line setkání, a to do několika škol současně, byl hostem zaměstnanec LOM PRAHA Radek Beil, vedoucí zkušebny proudových motorů.

Vytvořeno: 19. 05. 2021

Představitelé LOM PRAHA a Bell projednali aktuální stav klíčového projektu modernizace Armády ČR

Do klíčového modernizačního projektu Armády České republiky, a to pořízení osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových strojů AH-1Z Viper, bude zapojen také LOM PRAHA s.p. V úterý 18. května 2021 se na ředitelství státního podniku v Malešicích uskutečnilo pracovní jednání mezi představiteli LOM a společnosti Bell Helicopter Textron, jehož hlavními tématy byla implementace simulačních technologií a tzv. depot hubu, v němž se bude provádět technická podpora životního cyklu amerických vrtulníků. Součástí tohoto know-how na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou bude také profesní odborný úsek v organizační struktuře LOM PRAHA. 

Vytvořeno: 13. 05. 2021

Podzemní kryt číslo 1100175

V šedesátých letech minulého století byly ve státním podniku LOM PRAHA s.p. vybudovány celkem tři kryty Civilní obrany. Po roce 1989 však došlo v tuzemsku nejen k jejich masivnímu rušení, ale mnohé z nich byly předávány do soukromých rukou a využívány k jiným účelům. 


Jeden úkryt, který má sloužit k ochraně obyvatelstva v případě válečného konfliktu nebo vojenského ohrožení obyvatelstva, se ve státním podniku zprovoznil v roce 1969. Takzvaně „odtajněný“ byl v roce 1995.

Vytvořeno: 11. 05. 2021

LOM Praha zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie

Delegace vedená ministrem obrany jednala v Severní Makedonii

Delegace vedená ministrem obrany jednala v Severní Makedonii o bilaterálních vztazích i spolupráci v rámci NATO. S ministry obrany a vnitra zde Lubomír Metnar podepsal memorandum o modernizaci vrtulníků Mi státním podnikem LOM Praha.

Vytvořeno: 10. 05. 2021

Mezi vyvažovanými díly také družice!

Siloměrný stroj H-20BU s měřicím přístrojem CAB 925

Státní podnik LOM PRAHA s.p. je čelním opravárenským závodem, s uzavřeným cyklem oprav, na vrtulníky řady Mi pro armády Severoatlantické aliance, Evropské unie a dalších států. Kromě specializace na opravy letecké techniky a zajišťování vývojových, výzkumných a modernizačních prací, plní také úkoly mimo tzv. vojenskou sféru. Mezi ně patří i vyvažování rotačních dílů.


Unikátností v této oblasti je fakt, že LOM PRAHA s.p. také provedl dynamické vyvážení družice Magion 4, postavené Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Magion 4 byl vypuštěn 3. srpna 1995 z kosmodromu Pleseck s využitím nosné rakety Molnija společně s družicí Interbol-1.  

Vytvořeno: 06. 05. 2021

Kolektivní smlouva v LOM PRAHA? Vyjednána, podepsána!

S nástupem nového vedení LOM PRAHA s.p. došlo k dalšímu posunu ve vzájemné spolupráci mezi zaměstnavatelem a podnikovými organizacemi Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády. Jedním z dílčích ukazatelů je podpis Kolektivní smlouvy pro rok 2021. Ve čtvrtek 6. května 2021 ji svými podpisy stvrdili ředitel státního podniku Jiří Protiva a předsedové závodních výborů ZO ČMOSA Milan Hruška, Pavel Koudelný a Jiří Šumpík.

Vytvořeno: 04. 05. 2021

Státní podnik LOM PRAHA je entita, kterou je nezbytné zachovat do budoucna

Pod tímto titulkem zveřejnil magazín českého průmyslu a obchodu Czech Industry rozhovor s ředitelem státního podniku LOM PRAHA s.p. Jiřím Protivou. Šéfredaktor časopisu František Petružalek se v něm dotazuje jak na konkrétní opatření ke zlepšení ekonomické situace a profesního kreditu státního podniku, dále na spolupráci s klíčovým zákazníkem-Armádou ČR, jakož i na nová odborná portfolia, nevyjímaje schopnosti mimo vojenskou sféru.


Vytvořeno: 03. 05. 2021

Odborná způsobilost LOM PRAHA k povrchovým úpravám kovových materiálů

Hřídel rotoru vrtulníku. Povrchová úprava je kadmiování s chromátováním a tvrdé chromování.

Státní podnik LOM PRAHA s.p. nabízí mimo vojenskou sféru také širokou škálu produktů a služeb v tzv. nevojenském portfoliu. Mezi ně patří elektrochemická a chemická povrchová úprava kovových materiálů neboli galvanovna. Všechny prováděné činnosti jsou certifikovány podle ČSN EN ISO 9001.

Vytvořeno: 01. 05. 2021

Reminiscence na ojedinělého „Delfína“ a „Avii“

Byť už od slavnostního předání dvou ojedinělých letounů československého letectva, Aero L-29 Delfín (č. 0108) a Avia CB-33 (č. 5271), uplynul nějaký ten den, reminiscence v médiích pokračují dál.Vytvořeno: 30. 04. 2021

Silné sportovní gesto ředitele volejbalové Dukly

Ředitel Volejbalového klubu Dukla Liberec P.  Šimoníček (vpravo) a ředitel LOM PRAHA s.p. J. Protiva

Jako příklad sportovního fair play lze pojmenovat neformální setkání ředitele Volejbalového klubu Dukla Liberec Pavla Šimoníčka s ředitelem LOM PRAHA s.p. Jiřím Protivou.


 

Vytvořeno: 29. 04. 2021

Součinnost LOM PRAHA při natáčení dokumentárního filmu

V Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p. se nedávno uskutečnilo natáčení hraných rekonstrukcí pro dokumentární film s názvem "First in", který bude mít světovou premiéru na dvacáté výročí největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států amerických.

Vytvořeno: 26. 04. 2021

V LOM PRAHA prodlužují technický život vrtulníkových motorů

Demontáž, defektoskopie, odborné posouzení technického stavu dílů a potřebného rozsahu oprav, renovace a opravy agregátů a systémů, jejich kompletace, včetně testování, zpětná montáž a přezkoušení parametrů v celém rozsahu provozních režimů – to je, obecně řečeno, postup generální opravy turbohřídelových motorů TV3-117 z vrtulníků Mi-17, Mi-171 a Mi-24/35, které provádí LOM PRAHA s.p. Tato kompletní služba se týká i různých modifikací těchto motorů, například verzí MT/ VM nebo V/VMA.


Vytvořeno: 23. 04. 2021

Napsali o nás

Slavnostní předání dvojice historických letounů československého letectva, Aero L-29 Delfín ve speciální kamufláži a Avia CB-33, které zrenovoval do muzejních sbírek Vojenského historického ústavu státní podnik LOM PRAHA, vzbudil velký zájem leteckých fajnšmekrů a médií. Tady jsou některé z tiskových zpráv a televizních reportáží…


Vytvořeno: 22. 04. 2021

LOM PRAHA restauroval dva unikátní letouny čs. letectva

Ředitelé LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva a VHÚ brig. gen. Aleš Knížek při podpisu předávacího protokolu

Zaměstnanci závodu letadel LOM PRAHA s.p. dokončili několikaměsíční náročnou renovaci dvou ojedinělých letounů československého letectva, Aero L-29 Delfín (č. 0108) a Avia CB-33 (č. 5271). Oba stroje kbelskému leteckému muzeu Vojenského historického ústavu předal na slavnostním ceremoniálu ředitel státního podniku Jiří Protiva.


Unikátnost „delfína“ je v tom, že je jediným čs. letounem L-29 se speciální kamufláží, kterou představuje nátěr speciálními syntetickými barvami, jež mají schopnost pohlcovat tepelné vyzařování stroje a tím eliminovat jeho zachycení zbraněmi s infračerveným naváděním.


Cvičná varianta bitevního letounu Avia CB-33 je ojedinělým exponátem Leteckého muzea Kbely, neboť tato konfigurace je již celosvětově velmi vzácná. Stroj byl ve značně poničeném a nekompletním stavu, tudíž jeho renovace byla extrémně náročná.

Vytvořeno: 19. 04. 2021

Modifikace armádních „sedmnáctek“ na normy Eurocontrol

Státní podnik LOM PRAHA s.p. provedl rozsáhlou modernizaci pěti vrtulníků Mi-17, které provozuje 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely. Základním účelem modernizace bylo naplnění Nařízení Evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu (European Organisation for the Safety of Air Navigation – Eurocontrol), které ukládá povinnost vybavení všech letadel radiostanicí s rozestupem kanálů 8,33 kHz, systémem ELT a odpovídačem s S-mode.


Celkový program, jehož přípravy začaly v roce 2017, se ovšem neomezil pouze na výše uvedené zástavby nutné pro provoz vrtulníků z legislativních důvodů, ale díky dalším modernizačním prvkům došlo k významnému rozšíření portfolia úkolů kbelských „sedmnáctek“, které tvoří páteř dopravního vrtulníkového letectva.

Vytvořeno: 15. 04. 2021

Ředitelé LOM PRAHA a Sekce logistiky MO jednali o aktuálních projektech pro Armádu ČR

Ředitel sekce logistiky MO generálmajor Štefan Muránský (vpravo) a ředitel LOM PRAHA s.p. J. Protiva

Pracovní návštěvu LOM PRAHA s.p. zahájil ředitel sekce logistiky Ministerstva obrany generálmajor Štefan Muránský jednáním s ředitelem státního podniku Jiřím Protivou. Ten jej informoval jak o schopnostech podniku v prodlužování životního cyklu letecké techniky, ve výcviku, v modernizaci a projektech simulačních technologií, tak i o přípravách pro přechod na západní vrtulníkovou platformu H-1. Poté spolu oba ředitelé hovořili o aktuálních projektech jednotlivých divizí LOM PRAHA pro Armádu České republiky.

Vytvořeno: 14. 04. 2021

Půldruhé hodiny v bitevní „čtyřiadvacítce“

Pojďte s námi opět nahlédnout do zákulisí portfolia státního podniku LOM PRAHA. Přiblížíme vám, co se děje po generální opravě bitevního vrtulníku Mi-24/35 v rámci zalétávajícího letu.


Po provedené generální opravě přichází na řadu proces pozemního a letového ověření, jehož finálním stadiem je zálet vrtulníku.

Vytvořeno: 12. 04. 2021

Proti neviditelnému nepříteli

Státní podnik LOM PRAHA s.p. nepolevuje v preventivních opatřeních proti šíření onemocnění COVID-19. Tady jsou další dva počiny.


Se smluvním provozovatelem závodní jídelny, společností MAMAHAM s.r.o., realizují prostřednictvím odborné firmy dezinfekci prostor jídelny v Praze-Malešicích, a to polymerním přípravkem MERIDASAN Profi, který prokazatelně zajišťuje účinnou dezinfekci ploch a prostor po dobu tří týdnů.

Vytvořeno: 08. 04. 2021

„Chci vrátit LOM PRAHA do pozice exkluzivního a prosperujícího partnera,“ říká Jiří Protiva

Ředitel LOM PRAHA s.p. Jiří Protiva

Začátkem února letošního roku jmenoval ministr obrany Lubomír Metnar do vedení státního podniku LOM Praha Jiřího Protivu, který má zkušenosti v oblasti obranného a krizového managementu. Během svého předchozího působení dokázal z Vojenského technického ústavu vybudovat mezinárodně uznávaný ústav, který se může chlubit špičkovou úrovní obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje. LOM Praha není v současné době ve zcela dobré kondici, ale nový ředitel je přesvědčen, že ho lze postavit zpátky na nohy.

Vytvořeno: 01. 04. 2021

Co značí žlutá barva na letadlech LOM PRAHA s.p.?

Žluté značení na letounech a vrtulnících Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p. už zná široká veřejnost. Nejeden z nás však neví, proč tomu tak je. Tady je odpověď…

Vytvořeno: 30. 03. 2021

LOM PRAHA využívá technologie špičkové úrovně

3D skener RENISHAW Agility L122010

Závod pohonných jednotek LOM PRAHA s. p. modernizoval své vybavení o vysoce výkonné a přesné souřadnicové měřící zařízení. Jakou lepší značku si státní podnik mohl zvolit, než právě tu, za jejíž zrodem a neustálým vývojem stojí etalon leteckých motorů firma Rolls-Royce? V reálu jde o značku Renishaw, která je již 40 let jednou z předních světových společností v oblasti strojírenských a vědeckých technologií!

Vytvořeno: 26. 03. 2021

LOM nabízí svoje schopnosti k modernizaci armádní techniky

Ředitel sekce rozvoje sil MO genmjr. I. Střecha (vpravo) a ředitel LOM PRAHA s.p. J. Protiva

Odborné schopnosti LOM PRAHA a aktuální projekty realizované pro Armádu České republiky – to byla hlavní témata pracovního jednání s ředitelem sekce rozvoje sil Ministerstva obrany generálmajorem Ivo Střechou. Ředitel státního podniku Jiří Protiva informoval představitele resortní organizační složky, v jejíž gesci je odborné a metodické řízení výstavby a rozvoje druhů sil AČR, o možnostech LOM PRAHA při jeho případném začlenění do plnění úkolů. Tato činnost by například souvisela s dílčími modernizacemi vrtulníkové a dopravní letecké techniky vzdušných sil Armády ČR.

Vytvořeno: 25. 03. 2021

Aktuální trendy a praktické zkušenosti v modernizaci vrtulníků

Mi-171š

Závod modernizací a modifikací státního podniku LOM PRAHA je samostatným závodem od 1. července 2019. Je držitelem civilního DOA oprávnění podle L/8A (vydaného ÚCL) pro netransferované vrtulníky a také vojenského DOA podle předpisu EMAR 21, hlava J.


Závod provádí specializované analýzy (např. pevnostní a životnostní výpočty, energetická bilance, vážení, testování avionických přístrojů, tenzometrická měření a měření vibrací, NVIS modifikace) a pokročilé metody reverzního engineeringu (např. 3D skenování).


ZMM nabízí široké portfolio avionických modernizací – od základních, cenově výhodných systémů nutných ke splnění minimálních požadavků na letuschopnost, až po plně integrovaná vyspělá řešení pro plnění specifických misí (sledování hranic, SAR, CSAR, průzkum, speciální vojenské mise).

Vytvořeno: 22. 03. 2021

Od legendy Jumo 004 až po dvouproudový AI-25TL a turbohřídelový TV3-11

LOM PRAHA s.p. má unikátní know how v opravě motorů vrtulníků a letadel

V testování proudových (turbínových) motorů mají ve státním podniku LOM PRAHA unikátní odborné know-how. Začátek se datuje do čtyřicátých let minulého století, když v tehdejších Leteckých opravnách Malešice začaly zkoušky prvního sériově vyráběného a operačně používaného reaktivního motoru na světě! Byl to Junkers Jumo 004 z německého stíhacího letounu Messerschmitt Me 262 „Schwalbe“. Tyto motory byly využity československou armádou v prvních letech po 2. světové válce. Opravny tehdy vyrobily několik motorů Jumo 004 pod označením M-04.

Vytvořeno: 18. 03. 2021

Co je k vidění v halách a hangárech LOM PRAHA s.p.

Dopravní vrtulník Mi-17

V provozních halách a hangárech LOM PRAHA s.p. lze spatřit mnoho zajímavého. Současná omezení z důvodu epidemie koronaviru SARS CoV-2 však vystavila veškerým prezentacím stopku. Rádi bychom vyhověli odborné veřejnosti, neziskovým organizacím a řadě dalších, abychom jim představili aktuální projekty z širokého portfolia státního podniku. To bude ale možné až v „časech pocovidových“. Nechť je pomyslnou malou náplastí, a to nejen pro letecké fajnšmekry, tato fotoreportáž…

Vytvořeno: 16. 03. 2021

Znalost reality je klíčovým faktorem

Návštěva závodu pohonných jednotek v Malešicích

Jedna z nejdůležitějších zásad každého vrcholného manažera by měla být podle slov nového ředitele Jiřího Protivy znalost profesní reality na základě vlastního poznání. Rozhodování tzv. od stolu nestačí.


Proto byly jako jedny z jeho prvních kroků realizovány v uplynulých dnech pracovní návštěvy přímo podřízených závodů státního podniku, a to závodu pohonných jednotek, závodu letadel, závodu modernizací a modifikací a Centra leteckého výcviku.

Vytvořeno: 15. 03. 2021

LOM PRAHA předal kunovickému leteckému muzeu zajímavý exponát

Vlevo Martin Hrabec, ředitel kunovického muzea  a vpravo Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM PRAHA s.p.

LOM PRAHA s.p. dnes prostřednictvím ředitele státního podniku Jiřího Protivy předal do expozice Leteckého muzea v Kunovicích výstupní trysku M13 leteckého proudového motoru R-13. Jedná se o poslední součást exponátu stíhacího letounu MiG-21 verze MF tzv. “šedivky”. Toto pojmenování letoun získal díky svému charakteristickému světle šedému zbarvení.

Vytvořeno: 11. 03. 2021

„LOM PRAHA může počítat s naší podporou,“ říká za Armádu ČR generálporučík Jaromír Zůna

Jedním z cílů LOM PRAHA s.p. je naplňovat určené odborné schopnosti ve prospěch klíčového zákazníka, a to Armády České republiky. S tím bezprostředně souvisí pracovní návštěvy vrcholných představitelů Generálního štábu AČR.

Vytvořeno: 10. 03. 2021

LOM PRAHA pokračuje v leteckém výcviku studentů Univerzity obrany

Navzdory nepříznivé epidemiologické situaci pokračuje letecký výcvik studentů Univerzity obrany v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Z důvodu minimalizace potenciálního šíření nákazy COVID-19 byla přijata mimořádná opatření, nevyjímaje rozdělení studentů do skupin.


Na začátku března jsou studenti třetího ročníku specializace vojenský pilot připraveni ke svým prvním vývozním letům na vrtulnících Enstrom 480 nebo letounu Zlín Z-142, a to podle jejich budoucího zařazení. Postupně se budou učit ovládat letadlo při letu po letištním okruhu a v pracovním prostoru. Celý výcvik je koncipován tak, aby se s letadlem naučil létat i ten, kdo doposud neměl žádné pilotní zkušenosti. Vyvrcholením každého výcviku jsou první samostatné lety bez instruktora, které by měli studenti UO absolvovat v průběhu dubna.

Vytvořeno: 08. 03. 2021

V LOM PRAHA probíhá testování na Covid-19

Také ve státním podniku LOM PRAHA již spustili logistickou akci k povinnému testování zaměstnanců na přítomnost coronaviru SARS-CoV-2.viru.


Po distribuci testů v minulém týdnu a aktualizaci seznamů pracovišť proběhlo proškolení zaměstnanců, kteří se na daném testování podílí.


Masivní testování v LOM PRAHA s.p. bylo zahájeno v pondělí 8. 3. 2021 ráno při příchodu zaměstnanců do zaměstnání. Testování bude probíhat pravidelně každé pondělí.


Pro všechny lokality byla vyčleněna a řádně označena testovací místa (otevřena od 06:00 hodin), na která se ihned po příchodu do zaměstnání dostavili povinně všichni zaměstnanci, zejména pak výrobních středisek (mechanici, technici, uklízečky, skladníci) ještě před samotným nástupem na svá pracovní místa.

Vytvořeno: 05. 03. 2021

Způsobilost k odhalování vad ve výrobku

Horizontální defektoskop Unimag UNIVERSAL 600WE, detail obrazovky ovládání magnetizačního procesu.

Státní podnik LOM PRAHA s.p. nabízí širokou škálu produktů a služeb, mezi nimiž jsou kromě jiných také služby spojené s opravárenskou činností. V tomto portfoliu je i defektoskopie neboli nedestruktivní testování (NDT) a zkoušky materiálů.


Hlavní pracoviště defektoskopie se nachází v kbelském závodu letadel (ZLD), kde se provádí zkoušky na nejmodernějších zařízeních pro NDT kontrolu respektujících požadavky všech relevantních norem nejenom v letectví.

Vytvořeno: 01. 03. 2021

Modernizované vrtulníky pro SOATU

Státní podnik LOM PRAHA s.p. dokončil další etapu modernizace vrtulníků Mi-171 ŠM určených pro jednotku speciálních vzdušných operací (SOATU – Special Operation Air Task Unit). Po prototypové zástavbě na stroji p. z. 9781 byly Armádě České republiky předány další sériové kusy. Realizace úprav a zástaveb bude probíhat i v následujícím období.   


Projekt pojmenovaný SOATU II byl prováděn na „stosedmdesátjedničkách“, které již prošly několika modernizačními programy. Z hlediska avioniky jsou tyto vrtulníky plně interoperabilní s aliančními jednotkami, a ne neprávem jsou označovány jako nejlépe vybavené Mi-171Š na světě.

Vytvořeno: 25. 02. 2021

Vše dobré, pane generále…

Připojujeme se ke gratulantům a přejeme armádnímu generálovi Emilovi Bočkovi, válečnému veteránovi a poslednímu žijícímu českému stíhacímu pilotovi Royal Air Force, vše nejlepší k jeho 98 narozeninám.

Vytvořeno: 24. 02. 2021

Tři tisíce hodin na Enstromech

Dvouapůlletou službu čtveřice vrtulníků Enstrom 480B-G, které provozuje Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA s.p., lze hodnotit jako progresivní. Nahradily již zastaralý typ Mi-2 a od svého zařazení do provozu jsou využívány k základnímu výcviku pilotů Vzdušných sil Armády České republiky. Jejich vybavení umožňuje plnit širokou škálu úkolů, včetně létání s vnějším podvěsem nebo s brýlemi nočního vidění.

Vytvořeno: 22. 02. 2021

Létáme Opravujeme Modernizujeme!

Státní podnik LOM PRAHA s.p. je jedna z mála tuzemských společností, která se zaměřuje na servis, generální opravy (MRO) a modernizaci vrtulníků Mi-24 a Mi-17 i jejich agregáty včetně leteckého výcviku, a to nejen pro evropskou klientelu. Jako příklad lze uvést zakázky pro letectva Srí Lanky, Pákistánu, Afghánistánu, Ghany a nejnověji také letectva Burkiny Faso.

Vytvořeno: 11. 02. 2021

Flotila „Albíků“ dosáhla významné letové mety

L-39C Albatros s evidenčním číslem 0445

Před několika dny dosáhlo pardubické Centrum leteckého výcviku (CLV), které spadá pod strategický státní podnik LOM PRAHA, s. p. významné profesní mety – 20 tisíc letových hodin na vojenských letounech L-39C Albatros. Tohoto důležitého profesního milníku bylo dosaženo na cvičném proudovém letounu s evidenčním číslem 0445, pilotovaném studentem poručíkem Ladislavem Valouškem z 21. základny taktického letectva, s nímž byl v kabině přítomen instruktor, zástupce ředitele CLV, Václav Tyrychtr.

Vytvořeno: 10. 02. 2021

Ministr obrany jmenoval nového ředitele státního podniku LOM PRAHA s.p.

Ve vedení státního podniku LOM PRAHA došlo k personální změně. Novým ředitelem podniku byl dnes jmenován Mgr. Jiří Protiva.

Vytvořeno: 13. 01. 2021

JUDr. Jan Rouček odešel z LOM PRAHA s.p.

Jan Rouček se ke dni 8.1. 2021 vzdal funkce ředitele LOM PRAHA s.p. Do doby jmenování nového ředitele za státní podnik jedná zástupce ředitele Ing. Bc. Radomír Daňhel, LLM, MBA, ředitel pro obchod a logistiku. 


Vytvořeno: 10. 12. 2020

Ministerstvo obrany a LOM Praha s.p. uzavřely smlouvu na modernizaci vrtulníků Mi-171.

V úterý 8. prosince 2020 byla podepsána náměstkem ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Luborem Koudelkou a obchodním ředitelem státního podniku LOM Praha Radomírem Daňhelem smlouva na modernizaci 15 dopravních vrtulníků Mi-171Š.
Vytvořeno: 12. 05. 2020

LOM PRAHA slaví 105. výročí své existence

Státní podnik LOM PRAHA založený v roce 1915 se letos ohlíží za úspěšným více jak stoletím své existence. Jako specialista v oblasti oprav letecké techniky, vývoje, výzkumu a modernizace se zapsal hluboko do povědomí profesionálů v oboru leteckého průmyslu na českém ale i světovém trhu. Jubilejní rok 2020 patří více než kdy jindy především budoucnosti. V kontextu s nákupem amerických vrtulníků Viper a Venom pro Armádu ČR, jednoho z klíčových zákazníků, se státní podnik v mnoha ohledech připravuje na osvojení údržby a oprav západní letecké techniky.

Vytvořeno: 06. 04. 2020

LOM PRAHA se zapojil s českými piloty do projektu Piloti lidem

Státní podnik je součástí dobročinného projektu Piloti lidem, jehož cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé České republice. Na Letišti Přerov jsou v rámci tohoto projektu všechny lety se zdravotnickým materiálem osvobozeny od přistávacích a souvisejících poplatků. Zároveň nabízí bez poplatků krátkodobé uskladnění zdravotnického materiálu.

Vytvořeno: 31. 03. 2020

Státní podnik LOM PRAHA zajistil centrální nákup dezinfekčního roztoku

Na základě požadavku Sekce správy a řízení organizací Ministerstva obrany ČR realizoval státní podnik LOM PRAHA centrální nákup dezinfekčního roztoku na ruce a povrchy pro potřeby státních podniků a příspěvkové organizace spadající do gesce Ministerstva obrany. LOM PRAHA, tradiční podnik leteckého průmyslu, postupně ve dvou dodávkách nakoupil celkem 24 000 litrů alkoholové dezinfekce Anti-COVID. Poslední dodávka dorazila v pondělí 30. března.

Vytvořeno: 25. 03. 2020

MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ SPOJENÁ SE STAVEM NOUZE

Ve spojitosti se zavedenými opatřeními a v zájmu zabránění šíření nemoci děkujeme všem našim zaměstnancům, obchodním partnerům a dodavatelům, že dodržují zvýšenou hygienu, nosí roušky a respektují omezená pravidla pro vjezd a vstup do areálu našeho podniku.

Vytvořeno: 04. 03. 2020

Státní podnik LOM PRAHA věnoval Vojenskému fondu solidarity štědrý finanční dar

Ředitel podniku LOM PRAHA Jan Rouček předává symbolický šek podplukovníku Vladimíru Hodouskovi
Na konci roku 2019 osobně předal ředitel podniku Jan Rouček podplukovníku Vladimíru Hodouskovi symbolický šek ve výši 100 000 Kč. LOM PRAHA tímto reagoval na Týden solidarity, ke kterému vyzval ministr obrany Lubomír Metnar.


Vytvořeno: 10. 02. 2020

Mi-17 posílily v CLV Pardubice

Ve středu 22. ledna přilétla do Pardubic vrtulníků Mi-17, jenž předtím prošly generální opravou ve společnosti LOM Praha. V Centru leteckého výcviku, které je jejich provozovatelem, významně přispějí k zachování vysoké úrovně výcviku na tomto typu.TYPU.

Vytvořeno: 10. 02. 2020

Centrum leteckého výcviku v Pardubicích připravuje špičkové armádní piloty

Mezi specifika pardubického letiště patří mimo jiné to, že se v jeho areálu potkává jak armádní, tak civilní provoz reprezentovaný společností East Bohemian Airport. V rámci armádní části na letišti působí Centrum leteckého výcviku, které od roku 2004 zajišťuje kompletní výcvik pilotů Armády České republiky, ale také příslušníků jiných armád. O fungování centra se zajímal v rámci setkání s ředitelem Jaroslavem Špačkem hejtman Martin Netolický.

Vytvořeno: 30. 01. 2020

LOM vycvičil další afgánské piloty

Za přítomnosti náměstka pověřeného řízením sekce obranné politiky a strategie Radomíra Jahody byl v úterý 28. 01. 2020 slavnostně ukončen výcvik 15 pilotů afghánských vzdušných sil. Program zajišťují společnosti LOM Praha Trade a Raytheon a od roku 2015 jím prošly už více než dvě stovky studentů.

Vytvořeno: 04. 12. 2019

LOM PRAHA s.p. přeje šťastný nový rok 2020

LOM PRAHA s.p. přeje úspěšný průlet rokem 2020!

Vytvořeno: 11. 11. 2019

LOM PRAHA uctívá památku padlých hrdinů v Praze na nám. Míru

Dne 11.listopadu si připomínáme výročí konce válečného konfliktu, který vstoupil v platnost v jedenáct hodin jedenáctého dne jedenáctého měsíce roku 1918. V tento den slavíme svátek Den válečných veteránů k uctění památky padlým hrdinům. 
Státní podnik se letos účastní akce Den válečných veteránů na náměstí Míru na Praze 2. Vrtulník Enstrom 480B je pevně usazen na zemi a čeká na své návštěvníky dnes do 18:00 hodin.


Vytvořeno: 27. 07. 2019

LOM PRAHA se představí na veletrhu MSPO 2019

Na začátku září se chystáme na další ročník mezinárodní výstavy obranného průmyslu MSPO, která patří mezi největší události svého druhu ve střední Evropě.


 

Vytvořeno: 27. 07. 2019

LOM PRAHA s.p. vystavuje na MAKSu

I letos budeme jedním z vystavovatelů na nadcházejícím veletrhu MAKS (27. 8. – 1. 9. 2019) v Moskvě.

Vytvořeno: 18. 06. 2019

Ministr obrany navštívil státní podnik LOM PRAHA

Ministr obrany Lubomír Metnar si podává ruku s bývalým ředitelem LOM PRAHA s.p. Romanem Planičkou

Ministr obrany Lubomír Metnar zavítal do státního podniku LOM PRAHA na krátkou návštěvu v doprovodu náměstkyně pro řízení sekce správy a řízení organizací Ministerstva obrany Kateřiny Suchoňové, ředitelky odboru řízení organizací této sekce Marty Kopecké a místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (ČMOSA) Zuzany Fojtíkové.

Vytvořeno: 12. 05. 2019

IDET 2019

Navštivte nás na Výstavišti v Brně během veletrhu IDET 29.5.-31.5.2019.


Pavilon P, stánek 007, BVV

Vytvořeno: 12. 05. 2019

LOM PRAHA se představí na moskevském veletrhu HeliRussia

Helirussia (24. – 26. 5. 2018) je dlouhodobě považována za jednu z nejvýznamnějších výstav oblasti vrtulníkové techniky na ruském trhu. LOM PRAHA TRADE společně se svým mateřským podnikem LOM PRAHA s.p. je zde pravidelným vystavovatelem.


Přijďte nás navštívit!


Naleznete nás v pavilonu 1, hala č. 4 na stánku č. 4D.

Vytvořeno: 24. 04. 2018

Den letiště Přerov 2018

Státní podnik LOM PRAHA zve všechny malé i velké fanoušky letectví na Letiště Přerov - Bochoř, které po roce opět otevírá své brány.

Vytvořeno: 14. 12. 2017

Odborný seminář "Čerpání životnosti letounů L-39C"

Dne 5.12.2017 se v AERO Vodochody AEROSPACE a.s. konal odborný seminář týkající se čerpání únavového života letounu L-39C

Vytvořeno: 28. 08. 2017

Certifikát společensky odpovědné firmy

Státní podnik LOM PRAHA obdržel v rámci projektu Remobil certifikát společensky odpovědné firmy

Vytvořeno: 30. 06. 2017

Státní podnik LOM PRAHA zaznamenal v roce 2016 rekordní zisk

Téměř 97 milionů korun, tolik činil zisk státního podniku LOM PRAHA v loňském roce. Podnik tak udržel uspokojivý trend meziročního rostoucího zisku, když zisk z roku 2015 více než zdvojnásobil.

Vytvořeno: 29. 06. 2017

Semináře Životnost a únavová poškození vrtulníkové techniky

27. června proběhlo třetí závěrečné setkání v rámci semináře Životnost a únavová poškození vrtulníkové techniky.

Vytvořeno: 16. 06. 2017

Den letiště Přerov 2017

Státní podnik LOM PRAHA zve všechny malé i velké fanoušky letectví na Letiště Přerov, které po roce opět otevírá své brány. Třetí ročník akce "Den letiště Přerov" se uskuteční už 22. července.

Vytvořeno: 12. 04. 2017

Tiskové prohlášení k videu ČR PORUŠUJE SANKCE EVROPSKÉ UNIE

Tiskové prohlášení k videu ČR PORUŠUJE SANKCE EVROPSKÉ UNIE

Vytvořeno: 26. 01. 2017

Projekt Remobil pokračuje

Celkem čtrnáct státních podniků a příspěvkových organizací Ministerstva obrany se připojilo k projektu Remobil pořádaného ve prospěch Jedličkova ústavu a škol pod heslem „Nehoď mobil vedle, podpoř žáky z Jedle.“

Vytvořeno: 14. 12. 2016

Projekt Remobil

Ministerstvo obrany se i se svými státními podniky zapojilo do projektu Remobil, jehož cílem je sběr mobilních telefonů ve prospěch Jedličkova ústavu a škol.

Vytvořeno: 01. 12. 2016

Seminář na téma „Životnost a únavová poškození vrtulníkové technik"

Dne 29. listopadu byl na 22. základně Vrtulníkového Letectva zahájen seminář se zaměřením na Životnost a únavová poškození vrtulníkové techniky.

Vytvořeno: 23. 08. 2016

Ing. Jiří Kobrle na návštěvě LOM PRAHA s.p.

Dne 19.8. bylo pro LOM PRAHA s.p. velkou ctí přivítat vzácného hosta, mistra akrobacie, pana Ing. Jiřího Kobrleho.

Vytvořeno: 18. 05. 2016

Tisková zpráva Ministerstva financí – Národního kontaktního místa

Sdílíme reakci na množící se zkreslené informace a spekulace ohledně významu a účelu EHP a Norských fondů v ČR, které mohou přispět k negativnímu vnímání EHP a Norských fondů ze strany veřejnosti, a to jak ve vztahu k aktuálním výsledkům projektů tak i k nadcházející etapě EHP a Norských fondů.

Vytvořeno: 27. 04. 2016

Rozhodnutí odvolacího soudu ohledně šikanózního insolvenčního návrhu na státní podnik LOM PRAHA

Odvolací soud vydal usnesení ve věci insolvenčního návrhu podaného na LOM PRAHA s.p. dne 23. 12. 2015 společností Work Adventure , s.r.o., kterým potvrdil usnesení soudu 1., stupně ze dne 23. 12. 2015, kterým byl insolvenční návrh odmítnut.

Vytvořeno: 04. 04. 2016

Záštitu nad tiskovou konferencí k našemu projektu "Návrat historických letadel do památných hangárů V a VI AERO v Letňanech", přebral ministr obrany, pan Martin Stropnický

Je nám velkou ctí, že záštitu nad tiskovou konferencí k našemu projektu "Návrat historických letadel do památných hangárů V a VI AERO v Letňanech", který je financován prostřednictvím EHP a Norských fondů, přebral ministr obrany, pan Martin Stropnický.
Vytvořeno: 30. 03. 2016

Den otevřených dveří pro studenty na Ústavu letecké techniky na ČVUT

Dne 9.3.2016 probíhal na ČVUT na Ústavu letecké techniky den otevřených dveří pro studenty. Představilo se několik firem, LOM PRAHA s.p. se této akce účastnil také.

Vytvořeno: 21. 01. 2016

Šikanózní insolvenční návrh na státní podnik LOM PRAHA

Usnesením ze dne 23.12.2015 Městský soud v Praze odmítl insolvenční návrh ze dne 20.12.2015, kterým se navrhovatel Ing. Vladimír Kotland, jednatel společnosti Work Adventure s.r.o., se sídlem Praha 2, Nusle, Slavojova 579/9, IČO: 01723804, domáhal zjištění úpadku státního podniku LOM PRAHA s.p. poté, co státní podnik odmítl uhradit neexistující pohledávku převyšující 1 mil. Kč.

Vytvořeno: 02. 12. 2015

LOM PRAHA generálním partnerem projektu Future Forces Forum

Ve dnech 23., 24. a 25. 11. 2015 proběhlo na zastupitelském úřadu České republiky v Haagu, stálém zastoupení České republiky při EU v Bruselu a zastupitelském úřadu ČR v Paříži představení projektu Future Force Forum, jehož je LOM PRAHA generálním partnerem.

Vytvořeno: 29. 07. 2015

Návštěva MO Gruzie

Ve středu 22.7. navštívila pardubické Centrum Leteckého Výcviku významná delegace z Gruzie v čele s tamní ministryní obrany, paní Tinatin Khidasheli.

Vytvořeno: 29. 07. 2015

100LETINY

Se zaměstnanci jsme oslavili 100 let vášne pro letectví

Vytvořeno: 21. 05. 2015

Švédští piloti v CLV

Začátkem května 2015 zavítali do CLV Pardubice piloti z Výcvikového centra švédského letectva.

Vytvořeno: 18. 05. 2015

Nigerijská delegace na návštěvě LOM PRAHA s.p.

V minulém týdnu náš podnik navštívila významná skupina vysokých představitelů armády a policie z Nigérie.

Vytvořeno: 27. 04. 2015

Slavnostní ceremoniál k úspěšnému zakončení projektu SOF II.

V úterý 21.4.2015 pořádal státní podnik LOM PRAHA ve svém hangáru na kbelském letišti slavnostní ceremoniál k ukončení projektu SOF II. Díky tomuto projektu disponuje česká armáda sedmi nejmodernějšími vrtulníky Mi - 171Š na světě. 

Vytvořeno: 16. 04. 2015

Prezentace českých společností ze sektoru obranného a civilního letectví v Maďarsku

Dne 14. dubna 2015 se zástupci LOM PRAHA s.p. účastnili konference s názvem „Prezentace českých společností ze sektoru obranného a civilního letectví“ na velvyslanectví České republiky v Budapešti.

Vytvořeno: 19. 03. 2015

Ministr obrany Ghany na návštěvě LOM PRAHA s.p.

V tomto týdnu navštívili státní podnik LOM PRAHA nejvyšší představitelé ghanského ministerstva obrany v čele s tamním MO, panem Benjaminem Bewa-Nyong Kunbuorem.

Vytvořeno: 13. 03. 2015

Aviation Conference 2015

V pražském hotelu DAP se ve čtvrtek 12.3.2015 uskutečnila Aviation Conference 2015, na které se za účasti náčelníků generálních štábů a nejvyšších generálů zemí střední, východní a severní Evropy řešily otázky možnosti spolupráce těchto zemí v oblasti vojenského letectví.

Vytvořeno: 05. 03. 2015

Návštěva delegace z Thajska v našem podniku

V minulém týdnu navštívila náš podnik delegace z Thajska. Delegáti navštívili Malešice, kde proběhla jednání s vedením a vyzkoušeli si i pardubické TSC.

Vytvořeno: 09. 12. 2014

Dva vrtulníky Mi-171Š ze základny v Náměšti si vyzkoušely, jaké to je přijet k nám po silnici

Z důvodu provádění modernizací na vrtulnících Mi-171Š k nám bylo potřeba přemístit 2 tyto vrtulníky z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Zatímco doposud stroje do LOMu přelétávaly, ve čtvrtek 4. prosince se dva kusy této letecké techniky přepravovaly pozemní cestou.

Vytvořeno: 24. 11. 2014

První společné letecké simulované cvičení vzdušných sil České republiky a Švédského království

Ve dnech 10. listopadu až 14. listopadu 2014 se uskutečnilo v České republice historicky první mezinárodní letecké cvičení s propojením simulačního centra FLSC ve Stockholmu ve Švédsku a pardubického taktického simulačního centra. To se nachází v Centru leteckého výcviku, které provozuje státní podnik LOM PRAHA.

Vytvořeno: 20. 11. 2014

Podporujeme Jedličkův ústav

Vedení podniku se rozhodlo podpořit Jedličkův ústav a jeho projekt bezbariérové dopravy pro žáky a studenty Jedličkova ústavu a škol.

Vytvořeno: 29. 09. 2014

4.10.2014 se uskuteční Den letiště Přerov

LOM PRAHA ve spolupráci s Ministerstvem obrany připravil akci Den letiště Přerov. V sobotu 4. října, tak budou mít nejen obyvatelé Přerova, ale všichni zájemci možnost navštívit areál letiště a podívat se, co je zde nového.

Vytvořeno: 22. 07. 2014

Společensky účelná pracovní místa - Projekt CZ.1.04/2.1.00/03.00015

Jak pomohla Evropská unie a Evropský sociální fond naší organizaci?

Vytvořeno: 02. 07. 2014

Návštěva černohorské vojenské delegace

Dne 2.7.2014 podnik uvítal vojenskou delegaci z Černé hory, vedenou Náčelníkem generálního štábu Admirálem Draganem Samardzičem.

Vytvořeno: 30. 06. 2014

Modernizace procedurálního trenažeru Mi-2

V první polovině 2014 byla provedena modernizace procedurálního trenažeru pro výcvik na vrtulníku Mi-2. 

Vytvořeno: 26. 06. 2014

Návštěva rakouské vojenské delegace

Dne 26.6.2014 podnik uvítal v Centru leteckého výcviku v Pardubicích vojenskou delegaci z Rakouska, vedenou Náčelníkem generálního štábu a Velitelem vzdušných sil.

Vytvořeno: 04. 04. 2014

Návštěva srbské vojenské delegace

Ve čtvrtek, 3. dubna, navštívila státní podnik LOM PRAHA srbská vojenská delegace na nejvyšší úrovni vedená náčelníkem Generálního štábu Ozbrojených sil Srbské republiky generálem Ljubišou Dikovičem. Srbští hosté si prohlédli provozy podniku a na společném jednání jim činnost a schopnosti LOM PRAHA prezentoval ředitel podniku Roman Planička.

Vytvořeno: 28. 01. 2014

Návštěva ministra zahraničí v LOM PRAHA

V pátek 24. ledna 2014 navštívil ministr zahraničí Jan Kohout státní podnik LOM PRAHA. Cílem návštěvy bylo seznámení se s činností podniku a projednání tématu podpory LOM PRAHA, s.p. na zahraničních trzích ze strany české diplomacie.

Vytvořeno: 04. 12. 2013

Elitní piloti NATO trénovali v LOM PRAHA

Ve dnech 25.-29.11.2013 se uskutečnilo v ČR simulované letecké cvičení Virtual NATO Tiger Meet 2013. Piloti evropských elitních letek sdružených v asociaci Tygřích letek NATO trénovali na českých simulátorech spolupráci při bojových misích. Akce se konala v Taktickém simulačním centru (TSC) státního podniku LOM PRAHA v Pardubicích a byla zorganizována ve spolupráci s 211. taktickou letkou vzdušných sil Armády ČR z Čáslavi.

Vytvořeno: 18. 11. 2013

Návštěva NATO ACG v podniku LOM PRAHA

12.11.2013 - 60ti členná delegace NATO ACG navštívila Centrum Leteckého Výcviku podniku LOM PRAHA.

Vytvořeno: 11. 10. 2013

Modernizace vrtulníků Mil Mi-171š

Reportáž o modernizacích vrtulníků Mil v podniku LOM PRAHA s.p...

Vytvořeno: 16. 09. 2013

LOM PRAHA je hlavní partner Dnů NATO v Ostravě & Dnů vzdušných sil AČR

Centrum Leteckého Výcviku podniku LOM PRAHA s.p. ukáže letovou i statickou přehlídku své techniky při příležitosti Dnů NATO v Ostravě & Dnů vzušných sil AČR

Vytvořeno: 16. 08. 2013

Návštěva prvního náměstka ministra obrany

16.08.2013 - První náměstek ministra obrany Daniel Koštoval navštívil podnik LOM PRAHA.

Vytvořeno: 09. 08. 2013

Studenti z Burkina Faso cvičí v LOM PRAHA CLV

Ve dnech 30. července až 16. srpna 2013 proběhne u CLV Pardubice seznámení devíti pilotů a palubních techniků Burkiny Faso s létáním na vrtulnících Mi-17 CLV Pardubice.

Vytvořeno: 28. 07. 2013

Generálmajor Nguyễn Duy Cường navštívil CLV

V pátek, 28. června 2013, navštívil LOM PRAHA Centrum leteckého výcviku (CLV) generálmajor Nguyễn Duy Cường, děkan Důstojnické letecké akademie Vietnamu. 

Vytvořeno: 10. 07. 2013

Generální oprava rumunských vrtulníků

Podnik LOM PRAHA provedl generální opravy dvou rumunských vrtulníku Mi, patřících generálnímu inspektorátu letectví ministerstva vnitra. Vytvořeno: 05. 07. 2013

LOM PRAHA podpořil český červený kříž

Podnik LOM PRAHA podpořil Český červený kříž a IV-nakladatelství v jejich společném projektu vydávání edičního titulu s tématikou první pomoci a prevence úrazů určený dětem a mládeži.


 

Vytvořeno: 01. 07. 2013

MATC site survey - jedenáctičlenná delegace navštívila CLV Pardubice

Úterý, 18. června 2013 bylo prvním dnem šestidenní akce vznikajícího Mezinárodního centra leteckého výcviku (MATC). Jedenáctičlenná delegace pod vedením příslušníka projektového týmu MATC (PT MATC) Ing. Otty, zahájila v Centru leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích, obhlídku míst (Site survey)

Vytvořeno: 29. 05. 2013

LOM PRAHA podpoří české a švédské letectvo ve společném simulovaném taktickém cvičení

Pokračování a rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti přípravy a výcviku pilotů vzdušných sil Armády České republiky a vzdušných sil Švédského království,  bylo hlavní téma, které zaznělo během návštěvy velitele vzdušných sil Švédska.

Vytvořeno: 29. 05. 2013

LOM PRAHA je nadále členem AOBP

"Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) sdružuje firmy zabývající se výzkumem, vývojem, výrobou, obchodem a marketingem s obrannou a bezpečnostní technikou, materiálem a službami."

Vytvořeno: 27. 05. 2013

Certifikát MotorSich

LOM PRAHA získal certifikát MotorSich povolující opravy a údržby motorů Ai-25TL.

Vytvořeno: 13. 05. 2013

Takticko-simulační centrum v časopise ATM

V květnovém vydání odborného časopisu vyšel článek o schopnostech takticko-simulačního centra LOM PRAHA s.p. Článek je k dispozici zde.

Vytvořeno: 02. 05. 2013

Účast LOM PRAHA s.p. na výstavách

LOM PRAHA s.p. si Vás dovoluje pozvat na následující tuzemské i zahraniční výstavy a veletrhy, kterých se aktivně účastní:


 


   • European Helicopter Show – Hradec Králové (9.-11.5.)

  • HeliRussia – Moskva (16.-18.5.) Crocus Expo, pavilon 1, hala 4, stánek 1G/10

  • IDET 2013 – Brno (22.-24.5.) BVV, Pavilon P, stánek 051

Vytvořeno: 29. 04. 2013

LOM PRAHA nabízí provozovatelům L-29 úsporné řešení pro motory M701

Na pomoc provozovatelům letounů L-29 přichází letecký opravárenský závod LOM PRAHA s. p. s technickým řešením, které umožňuje prodloužení meziopravní lhůty motorů M701. Na základě provedené individuální technické prohlídky stavu motoru je umožněno, za určitých údržbářských úkonů stanovených technickými podmínkami, provést prodloužení stávající předepsané dobové mezi-opravní lhůty, a umožnit tak provozovateli další provoz letounu bez výrazných ekonomických nákladů spojených s generální opravou motoru.

Vytvořeno: 17. 04. 2013

Špičky makedonského ministerstva obrany navštívily LOM PRAHA s.p.

Náčelník generálního štábu Makedonie genmjr. Gorancho Koteski, velitel vzdušných sil plk. Kire Kolevski a velvyslanec Makedonie v ČR Paskal Stojcheski navštívili 4. dubna 2013 v doprovodu velitele vzdušných sil AČR plk. Libora Štefánika a 1. zástupce NGŠ AČR genmjr. Miroslava Žižky Centrum leteckého výcviku v Pardubicích.

Vytvořeno: 02. 04. 2013

Výcvik lotyšských techniků v LOM PRAHA

Ve dnech 4. až 28. března 2013 proběhl u CLV Pardubice výcvik lotyšských techniků v rozsahu traťové údržby (O-Level) na vrtulníku Mi-17. 

Vytvořeno: 29. 03. 2013

LOM PRAHA prodává 43.825 m2 pozemků v Praze - Malešicích

Prodej 43.825 m2 pozemků v Praze - Malešicích


LOM PRAHA s.p. vyhlašuje nepodmíněné otevřené výběrové řízení na prodej nemovitostí s názvem „Malešice – jih“.  Podmínky výběrového řízení a přílohy budou přiloženy. Lhůta pro podání nabídek v 1. kole výběrového řízení končí dne 17. června 2013 v 8:30 hod.

Vytvořeno: 08. 03. 2013

LOM PRAHA se představuje v katalogu IDET 2013

LOM PRAHA, státní podnik zřízený Ministerstvem obrany ČR, se jako vystavovatel představuje v elektronickém katalogu 12. ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2013, který se uskuteční v Brně 22.-25.května 2013.  

Vytvořeno: 26. 02. 2013

LOM PRAHA započal generální opravy vládní letky

Události, hlavní zpravodajská relace České televize

Vytvořeno: 22. 02. 2013

Česká republika bude využívat schopností LOM PRAHA v projektu MATC

Zpráva Ministerstva obrany České republiky

Vytvořeno: 21. 02. 2013

LOM PRAHA přebírá základnu v Přerově

Zpráva iDNES.cz z Olomouckého kraje

Vytvořeno: 19. 02. 2013

GŘ LOM PRAHA o budoucnosti vrtulníkové základny v Přerově

Generální ředitel LOM PRAHA Roman Planička včera na tiskové konferenci v Olomouci mluvil o možnostech využití letiště v Přerově

Vytvořeno: 18. 02. 2013

LOM PRAHA provádí sofistikované modernizace vrtulníků

LOM PRAHA nabízí prostřednictvím svých služeb v oblasti výzkumu a vývoje sofistikované modernizace vrtulníkových systémů, avioniky a vybavení 

Vytvořeno: 06. 02. 2013

LOM PRAHA získal smlouvu na generální opravy dvou vrtulníků Mi-17

Praha, únor 2013: LOM PRAHA získal smlouvu na generální opravy dvou vrtulníků Mi-17 od americké společnosti SES-i. Smlouva se vztahuje na generální opravu dvou vrtulníků Mi-17, které byly v minulosti ve vlastnictví českého letectva.

Vytvořeno: 31. 01. 2013

Rozhovor pro E15 s generálním ředitelem LOM PRAHA

Roman Planička: Zákon o veřejných zakázkách zvýhodňuje naše konkurenty

Vytvořeno: 30. 01. 2013

LOM PRAHA chce opravovat americké vrtulníky

Největší česká letecká firma ve státních rukou LOM PRAHA nabízí americkým ozbrojeným silám postupné opravy a modernizace mnoha desítek ruských vrtulníků typové řady Mi. Podnik jako jediný v zemích bývalé Varšavské smlouvy disponuje všemi potřebnými certifikáty originálního výrobce a podle svého šéfa Romana Planičky má plnou podporu Moskvy.

Vytvořeno: 28. 01. 2013

Náčelník Generálního štábu Petr Pavel navštívil LOM PRAHA

V pátek 25. 1. 2013 navštívil LOM PRAHA s. p. náčelník Generálního štábu Generálporučík Ing. Petr Pavel, M. A. spolu se svým zástupcem – náčelníkem štábu Generálmajorem Ing. Bohuslavem Dvořákem. Náčelník generálního štábu byl vedením podniku seznámen s aktuálními projekty a strategickým směřováním státního podniku.

Vytvořeno: 16. 01. 2013

LOM PRAHA oddělil VTÚLaPVO

V návaznosti na rozhodnutí Ministerstva Obrany ČR došlo s účinností k 1.1.2013 k převodu odštěpného závodu VTÚLaPVO (Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany), který byl součástí LOM PRAHA s.p. na nově založený státní podnik Vojenský technický ústav, s.p.

Vytvořeno: 15. 11. 2012

Výcvik slovenských stíhacích pilotů v LOM PRAHA

LOM PRAHA uskutečnil prostřednictvím svého taktického simulačního centra v Pardubicích odborný kurz pro skupinu osmi pilotů taktického letectva vzdušných sil Slovenské republiky a tří pozemních řídících bojového navádění (GCI – Ground Controlled Intercept) z brigády velení řízení a průzkumu.

Vytvořeno: 26. 10. 2012

LOM PRAHA hostil mezinárodní konferenci Gripen Users Group

Dne 25. října 2012 se v Taktickém simulačním centru uskutečnila mezinárodní konference uživatelů letounu JAS-39 Gripen (GUG – Gripen Users Group). Pozvání velitele Vzdušných sil AČR přijali zástupci Švédska, Maďarska, JAR a Thajska. V rámci konference měli zástupci jednotlivých zemí možnost seznámení a praktického ověření schopností Taktického simulačního centra, s cílem posoudit jeho vhodnost pro zabezpečení jejich výcvikových potřeb. 

Vytvořeno: 22. 10. 2012

LOM PRAHA generálním partnerem na výstavě FSEC 2012

Společnost LOM PRAHA s.p., přední opravárenský podnik vrtulníků typu Mi, se stala generálním partnerem na již 10.ročníku výstavy Future Soldier Exhibition & Conference 2012 (FSEC) považovanou za jednu z největších vojensko-ekonomických událostí ve střední Evropě.

Vytvořeno: 12. 10. 2012

Irácká vládní delegace na návštěvě v LOM PRAHA

LOM PRAHA dnes uvítal oficiální vládní návštěvu z Iráku vedenou předsedou irácké vlády Núrím al-Málikím. LOM PRAHA jednal s iráckou delegací zejména o možnostech podpory životního cyklu vrtulníků řady Mi, konkrétně o generálních opravách, modernizacích a výcviku na těchto strojích.

Vytvořeno: 11. 10. 2012

LOM PRAHA odkoupil armádní Mi-24/35

Vytvořeno: 01. 10. 2012

Ukončení 2. etapy modernizace vrtulníků Mi-171Š

LOM PRAHA s.p. dokončil druhou etapu modernizace tří vrtulníků Mi-171Š. Spojené státy americké na ni přispěly dvěma miliony dolarů.

Vytvořeno: 25. 09. 2012

ČT24: Armáda má nové vrtulníky. Drát vidí v noci na dva kilometry

25. 9. 2012 21:20, autor: had: Praha - Opravárenský závod LOM Praha dnes na kbelském letišti představil tři vrtulníky Mi-171Š nově zmodernizované pro českou armádu. Dva byly k dispozici jako statická ukázka, jeden předvedl cvičný let. Prostředky na modernizaci strojů poskytly USA, které daly dva miliony dolarů. Česko by se přitom chtělo stát strategickým opravářem aliančních vrtulníků.

Vytvořeno: 24. 09. 2012

Události ČT: Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/212411000100924/titulky/#t=43m13s

Vytvořeno: 13. 09. 2012

Návrat legendy - Letectví a kosmonautika

O vrtulnících typové řady Mi-8/17 a jejich variantách, o nasazení těchto strojů v současných konfliktech a mezinárodních misích bylo na stránkách časopisu Letectví a kosmonautika napsáno v poslední době mnohé. Stejně tak o jeho perspektivách. Nejsou to ale jen nové stroje, které brázdí vzdušný prostor. A právě o znovuzrození jednoho z veteránů tohoto typu pojednávají následující řádky.

Vytvořeno: 16. 07. 2012

Odprodej náhradních dílů a materiálu

Společnost LOM PRAHA s.p. nabízí k odprodeji nepotřebné zásoby náhradních dílů a materiálu k motorům AI-25TL, TV3-117, AI-9V, R-11/13/29, vrtulníkům Mi-2/24 a letounům L-39.

Vytvořeno: 29. 06. 2012

Mezinárodní týden simulačního výcviku

Ve dnech 25. 6. - 29. 6. 2012 se v Taktickém simulačním centru společnosti LOM PRAHA s. p., poprvé uskutečnilo mezinárodní simulované taktické cvičení (INTERNATIONAL WEEK OF SIMULATION TRAINING).  Na základě nabídky 211. taktické letky 21. základny taktického letectva v Čáslavi, která je členem mezinárodní asociace Tygřích letek, přijali pozvání piloti a řídící bojového navedení (GCI) z tygřích letek Maďarska a Německa. 

Vytvořeno: 22. 06. 2012

Češi mohou opravovat motory k letadlům Albatros

Článek týkající se dohody mezi LOM PRAHA s.p. a společností Motor Sich o budoucnosti oprav motorů Ai-25TL si můžete přečíst zde.

Vytvořeno: 13. 06. 2012

S vrtulníky to umíte, chválí Čechy NATO

Dne 12.6.2012 vyšla v Hospodářských novinách reportáž o výcviku zahraničních pilotů, který je prováděn v pardubickém Centru leteckého výcviku.

Vytvořeno: 01. 03. 2012

Jmenován nový ředitel LOM PRAHA s.p.

Ministr obrany ČR Alexandr Vondra jmenoval k 1. březnu 2012 nového ředitele LOM PRAHA s.p., kterým se stal Ing. Roman Planička.

Vytvořeno: 07. 12. 2011

Odprodej nadbytečného materiálu

Společnost LOM PRAHA s.p. nabízí k odprodeji nepotřebné zásoby nadbytečného hutního materiálu. Bližší specifikace naleznete v příložených seznamech.

Vytvořeno: 23. 11. 2011

Rozšíření certifikátu OAO Klimov

Na základě splnění podmínek certifikačního auditu konstrukční kanceláře OAO Klimov, byl dne 22.11.2011 podniku předán Certifikát osvěčující způsobilost k provádění generálních oprav motorů TV3-117MT/V/VM/VMA a reduktorů VR-14/24.

Vytvořeno: 18. 11. 2011

Taktické simulační centrum v LOM PRAHA s.p.

Taktické simulační centrum, které bude otevřeno 22. listopadu 2011, umožní vysoce realistický výcvik včetně simulace bojových situací a mimořádných událostí, které kvůli bezpečnosti pilotů a techniky nelze v reálných letových podmínkách podstoupit.

Vytvořeno: 11. 11. 2011

Rozšíření oprávnění dle Part 145

Dne 4.11.2011 získal podnik LOM PRAHA s.p. rozšíření  Osvědčení o oprávnění organizace k údržbě CZ.145.0013 dle part 145, pro oblast údržby vrtulníků řady Mi-8/17 civilního určení, jejich pohonných jednotek a agregátů.

Vytvořeno: 03. 11. 2011

Změny ve vedení společnosti

Ke dni 2. 11. 2011 byli ředitelem LOM PRAHA s.p. Jindřichem Plochem odvoláni dva členové vrcholového managementu podniku.

Vytvořeno: 14. 10. 2011

Civilní certifikát MVZ Mil

Společnost LOM PRAHA s.p. získala OEM osvědčení způsobilosti opravárenské organizace k provádění generálních oprav vrtulníků civilního určení Mi-2/8/17 a jejich modifikací.

Vytvořeno: 13. 06. 2011

Certifikát MVZ Mil

Společnost LOM PRAHA s.p. získala OEM osvědčení způsobilosti opravárenské organizace k provádění generálních oprav vrtulníků Mi-8/17 vojenského určení.

Vytvořeno: 08. 04. 2011

Unikátní technologie LOM PRAHA s.p. pomáhají Policii ČR

Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany LOM PRAHA s.p. sestrojil unikátní mobilní pracoviště, které se podílelo na úspěchu policejní pátrací akce v Praze Troji.

Vytvořeno: 24. 02. 2011

LOM PRAHA s.p. Vystavuje na veletrhu IDET 2011

Stejně jako v minulých letech i letos se firma LOM PRAHA s.p. účastní veletrhu IDET 2011. Navštivte nás proto od 10. do 13. května 2011 na veletrhu v pavilonu P.

Vytvořeno: 22. 01. 2011

Návštěva britské náměstkyně ministra obrany

V pátek 22. ledna 2010 jednala britská náměstkyně ministra obrany baronesa Ann Taylor s náměstkem ministra obrany pro zahraničí Janem Fulíkem o rozvoji vzájemné spolupráce v oblasti obrany.

Vytvořeno: 22. 09. 2010

LOM PRAHA s.p. úspěšně absolvoval Audit MAK

V září 2010 úspěšně proběhl audit Mezistátního leteckého úřadu “MAK”, který je obdobou Evropského úřadu pro bezpečnost leteckého provozu EASA.

Vytvořeno: 03. 03. 2010

HIP Helicopter 2010

Ve dnech 2. a 3. března 2010 se v hotelu DAP Praha konala pod záštitou ministra obrany České republiky konference a výstava HIP Helicopter 2010.

Copyright © , EVici tvorba www stránek a e-Shopů, system pronájem e-shopu Upgates
Mapa stránek | Obchodní podmínky